امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

دانش‌آموزان‌ افغان 300x169 - هزینه سالانه ۳۳۵ میلیون دلاری تحصیل دانش‌آموزان‌ افغان برای ایرانترکمن نیوز:  ایران سالانه بیش از 335 میلیون دلار برای تحصیل اتباع افغانستانی در کشور هزینه می کند، در حالی که تنها سالانه 17 میلیون یورو کمک خارجی برای تحصیل مهاجران خارجی دریافت می کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از تهران تایمز، “مهدی فیاضی” رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، با اعلام این خبر گفته هیچ تبعیضی بین دانش آموزان ایرانی و اتباع خارجی در کشور وجود ندارد.

او افزود حدود 22 هزار کلاس درس در سراسر کشور به آموزش اتباع خارجی اختصاص یافته و هزینه سالانه تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی در ایران 335 میلیون دلار است که سرانه آن به ازای هر دانش آموز خارجی 527 دلار است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: سازمان های بین المللی تاکنون 88 مدرسه در کشور ساخته اند و 23 مدرسه دیگر نیز در دست ساخت است.

به گفته این مقام وزارت آموزش و پرورش، دولت جمهوری اسلامی ایران در سال 1400 تنها حدود 3 میلیون دلار و در سال گذشته حدود 20 میلیون دلار کمک خارجی بابت هزینه تحصیل مهاجران افغان در ایران دریافت کرده در حالی که هزینه تحصیل صدها هزار دانش آموز افغانستانی در مقاطع تحصیلی مختلف برای کشور سالانه بیش از 335 میلیون دلار می شود.

بر اساس اعلام فیاضی 11 مدرسه بین المللی در کشور وجود دارد که اکثر آنها غیردولتی هستند. وی در پایان گفت: 75 مدرسه نیز برای دانش آموزان ایرانی در 35 کشور تاسیس شده است.

گفتنی است مقام معظم رهبری در فرمانی که در اردیبهشت سال 1394 صادر کردند، به فرزندان کلیه اتباع خارجی، حتی کسانی که فاقد مدارک هویتی هستند و به طور غیرقانونی در ایران زندگی می‌کنند، اجازه حضور در مدارس کشور را دادند.

هم اکنون بیش از 556 هزار دانش آموز افغانستانی در مدارس ایران تحصیل می کنند.

طی 2 سال گذشته و از زمان به قدرت رسیدن طالبان، مهاجرت غیرقانونی اتباع  افغان به ایران افزایش یافته است.

برآوردهای رسمی حاکی از وجود 800 هزار نفر اتباع ثبت نام شده افغان و بیش از 2.6 میلیون نفر مهاجر غیرقانونی افغان در کشور است؛ در حالی که برخی منابع غیررسمی از حضور حدود 8 میلیون اتباع افغان در ایران  خبر می دهند.

با توجه به اینکه غالب اتباع افغان به صورت غیرقانونی وارد کشور می شوند هیچ آمار رسمی و دقیقی از تعداد آنها در دست نیست و آمارهای موجود بیشتر بر اساس تخمین است.

بسیاری از دانش آموزان افغان که در مدارس کشور تحصیل می کنند از نسل دوم و یا حتی سوم مهاجران افغانستانی به کشور هستند که در ایران به دنیا آمده اند.

اخیرا برخی از نمایندگان مجلس و مسئولان کشور نسبت به تبعات امنیتی حضور میلیون ها اتباع غیرمجاز افغان در کشور هشدار داده و خواستار سروسامان دادن به وضعیت اقامتی اتباع غیرمجاز افغان در ایران شده اند.

طالبان از زمان به قدرت رسیدن خود تحصیل زنان را به عنوان نیمی از جمعیت افغانستان منع کرده است.

بر اساس گزارش خرداد ماه سال گذشته مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نرخ باسوادی مهاجران افغانستانی در ایران از نرخ باسوادی در افغانستان بیشتر است.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز