امروز : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۵۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    94972

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:04 | ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

گندم - هشدار به دولت در مورد قیمت گندمترکمن نیوز:  درطی سالهای اخیر دولت مواجهه ی مناسبی با کشاورزان نداشته است. هم در قیمت گذاری محصولات استراتژیک مانند گندم و هم در توزیع نهاده های کشاورزی مانند بذر گندم. امسال بیشتر کشاورزان خرده پا بذر گندم را از بازار سیاه بالای شش هزار تومان خریدند.

این درحالی بود که انبارهای توزیع بذر پر بود ولی پولداران خارج از حد نیاز بذرخریده و به کشاورزانی که دستشان از همه جا کوتاه بود فروختند(یعنی مملکت رها شده و بی صاحب). به خاطر این سوء مدیریت یا به خاطر زد و بند و فساد احتمالی نه کسی توبیخ و مجازات شد نه کسی از کار برکنار شد. حالا هم انتظار دارند کشاورزان گندم خود را به قیمت ۵هزار تومان بفروشند که با قیمت سبوس برابر است. سبوسی که هیچ ارزش غذایی برای دام ندارد. آیا این نرخ عادلانه است؟ عدالت حکم می کند قیمت گندم حداقل دوبرابر سبوس باید باشد. یعنی ده هزار تومان. درغیر اینصورت کشاورزان گندم خود را به دولت نخواهند فروخت. همه در انبارهای خود ذخیره خواهند کرد و در فصل زمستان به دامداران خواهند فروخت. بیشتر کشاورزان دامدار نیز هستند حاضرند دام خود را با گندم تغذیه کنند ولی گندم خود را به این قیمت ناعادلانه نفروشند.

آنچه من از اینترنت جستجو کردم این اطلاعات بدست آمد.((بوشل گندم هر واحد ۲۷ کیلو ۲۱۷ گرم می باشد. آنرا به تن تبدیل کنیم به زبان ساده قیمت هر تن گندم در بازارهای جهانی ۲۹۹٫۶۵دلار می شود. البته این قیمت بدون حمل هزینه با کشتی، ضایعات، اعم از ریزش یا تغییر کیفیت به دلیل عبور کشتیهای حامل گندم از مناطق حاره و سرد است)). حالا این ۳۰۰ دلار را به ۲۳۰۰۰ تومان دلار آزاد حساب کنیم هر کیلو گندم ۶۹۰۰ تومان می شود. هزینه حمل از مبدا به مقصد و هزینه حمل از بنادر به داخل و ضایعات را هم حساب کنیم قیمت گندم نباید کمتر از ۹۰۰۰ تومان برای دولت تمام شود. ولی دولت حاضر نیست گندم کشاورزان خود را که جزو بهترینها می باشد به همین قیمت بخرد. دولت باید هر چه زودتر در قیمت گندم تجدید نظر کرده و آنرا اعلام کند تا کشاورزان با حمل گندم خود به انبارها متحمل هزینه های اضافی نشوند. از امان قلیچ شادمهر نماینده ی محترم گنبد و داشلی برون نیز می خواهم در این خصوص حتماً به دولت تذکر دهند که در قیمت گندم تجدید نظر کنند و گرنه گندمها در انبارها خواهند ماند تا در زمستان به خوراک دام و طیور برسد. کشاورزان نمی توانند گندم خود را به دولت ۵ هزار تومان بفروشند و بعد از چند ماه سبوس آنرا از دولت شش یا هفت هزار تومان بخرند. چنین قاعده ای فکر نکنم در هیچ کجای دنیا حاکم باشد که در ایران حاکم است.

نوشته: امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز