امروز : پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    89040

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    17:45 | ۰۲ بهمن ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

13990801000088 Test PhotoN 300x151 - همکاری ازبکستان و کره جنوبی در زمینه‌های آموزشی و بهداشتیترکمن نیوز: معاون وزیر امور خارجه ازبکستان و رئیس دفتر آژانس همکاری‌های بین المللی کره جنوبی (KOICA) در چارچوب یک ویدئو کنفرانس اجرای طرح‌های مشترک در ازبکستان را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «فرقت صدیق اف» معاون وزیر امور خارجه ازبکستان و «پاک سونجین» رئیس دفتر آژانس همکاری‌های بین المللی کره جنوبی (KOICA) در قالب ویدئو کنفرانس اجرای طرح‌های مشترک در ازبکستان را بررسی کردند.

طرفین در این ویدئو کنفرانس چشم انداز گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل مانند اجرای طرح‌های مشترک در زمینه‌های آموزشی، بهداشتی، فناوری‌های اطلاع رسانی و دیگر ابعاد را بررسی کردند.

رئیس دفتر آژانس همکاری‌های بین المللی کره جنوبی اعلام کرد که طرف کره جنوبی از ابتکارات رئیس جمهور ازبکستان مبنی بر حمایت از جوانان و تحکیم سلامتی مردم استقبال می‌کند و به اجرای طرح‌ها در زمینه‌های یادشده در جذب بخش خصوصی علاقه مند است.

وی همچنین اظهار داشت: این آژانس از تلاش‌های «تاشکند» در دستیابی به صلح در افغانستان و بازسازی اقتصادی این کشور حمایت می‌کند و آماده ارائه کمک در این مسیر از طریق حضور در ابتکارات ازبکستان در بازسازی اقتصادی افغانستان است.

شایان ذکر است، طرف کره جنوبی برنامه ریزی می‌کند پس از بهبود اوضاع کرونا، داوطلبان خود را به مرکز آموزشی شهروندان افغانستان در «ترمذ» اعزام کند.

طرفین در پایان در مورد حمایت همه جانبه و پیشبرد اجرای طرح‌های مشترک اجتماعی به توافق رسیدند.

هم اکنون کره جنوبی یکی از بزرگترین سرمایه گذاران ازبکستان است.

کره جنوبی تاکنون برای حضور در اقتصاد این کشور بیش از 10 میلیارد دلار اختصاص داده است.

در حال حاضر در ازبکستان بیش از 800 کارخانه با مشارکت سرمایه‌گذاران کره جنوبی در بخش‌های ماشین سازی، بازرگانی، صنایع شیمیایی، غذایی، فلز سازی، داروسازی، جهانگردی، نفت و گاز و خدمات فعالیت می‌کنند.

مبادلات بازرگانی بین دو کشور در 11 ماه سال 2020 میلادی در سطح یک میلیارد و 908 میلیون دلار قرار گرفت.

کره جنوبی استقلال این کشور‌ را در 30 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخت و در 29 ژانویه سال 1992 میلادی روابط سیاسی خود را با ازبکستان برقرار کرد.

گزارش از: فارس

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز