امروز : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    15144

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    23:34 | ۱۳ فروردین ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Bazdid TurkmensNews 1 1024x683 1 300x200 - هیات سوارکاری شهرستان گنبدکاووس در اجرای مسابقات سال 96 رکورد زدسوارکاری-ترکمن نیوز-  مسابقات سوارکاری گنبدکاووس از آبان ماه شروع و تا اواخر اسفند ادامه داشت و با برگزاری 36 هفته کورس هر پنجشنبه و جمعه در تاریخ اسبدوانی رکورد بی‌سابقه ای برجای گذاشت.

مسابقاتی که همیشه هواداران خاص خود را دارد که از نقاط دور و نزدیک استان و خارج از استان جهت تماشای مسابقات روانه میدان سوارکاری می‌شوند.

اجرای مسابقات همیشه مشکلات خاص خود را دارد الحق باید گفت مجریان برگزاری با آنکه میدان را با دست های خالی تحویل گرفتند ولی بخوبی مسائل و مشکلات را پشت سر گذاشته و بخوبی مسابقات را هدایت کرده و به سرمنزل مقصود رساندند.

در اینجا باید از زحمات “نوربردی توسلی” به عنوان رئیس هیات سوارکاری شهرستان و در قالب بهره بردار که به مدت 2 سال اجرای کورس را برعهده دارند یک خسته نباشید جانانه دارم بر ایشان و دیگر عوامل اجرایی زحمت کشان میدان که بدون هیچ چشمداشتی امور را به پیش برده و موفق بودند.

 

 چشم ها را باید شست و جور دیگر نگریست

بعد از روی کارآمدن و اجرای مسابقات توسط گروه جدید جوایز دو برابر شده و بعضا شاهد بودیم چند برابر هم شده است، همچنین برگزاری کورس های ویژه با جوایز استثنائی یک مزیت است و مالکین، مربیان و سوارکاران را به ادامه کار امیدوارتر می‌کند.

اسب داری و نگهداری اسبهای مسابقه پر هزینه است و مالکین برای حفظ این سنت دیرینه در ترکمن صحرا و به عشق حفظ میراث گذشتگان متحمل هزینه‌های زیادی می‌شوند.

هزینه یک راس اسب مسابقه برابر و شاید هم بیشتر از هزینه متوسط یک خانوار باشد و تحمل این همه هزینه از عهده هرکسی بر نمی‌آید. لذا خسته نباشید جانانه دارم حضور این عاشقان راستین سوارکاری و اسب این حیوان نجیب، که اینگونه تداوم راه گذشتگان را در پیش گرفته‌اند.

هیات سوارکاری و بهره‌بردار، بعد از تحویل گرفتن مجموعه سوارکاری گنبد کاووس فعالیت های عمرانی خوبی را انجام داده‌اند. منجمله برق میدان که همیشه ایام، مشکلات خاص خود را داشت با تمهیدات صورت گرفته دیگر می‌توان در تابستان هم از وسایل سرمایشی استفاده کرد که خود یک گام به جلو می‌باشد.

همچنین مرمت و شن‌ریزی مسیر خروجی جدید که باعث کم شدن ترافیک و ازدهام در پایان مسابقات شده و در فصل برگزاری مسابقات زمستان وضعیت نامطلوبی داشت که هم اکنون وضعیت قابل قبولی دارد البته با تامین بودجه قرار است مسیر خروجی دوم هم آسفالت شود.

بازسازی و مرمت ساختمان و به خصوص بخشهایی از سقف که طی سالیان گذشته رسیدگی نشده و در اثر باد و طوفان تخریب شده بود، رنگ آمیزی ساختمان جایگاه که منظره خوبی درحال حاضر دارد. تیرهای برق و روشنایی که در بخشهای مختلف مجموعه اضافه شده و تاحدودی مشکل روشنایی نسبت به قبل خیلی بهتر شده است.

البته کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام پذیرد و تداوم آن بتواند رضایت خاطر مخاطبین به خصوص تماشاچیان این سرمایه‌های راستین هر ورزش محسوب می شوند، از جمله: افزایش سرویس های بهداشتی و امکانات رفاهی و هم چنین برای مربیان، سوارکاران و مهتران مستقر در میدان امکانات رفاهی خاص در نظر گرفته شود. همچنین احداث حمام به علت کار در یک محیط خاکی و بالاخص محل سکونت این عزیزان که زندگی در زیر چادرها در سرمای سخت زمستان و گرمای سوزان تابستان با انواع و اقسام حشرات از عهده هر کسی بر نمی آید و آنها را وادار می‌کند جهت امرار معاش و حفظ سنتهای دیرین اینگونه سختی‌ها را تحمل کنند.
در پایان عرایض خویش رجائ واثق دارم که با همدلی و اتفاق نظر می‌توان بر مشکلات فائق آمد و انتظار می‌رود از مسئولین محترم فدراسیون سوارکاری و در راس آن  دکتر خلیلی به عنوان پدر اسب دوانی ایران در این خصوص کمر همت بسته و با توجه باینکه استان گلستان مهد پرورش اسب و سوارکاری در کشور می‌باشد و با تعامل و همفکری با طرفین که صد البته این زمینه وجود دارد شاهد شکوفایی و رونق بیش از پیش این رشته ورزشی مفرح و نشاط آور باشیم.

نوشته: عبدالجبار فرازمند                      انتشاردهنده: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز