امروز : یکشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۸۲,۱۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

201708107382412400 300x187 - همسان سازی حقوق بازنشسته ها و رتبه بندی معلمان در بودجه 98اخبار اقتصادی– ترکمن نیوز- نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشسته ها و رتبه بندی معلمان را از نکات مثبت بودجه ۹۸ ذکر کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از ایرنا، قرجه طیار گفت: دولت در بودجه سال آینده مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال برای همسان سازی حقوق بازنشسته ها و اجرای طرح رتبه بندی معلمان پیش بینی کرده که اقدامی قابل تقدیر است.
وی با اشاره به افزایش سرسام آور قیمت ها درسال جاری و تورم سال آینده، افزود: با این حال پیش بینی افزایش تنها ۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت درسال ۹۸ برای این قشر رضایت بخش نخواهد بود.
طیار اضافه کرد: ثابت ماندن بودجه عمرانی کشور در شرایطی که دولت با کمبود منابع و تنگناهای مالی مواجه است و نیز رویکرد دولت برای خصوصی سازی و واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی از دیگر نکات برجسته بودجه سال ۹۸ است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در شرایط اقتصادی فعلی کشور، اقدام دولت برای افزایش و واقعی شدن مبلغ یارانه نقدی، شفاف شدن منابع و مصارف هدفمندی یارانه ها و نیز تخصیص ۱۴ میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰ تومانی برای یارانه کالاهای اساسی در بودجه سال آینده قابل تقدیر است.
وی به برخی نکات منفی بودجه سال آینده نیز اشاره کرد و گفت: افزایش وابستگی به درآمدهای نفتی از ۲۳ درصد به حدود ۳۰ درصد از جمله این نکات است و پیش بینی فروش روزانه ۱٫۵ میلیون بشکه نفت به نرخ ۵۴ دلار با توجه به تحریم های آمریکا، تحقق آن را مشکل خواهد ساخت.
طیار افزود: تامین ۱۰۷ هزار میلیارد تومان کسری هزینه ها نسبت به منابع که بایستی از طریق اوراق خزانه، استقراض از سیستم بانکی یا فروش اموال دولت تامین شود، شرایط را برای تحقق بودجه سخت می کند و به احتمال زیاد با کسری بودجه مواجه خواهیم شد.
وی، پیش بینی افزایش ۳۲ درصدی عوارض قبوض آب و ۲۰ درصدی قیمت گازوئیل در بودجه سال آینده را با توجه به مشکلات اقتصادی مردم درست ندانست و اضافه کرد: با این اقدام، فشار اقتصادی بر مردم بیشتر می شود.
طیار کاهش نیافتن سهم تملک دارایی های سرمایه ای بودجه ۹۸ نسبت به سال ۹۷ را خوب دانست اما تصریح کرد: باتوجه به افزایش ۲ تا ۳ برابری قیمت مواد اولیه، مصالح و خدمات مورد نیاز طرح های عمرانی، این بودجه به ظاهر ثابت مانده ولی درحقیقت نزولی است.
نماینده مردم گنبدکاووس درمجلس شورای اسلامی، تداوم پرداخت بودجه بلاعوض به برخی نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی درشرایط سخت اقتصادی و تحریم بدون هیچگونه پاسخگویی و نداشتن مسئولیت های قانونی در برابر مردم و دولت را از دیگر نکات منفی بودجه سال ۹۸ دانست.
طیار، پیش بینی کاهش ۱۱ درصدی درآمدهای مالیاتی ملی با توجه به شرایط تحریم و نیز کاهش تولید و تجارت را منطقی دانست و در عین حال گفت: افزایش ۲۰ درصدی درآمدهای مالیاتی استانی و مالیات بر ارزش افزوده منطقی نیست زیرا شرایط و تنگناهای ملی بر استان ها نیز حاکم است.
وی گفت: با این حال نمایندگان مجلس شورای اسلامی با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور و مردم نسبت به اصلاح برخی اشکالات بودجه ۹۸ اقدام خواهند کرد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز