امروز : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۵۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    94915

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    20:34 | ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ازبکستان نوری 300x200 - همکاری های امنیتی ایران و ازبکستان به رفع تنش در منطقه منجر می شودترکمن نیوز:  رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان تحریم های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان و کرونا را از عوامل کاهش سطح مراودات اقتصادی دانست و خواستار تحرک بیشتر فعالان اقتصادی دولتی و خصوصی در دو کشور شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن،  بهادر عبدالله اف سفیر ازبکستان در تهران با غلامرضا نوری رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان دیدار و گفتگو کرد.

نوری با اشاره به روابط دوستانه و رو به رشد میان دو کشور در عرصه های مختلف گفت: همواره روابط پارلمانی مثبتی میان مجالس دو کشور برقرار بوده که می تواند به توسعه و گسترش مناسبات در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین کمک شایانی نماید.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان با تأکید بر ضرورت همکاری در مجامع بین المللی و منطقه ای افزود: تداوم گفتگو و رایزنی های مستمر در سازمان های بین المللی و منطقه ای می تواند به ارتقا سطح مراودات اقتصادی و تجاری میان کشورهای منطقه منجر شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری با ارزیابی ظرفیت های اقتصادی و کشاورزی در ایران و ازبکستان، بر ضرورت اجرایی شدن توافقات کمیسیون های مشترک اقتصادی و فعال شدن بخش های خصوصی جهت گسترش تبادلات تجاری و اقتصادی تأکید کرد.

وی در همین بخش تحریم های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان و کرونا را از عوامل کاهش سطح مراودات اقتصادی دانست و خواستار تحرک بیشتر فعالان اقتصادی دولتی و خصوصی در دو کشور شد.

نوری در پایان با ابراز تأسف از حمله تروریستی اخیر در افغانستان که منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی از دانش آموزان گردید، گفت: همکاری های امنیتی میان کشورهای منطقه بویژه ایران و ازبکستان می تواند به رفع تنش در منطقه، برقراری ثبات و امنیت در افغانستان و مبارزه با گروه های افراطی کمک فراوانی کند.

در ادامه این دیدار بهادر عبدالله اف سفیر ازبکستان در تهران با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی میان دو ملت گفت: مقامات عالی رتبه ازبکستان همواره بر توسعه و گسترش ارتباطات سیاسی، اقتصادی و پارلمانی با جمهوری اسلامی ایران تأکید دارند.

سفیر ازبکستان با اشاره به وجود توانمندی های اقتصادی فراوان در دو کشور افزود: ازبکستان و جمهوری اسلامی ایران امکانات مناسبی در عرصه های اقتصادی دارند که می توانند مکمل یکدیگر باشند.

وی در همین بخش بیان داشت: همکاری در پیمان های منطقه ای و برقراری کریدور حمل و نقلی جهت ترانزیت کالا می تواند به ارتقا سطح مناسبات اقتصادی کشورهای آسیای میانه با دیگر کشورهای قاره آسیا منجر شود./خانه ملت

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز