امروز : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

مصنوعی و کشاورزی مدرن - هوش مصنوعی و کشاورزی مدرن، لزوم توجه به مدرن‌سازی کشاورزی در کشورترکمن نیوز:  هوش مصنوعی ( AI ) در حال گسترش دامنه حضور خود در جهان است و تأثیر بسزایی در یکی از حیاتی ترین حوزه ها یعنی کشاورزی خواهد داشت. فناوری هوش مصنوعی تاکنون به مدد ویژگی های ذاتی خود در بهبود عملکرد صنایع و کاهش هزینه ها در طیف وسیعی از صنایع از خودروسازی گرفته تا حتی حوزه های بهداشت و درمان بیماری ها به کار رفته است و هم اکنون توجه بخش کشاورزی نیز به این فناوری جلب شده است.

بخش کشاورزی پایه و اساس اقتصاد جهان است و پیش بینی می شود با افزایش جمعیت جهان نیاز به تولید 50٪ غذای بیشتر تا سال 2050 وجود دارد. راهکار ها و فرآیند های مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند به کشاورزان کمک کنند تا با استفاده پایدارتر از منابع از سطح کشت و نحوه تولید محصول بهینه تری برخوردار باشند.در این یادداشت به بررسی برخی از فناوری های هوشمند خواهیم پرداخت که به مدد آن ها صنعت کشاورزی در سطح جهان در حال تغییرات وسیع می باشد و این فناوری ها اساس کشاورزی مدرن و فناوری محور را تشکیل می دهند. فناوری هایی که سبب تغییرات وسیعی در نگاه های کلان به صنعت کشاورزی شده اند.

 

تراکتور ها و ماشین آلات مستقل از انسان

استفاده از ادوات و تجهیزات سنگین کشاورزی نظیر تراکتور و کمباین هایی که توانایی انجام فعالیت بدون دخالت انسان را دارند را میتوان از جمله توانایی های جالب فناوری های هوشمند در کشاورزی دانست. امروزه کشور هایی مانند روسیه، آمریکا، کانادا، هلند و ایتالیا طرح ها و پروژه هایی را برای استفاده از فناوری های هوشمند در ادوات و تجهیزات مختلف کشاورزی در دست طراحی و توسعه و پیاده سازی دارند. با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و تلفیق اش با فناوری ردیابی ماهواره ای تجهیزاتی مانند تراکتور های هوشمند طراحی و ساخته شده اند که می توانند در سطح وسیعی از مزارع حضور و فعالیت داشته باشند بدون اینکه نیاز به حضوراپراتور انسانی باشد.

این تراکتورهای خودران یا بدون راننده طوری برنامه ریزی شده اند که به طور مستقل موقعیت شخم خود را در مزارع تشخیص می دهند. علاوه بر این قابلیت انجام عملیاتی مانند شخم زنی، درو، آبیاری و سم پاشی با سرعت های قابل تنظیم را دارند. اما مزیت بسیار مهم شان را که به مدد هوش مصنوعی امکان پذیر شده است را می توان در توانایی تشخیص انسان ها و حیوانات برای جلوگیری از حادثه دانست. توانایی انجام کار در بازه های زمانی طولانی بدون وقفه، افزایش

دقت و کاهش زمان انجام فرآیند ها از جمله دیگر ویژگی های ادوات سنگین هوشمند می باشد. به نظر می رسد در آینده ای نزدیک شاهد توسعه حضور ادوات مستقل از انسان برای کارهای باغات و مزارع در سطح وسیع خواهیم بود.

 

ربات های کشاورز

شاید در نگاه اول عجیب به نظر برسد ولی در حال حاضر ربات ها در مزارع کشور هایی مانند هلند به کار گرفته می شوند. به مدد استفاده از فناوری هایی مانند پردازش تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی از ربات ها می توان در عملیاتی مانند سم پاشی هوشمند مزارع، تشخیص بیماری های گیاهان و همچنین تشخیص میوه های رسیده برای چینش استفاده کرد. سیستم های رباتیک کشاورزی می توانند همزمان چندین وظیفه را انجام دهند. مزیت بعدی شان قابلیت یادگیری است. یکی از ویژگی های هوش مصنوعی را می توان قابلیت یادگیری اش دانست و سیستم هایی که از این فناوری استفاده می کنند قابلیت یادگیری خواهند داشت و هر بار که با داده و پارامترجدیدی روبه رو شوند می توانند این داده را ذخیره کرده و پاسخ متناسب با آن  را ارائه کنند. امروزه سیستم های رباتیک نقش کلیدی در گلخانه های هوشمند بر عهده دارند. افزایش سرعت و دقت و کاهش هزینه ها در مراحل مختلف تولید محصول، چینش و بسته بندی از جمله دیگر مزایای کاربرد ربات ها در کشاورزی است. شرکت هایی مانند Blue River Technology و Harvest CROO Robotics را می توان جزو پیشگامان تولید ربات های تخصصی کشاورزی دانست.

 

کنترل آفت ها

آفات را می توان جزو بدترین دشمنان محصولات کشاورزی دانست که بخش اعظمی از محصولات را قبل از برداشت و ذخیره سازی برای مصرف انسان در سطح جهان دچار مشکل می کنند. حشرات و در راس آن ها ملخ هایی مانند locusts وgrasshoppers را می توان از جمله آفاتی دانست که بخش زیادی از محصولات غذایی تولید شده توسط انسان را از بین می برند. اما امروزه هوش مصنوعی به کمک کشاورزی مدرن آمده است و این فناوری می تواند در کنترل و دفع آفات نقش داشته باشد. به مدد هوش مصنوعی و فناوری موقعیت یابی هوشمند می توان از هجوم ملخ ها به یک ناحیه خاص باخبر شد. در این وضعیت هشدار برای نواحی مجاور صادر می شود همچنین توانایی تحلیل داده ها امکان پیش بینی و صدور هشدار را نیز می دهد. همچنین به مدد هوش مصنوعی می توان عملیاتی مانند سمپاشی را به صورت دقیق و ناحیه ای انجام داد که باعث کاهش شدید هزینه ها می شود.

 

نظارت بر سلامت خاک و محصولات زراعی

ادامه جنگل زدایی و تخریب کیفیت خاک در حال تبدیل شدن به یک چالش بزرگ برای کشورهای تولید کننده مواد غذایی است. در همین رابطه یک استارتاپ آلمانی به نام  PEAT یک برنامه مبتنی بر یادگیری عمیق به نام Plantix ایجاد کرده است که می تواند نقایص احتمالی و کمبود مواد مغذی در خاک از جمله آفات و بیماری های گیاهی را شناسایی کند. این برنامه می تواند برای هر نوع مشکل خاص موجود در خاک راه حلی را در اختیار کارشناسان قرار دهد علاوه بر این به مدد فناوری پردازش تصویر قادر است در تشخیص بیماری های گیاهان به کشاورزان و کارشناسان کمک نماید.

همچنین شرکت Trace Genomics یکی دیگر از شرکت های مبتنی بر یادگیری ماشین است که خدمات آنالیز خاک را به کشاورزان ارائه می دهد. این ابزار های هوشمند به کشاورزان کمک می کنند تا شرایط بهداشتی خاک و محصول را کنترل کرده و محصولاتی سالم و با بهره وری بالاتر تولید کنند.

آن چه بیان شد گوشه ای از کاربرد های وسیع هوش مصنوعی در کشاورزی مدرن است. صنعتی که کارشناسان آن را کشاورزی هوشمند می دانند. در حال حاضر حوزه کشاورزی در سطح بین الملل دچار مشکلاتی نظیر کمبود منابع، افزایش تقاضا، چالش های مربوط به آب و هزینه تولید تا عرضه است. در این میان یافتن پاسخ برای مخاطرات طبیعی و تولید محصول با کمترین آسیب به محیط زیست و اکوسیستم سیاره ای را می توان از دیگر چالش های صنعت کشاورزی دانست. به نظر می رسد فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند نقشی تحول آفرین در فرآیند های مختلف کشاورزی ایفا نمایند. توانایی پردازش و کنترل حجم انبوهی از داده ها به همراه توانایی پاسخ لحظه ای به پارامتر ها را می توان از جمله ویژگی هایی دانست که هوش مصنوعی را قادر به ایفای نقش های وسیع در کشاورزی می کند. به نظر می رسد مدرن سازی کشاورزی به مدد فناوری های هوشمند باید در دستور کار کشور های جهان و مخصوصا کشور های در حال توسعه باشد. کشاورزی صنعتی استراتژیک است و کشوری که دارای بیشترین بهره وری در تولید محصول باشد توانایی پاسخ گویی به نیاز های داخلی در درجه اول و بازار های خارجی در درجه دوم را خواهد داشت. طرح های مبتنی بر هوش مصنوعی توانایی برآورده سازی الزامات بیان شده را دارند. موضوعی که متولیان امر برای بهبود فرآیند های تولید محصولات و جلوگیری از هدر رفت منابع داخل کشور باید به آن توجه کنند.

میثم عباسی مدیر فناوری خانه اقتصاد و تجارت کشورهای هم مرز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز