امروز : پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۹۰۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر گنبدکاووس :

16° سانتی گراد

  • کد خبر :

    67086

  • /
  • تاریخ :

    ۱۴ دی ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

تورکمن نیوز:  اُزبَکِستان – ازبکی: O‘zbekiston، به سیریلیک: Ўзбекистон

نام رسمی: جمهوری ازبکستان

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  ازبکستان در آسیای مرکزی و در مجاورت جاده تاریخی ابریشم قرار دارد. این کشور از شمال و غرب با قزاقستان، در جنوب با ترکمنستان و افغانستان، در شرق با تاجیکستان و در شمال شرقی با قرقیزستان مرز مشترک دارد.

پایتخت این کشور شهر تاشکند است. مساحت خاک ازبکستان ۴۴۸٬۹۷۸ کیلومتر مربع است (پنجاه و ششمین کشور از نظر وسعت) و جمعیت آن در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۳۵ میلیون نفر برآورد شده است.

ازبکستان پرجمعیت‌ترین کشور در میان کشورهای آسیای مرکزی است. واحد پول این کشور سوم ازبکستان نام دارد.

ازبکستان کشوری خاص و استراتژیک در آسیای میانه است

ازبکستان، شامل شهرهای باستانی و تاریخی زیادی است. سمرقند، بخارا، تاشکند و خوارزم از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای این سرزمین هستند. هر یک از این شهرها برای خود داستان‌ها و افسانه‌های زیادی دارند. عمارت‌ها، مدرسه‌های قدیمی، بناهایی با کاشی‌کاری‌های بی‌نظیر هر یک راوی قصه‌های کهن این مرزوبوم هستند.

زبان رسمی ازبکستان زبان ترکی ازبکی است که با خط لاتین نوشته می‌شود.

واژه ازبکستان از دو بخش ازبک و ـستان تشکیل شده که به معنای «سرزمین ازبک‌ها» است. جمعیت غالب این کشور دین اسلام دارند و مذهب اهل سنت و جماعت تشکیل می‌دهند.

نظام حکومتی این کشور سکولار است. زبان روسی همچنان استفاده زیادی در این کشور دارد و رایج‌ترین زبان آموزشی در مدارس این کشور است. در برخی مناطق جنوبی این کشور که اغلب اقوام تاجیک در آنجا زندگی می‌کنند نیز زبان فارسی رایج است.

8 300x174 - همه چیز درباره ازبکستاناقتصاد ازبکستان

ازبکستان از تولیدکنندگان عمده پنبه در جهان است. بزرگترین معدن طلای روباز جهان نیز در این کشور مورد بهره‌برداری قرار دارد.

شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور دوم این کشور از زمان استقلال، دگرگونی‌های عمده‌ای را باعث شده و از جمله برده‌داری در کشتزارهای پنبه و کار کودکان را ممنوع کرده‌است. او همچنین اصلاحات مالیاتی انجام داده و چهار منطقه آزاد اقتصادی در کشور ایجاد کرده‌است. بخشودن بسیاری از زندانیان سیاسی و بهبود روابط با کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و افغانستان از دیگر اقدامات اوست. به ویژه روابط سرد چندین ساله دوشنبه و تاشکند پس از مرگ اسلام کریم‌اف رئیس جمهور سابق ازبکستان رو به بهبود است.

انرژی‌های تجدیدپذیر بیش از ۲۳ درصد از بخش‌های انرژی ازبکستان را تشکیل می‌دهند. از این میزان ۲۱٫۴ درصد آن مربوط به نیروی برق‌آبی و دو درصد دیگر مربوط به انرژی خورشیدی است.

9 300x174 - همه چیز درباره ازبکستانبررسی جغرافیای ازبکستان

ازبکستان با تاجیکستان، قرقیزستان، ترکمنستان و قزاقستان همسایه است. ازبکستان در جنوب مرز مشترک کوتاهی نیز با افغانستان دارد.

ازبکستان کشوری خشک است و تنها کمتر از ۱۰ درصد پهنه آن را کشتزارهای آبیاری شده تشکیل می‌دهند که در دره رودخانه‌ها و وادی‌ها قرار گرفته‌اند. بقیه کشور از بیابانی وسوم به قزل‌قوم (شن سرخ) و کوهستان تشکیل شده‌است. بلندترین نقطه ازبکستان حضرت سلطان نام دارد که قله‌ای است با ۴۶۴۳ متر ارتفاع. این قله در بخش جنوبی کوهستان حصار در استان سرخان‌دریا در مرز با تاجیکستان و در محلی در شمال غربی شهر دوشنبه واقع شده‌است.

آب و هوای ازبکستان قاره‌ای و میانگین بارش سالانه آن بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر است. میانگین دمای تابستان نیز حدود ۴۰ درجه سانتیگراد است در حالیکه میانگین دما در زمستان منفی ۲۳ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

ازبکستان در اصل محیط زیست طبیعی غنی و گوناگونی دارند اما چندین دهه سیاست زیان‌بار شوروی برای تولید هر چه بیشتر پنبه از این منطقه سناریوهای فاجعه‌باری را برای محیط زیست این کشور رقم زده و آلودگی و نابودی منابع آبی و خاکی و وخامت کیفیت هوای این کشور را به دنبال داشته‌است. دریاچه آرال که با خشکی روبرو شده پیش از این چهارمین دریاچه داخل خشکی روی زمین بود و اهمیت بسزایی برای معتدل کردن رطوبت هوا و کیفیت خاک اطراف داشت.

6 300x174 - همه چیز درباره ازبکستانگردشگری در ازبکستان

این کشور پر است از جاذبه های گردشگری که در  تمامی ادبیات و تمثال هایمان شنیده ایم. به خال هندویش بخشم، سمرقند و بخارا را …

آن قدر بیت و شعر وجود دارد که به جاذبه های این کشور اشاره می کند که هر جور که شده باید رفت و این جاذبه ها را از نزدیک دید. فقط به یاد داشته باشید که حتما نقشه ی این امکان و دیگر شهرهایی که می روید را چه بر روی گوشی خود و چه در قالب نقشه ی کاغذی و در آخرین به روز رسانی خود خود به همراه داشته باشید.

2 1 300x174 - همه چیز درباره ازبکستانسمرقند

سمرقند در واقع نام رسمی شهری است که خیلی از ماها آن را در تمثال ها شنیده ایم. این شهر به صورت رسمی در یونشکو ثبت جهانی شده است. سمرقند تاریخی دیروز، شهری بود که هیچ وقت تکنولوژی امروزه را باور نمی کرد زیرا، از لحاظ مدرنیته در زمان خود از بهترین ها بود. البته، سمرقند امروزی هم یک شهر پر جنب و جوش است که سنت هایش را پرورش می دهد. کاوش های باستان شناسی تاریخی را نزدیک به ۳۵۰۰ سال پیش در آن نشان می دهد.

3 300x174 - همه چیز درباره ازبکستانبخارا

سمرقند در واقع نام رسمی شهری است که خیلی از ماها آن را در تمثال ها شنیده ایم. این شهر به صورت رسمی در یونشکو ثبت جهانی شده است. سمرقند تاریخی دیروز، شهری بود که هیچ وقت تکنولوژی امروزه را باور نمی کرد زیرا، از لحاظ مدرنیته در زمان خود از بهترین ها بود. البته، سمرقند امروزی هم یک شهر پر جنب و جوش است که سنت هایش را پرورش می دهد. کاوش های باستان شناسی تاریخی را نزدیک به ۳۵۰۰ سال پیش در آن نشان می دهد.

4 300x174 - همه چیز درباره ازبکستانخیوه

اولین محل میراث جهانی یونسکو در ازبکستان در سال ۱۹۹۰ به ثبت رسید و اهمیت آن در میراث استثنایی راه های ابریشم باستان است. این سایت دارای ۵۱ اثر تاریخی است و اگر چه تقریبا ۲۵۰ خانواده هنوز خانه خود را در داخل آن ساخته اند، اما آن بیشتر شبیه یک موزه است.

 

11 21 300x174 - همه چیز درباره ازبکستانشهر سبز

شهر سبز، شهری تاریخی است که محل تولد امیر تیموریان است. این شهر بیش از ۲ هزار سال قدمت دارد.

 

 

5 300x174 - همه چیز درباره ازبکستانتاشکند

و حالا می رسیم به پایتخت این کشور زیبا یعنی تاشکند. این شهر بزرگ ترین شهر آسیای مرکزی و دارای ساختمان هایی با طراحی شوروی ها است. با این که این شهر چندین بار در تاریخ نابود شده اما در حال حاضر، تاشکند یک شهر مدرن است.

قوانین کلی در سفر به ازبکستان

مردم ازبکستان بسیار مهربان و مهمان نواز هستند اما شما در سفر به این کشور همانطور که انتظار می رود باید به قوانین محلی و رسم و رسوم آنان احترام بگذارید. همچنین در یاد داشته باشید که نه تنها در ازبکستان بلکه در هر کجای دیگری که به سفر گردشگری می روید حتما با خود گذرنامه و ویزایتان را به همراه داشته باشید.

7 300x174 - همه چیز درباره ازبکستانحمل و نقل عمومی

در ازبکستان بسیاری از وسایل حمل و نقل عمومی دارای استانداردی معمولی هستند و سوختشان هم گاز است. این وسایل نقلیه در اکثر مراکز مهم شهر رفت و آمد دارند. در زمینه ی نکات سفر به ازبکستان باید این را بدانید که می توانید با وسایل حمل و نقل عمومی به راحتی به هر کجای شهر بروید. از سفر در شب پیشنهاد می کنیم بپرهیزید زیرا ممکن است شب به گله ای از حیوانات در حال گذر از جاده ها برخوردذ نمایید. اگر هم که زمان بندی شما به شب خورد، حتما مواظب جلوی خود باشید.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز