امروز : جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۰۶,۴۸۰

ریال

|

دمای هوای شهر

ایرانی افغانستان 300x168 - هیئت ایرانی امروز عازم افغانستان می‌شودترکمن نیوز:  هیئت ایرانی برای گفتگو در مورد حادثه هریررود امروز عازم افغانستان می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  هیئتی از وزارت امور خارجه و مرزبانی جمهوری اسلامی ایران امروز(سه‌شنبه) به افغانستان سفر می‌کند.

این هیئت را که محسن بهاروند معاون حقوقی وزیر امور خارجه، سیدرسول موسوی دستیار وزیر خارجه و نماینده مرزبانی تشکیل می‌دهند، در سفر خود به کابل درباره حادثه غرق شدن مهاجران افغانستانی در رودخانه هریررود گفتگو خواهند کرد.

گفتنی است، رسانه‌های معاند در اردیبهشت ماه با انتشار کلیپی که در آن مدعی شده بودند نیروهای مرزبانی ایران چند مهاجر غیرقانونی افغان را که به صورت مخفیانه از مرز رد شده‌اند را به داخل رودخانه هریررود در مرز ایران و افغانستان انداخته که این اتفاق منجر به مرگ چند نفر شده است.

بعد از این خبر مرزبانی و وزارت امور خارجه با تکذیب چنین رویدادی، آن را تلاشی برای بر هم زدن رابطه دوستی دولت و ملت ایران و افغانستان دانستند. همچنین با توجه به اینکه این جوسازی رسانه‌ای بعد از تلاش ایران برای ایجاد تفاهم سیاسی میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی و همچنین اهدای ماسک و کیت‌های تشخیص کرونا به افغانستان  صورت گرفت، برخی کارشناسان آن را اقدامی در راستای ایجاد جو ایران هراسی تحلیل کردند.

پیش از این نیز یک بار جلسه کمیته مرزبانی میان دو کشور برگزار شده بود که در آن طرف افغان هیچ مدرک پزشکی قانونی دال بر غرق شدن افراد به طرف ایرانی نشان نداد و گفتگو با برخی افراد که ادعا داشتند شاهد این حادثه بوده‌اند، نشان داد که آنها اطلاعات متناقضی ارائه می‌دهند.

محسن روحی صفت کارشناس مسائل شرق آسیا در گفتگو با مهر  در همین رابطه اظهار داشت: عده‌ای هم در منطقه و هم در خارج از منطقه در کنار عناصری در داخل افغانستان تلاش می‌کنند تا روابط میان تهران و کابل را دچار خدشه کنند.

وی تاکید کرد: این اتهامات در حالی به ایران وارد شده است که منطقه‌ای که این اتفاق در آن افتاده در درون خود افغانستان قرار داشته و بر اساس گزارش‌های مرزبانی، مرزبان‌های ایرانی هیچ‌گونه رفت و آمدی در آن نقطه مشاهده نکردند.

معاون پیشین دفتر مطالعات سیاسی وزارت خارجه گفت: با توجه به عدم حضور دولت در آن منطقه،  ممکن است برخی از گروه‌هایی که بر آن مناطق تسلط دارند دست به چنین صحنه‌سازی‌هایی زده باشند و یا برخی قاچاق‌بران که تلاش داشتند این مهاجران را به صورت غیرقانونی جابجا کنند، سبب پیش آمدن چنین موضوعی شده باشند.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز