امروز : جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۷,۷۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    105192

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:42 | ۰۱ دی ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان 300x192 - نیم درصد درآمدهای عمومی کشور سهم استان گلستان استترکمن نیوز:  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان در خصوص ویژگیهای برش بودجه استانی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت:درآمدهای عمومی استان گلستان از محل درآمدهای عمومی استانها(۳۱ استان)( ۴۳۴۲۲۰۴۳۳۶ میلیون ریال) در سال ۱۴۰۱ ،۲۱۷۷۹۵۰۰ میلیون ریال می باشد و به عبارتی سهم ۰٫۵ درصدی و رتبه ۲۴ در کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  قدرت الله عابدی ضمن اشاره به ویژگی های لایحه بودجه ۱۴۰۱ تصریح کرد : لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور که توسط رئیس جمهور به مجلس تقدیم شد ،دارای ویژگیهای خاصی است.

وی افزود : این نخستین سند مالی دولت سیزدهم است که با رویکرد عدالت محوری، ثبات اقتصادی و اصلاح ساختاری به مجلس تقدیم شده تا برنامه دولت برای دخل و خرج در ۱۴۰۱ مشخص شود.

وی یادآور شد: با توجه به رشد ۷٫۳ درصدی سقف بودجه در شرایط تورم ۴۰ درصدی انقباضی است؛ دوم: دارای منابع بودجه ای نسبتا واقع بینانه ای است که احتمال کسری آن را در مقایسه با بودجه امسال به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

وی با تاکید بر صحبت های دکتر رئیسی رئیس جمهور در زمان ارائه لایحه بودجه به مجلس افزود: استقراض از بانک مرکزی را خط قرمز دولت دکتر رئیسی دانست و در تشریح ویژگی های بودجه ۱۴۰۱گفت: رشد اقتصادی ۸ درصدی با افزایش ۵/۳ درصدی بهره وری و ۵/۴ درصدی سرمایه گذاری، توزیع عادلانه ظرفیت‌ها و امکانات در کشور، آمایش سرزمین، افزایش اختیارات مسئولان استانی و پاسخ گو کردن آن ها، کاهش کسری تراز عملیاتی، کاهش خالص استقراض دولت از ۲۴۵ هزار میلیارد تومان به ۴۷ هزار میلیارد تومان، کاهش خالص استقراض دولت از بازار سرمایه به منفی ۴۰ هزار میلیارد تومان، افزایش نسبت مالیات به تولید ناخالص از ۴/۵ درصد به ۹/۶ درصد، کاهش رشد هزینه های دولت از ۱۱۴ درصد در قانون بودجه سال جاری به ۵ درصد در لایحه بودجه سال آینده، تبدیل صندوق کارآفرینی به صندوق عدالت و پیشرفت و تشکیل صندوق‌های استانی، کاهش ۵ درصدی مالیات واحدهای تولیدی و واحدهای صنفی آسیب دیده از کرونا از مهم ترین محورهای لایحه بودجه دانست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گلستان پیرامون بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ بودجه‌ای برنامه محور وبراساس سند آمایش و رشد اقتصادی و اثربخش منابع را دنبال می‌کند.

عابدی گفت: بودجه زبان مالی و پولی دولت بوده ولی کل اقتصاد، بودجه نیست.وی با بیان اینکه بودجه به اقتصاد کشور جهت می‌دهد، ادامه داد: ۵۰ دستگاه از لایحه بودجه ردیف مستقل دارند، بقیه نهادها زیر این دستگاه‌ها قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه بودجه برنامه پولی دولت برای کشور است که از چه منابعی درآمد کسب و در کجا خرج خواهد شد، گفت: سیاست‌های پولی، تکالیف دولت، مدیریت نیروی انسانی و … رویکرد دولت را در بودجه مشخص می‌کند.

وی افزود: در سال‌های گذشته برای بودجه دستگاههای اجرایی ردیف باز کرده بودند و نزدیک به هزار ردیف بودجه ایجاد شده بود. نظام برنامهریزیما در سال‌های گذشته بخشی بوده و نمی‌توان به یکباره آن را تغییر داد اما اگر در سال‌های آینده استان‌ها محور باشند، اوضاع ساماندهی می‌شود.

عابدی ابراز داشت: اگر با شرایط فعلی پیش رویم و روند اتمام پروژه‌ها کند باشد به ۵۰ سال زمان برای اتمام پروژه‌های فعلی استان نیاز خواهیم داشت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گلستان یادآور شد : اساسی‌ترین، فنی‌ترین و مهم‌ترین مرحله بودجه‌ریزی، تهیه، تنظیم و پیشنهاد لایحه است. وی تاکید کرد :عدم استقراض ار بانک مرکزی، بودجه بدون کسری ، کنترل هزینه ها‌ی جاری، کنترل اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی، فروش نفت حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز باقیمت نفت ۶۰ دلار برخی از ویژگی‌های لایحه بودجه ۱۴۰۱ است.

وی با اشاره به لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ از حیث منابع و مصارف گفت: طبق ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور از حیث منابع و مصارف بالغ بر سی و شش میلیون و سیصد و ده هزار و هفتصد و چهار میلیارد و ششصد و بیست و هشت میلیون (۳۶.۳۱۰.۷۰۴۶۲۸.۰۰۰.۰۰۰ )ریال می باشد.

وی در خصوص منابع بودجه عمومی دولت تصریح کرد:منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه‌ها و تملک دارایی های سرمایه ای و مالی، بالغ بر پانزده میلیون و پنجاه و دو هزار و سیصد و نود و شش میلیارد و یکصد و سیزده میلیون (۱۵.۰۵۲.۳۹۶.۱۱۳.۰۰۰.۰۰۰) ریال می باشد که از این میزان ، منابع عمومی بالغ بر سیزده میلیون و هفتصد و بیست هزار میلیارد (۱۳.۷۲۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال.ودرآمد اختصاصی وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی بالغ بر یک میلیون و سیصد و سی و دو هزار و سیصد و نود و شش میلیارد و یکصد و سیزده میلیون ) ۱.۳۳۲.۳۹۶.۱۱۳.۰۰۰.۰۰۰) ریال می باشد.

مهندس عابدی در خصوص بودجه شرکتهای دولتی ، بانکها وموسسات انتفاعی دولتی افزود: بودجه شرکت‌های دولتی، بانکها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت از لحاظ درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بالغ بر بیست و دو میلیون و سیصدو چهارده هزار و هفتاد و نه میلیارد و سیصد و هجده میلیون (۲۲.۳۱۴.۰۷۹.۳۱۸.۰۰۰.۰۰۰) ریال و از حیث هزینه ها و سایر پرداختها بالغ بر بیست و دو میلیون و سیصد و چهارده هزار و هفتاد و نه میلیارد و سیصد و هجده میلیون (۲۲.۳۱۴.۰۷۹.۳۱۸.۰۰۰.۰۰۰)ریال را شامل می شود.

وی تصریح کرد:با توجه به درآمدهای پیش بینی شده سهم مالیات در درآمدهای استان ۹۲٫۵ درصد می باشد.این درحالیست که سهم مذکور در کل کشور ۹۶٫۶ درصد را نشان می دهد که این موضوع تاکید بر کاهش سهم درآمدهای استان از محل درآمدهای مالیاتی می باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گلستان در خصوص اعتبارات پیش بینی شده هزینه ای وتملک دارایی های سرمایه ای استانی در لایحه ۱۴۰۱ افزود: اعتبارات هزینه در لایحه ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ از رشدی برابر با ۱۴٫۷ درصد برخوردار بوده است .که در همین مدت اعتبارات مذکور در استان از رشد ۱۹٫۷ درصدی برخوردار بوده است.که رتبه استان نسبت به تغییرات سال قبل رتبه ۸ را شامل شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: مجموع اعتبارات استانی (هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای استانی ) بالغ بر ۳۰۱۱۴۱۰۰ میلیون ریال برآورد گردیده که از مجموع ۹۶۸۹۳۶۶۴۴ میلیون ریال اعتبارات کشور وبه عبارتی ۳٫۱ درصد را به خود اختصاص داده است.وی تصریح کرد:از مجموع ۲۶۵۸۱۱۰۰۰ میلیون ریال اعتبارات هزینه ای کشور سهم استان گلستان ۸۳۹۳۹۲۰ میلیون ریال می باشد و به عبارتی ۳٫۱۶ درصد از اعتبارات مذکور را به خودش اختصاص داده است.وی در خصوص سهم اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی ،استان گلستان از کل کشور گفت:از مجموع ۷۰۳۱۲۵۶۴۴ میلیون ریال ،سهم استان گلستان ۳٫۰۹ درصد وبه عبارتی ۲۱۷۲۰۱۸۰ میلیون ریال شامل می شود.

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان در بخشی از گفتگو در خصوص سرانه تملک دارایی های سرمایه ای استانی در سال ۱۴۰۱ نسبت به جمعیت برآوردی استان تصریح کرد:سرانه میانگین در کشور ۸۲۴۴۱۵ تومان بوده که همین میزان در استان گلستان ۱۰۷۴۱۹۲ تومان بوده است ونشان دهنده این است که سرانه مذکور در استان گلستان نسبت به میانگین کشور ۲۴۹۷۷۷ تومان بیشتر می باشدواز این حیث در رتبه ۱۴ کشوری قرار دارد وی تصریح کرد سرانه مذکور در سال ۱۴۰۰ در کشور واستان به ترتیب ۵۰۲۳۸۵ و۶۲۲۲۶۱ تومان بوده است .

قدرت الله عابدی در ادامه ضمن تاکید بر توزیع اعتبارات بر اساس آمایش سرزمینی در کشور واستان افزود:از مجموع ۲۱۷۲۰۱۸۰ میلیون ریال اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی سهم تملک استانی ۳۸٫۸ درصد ،تهیه واجرای طرح های هادی وروستایی ۱٫۳ درصد ،سه درصد نفت ۹٫۰درصد ،طرح های ملی انتقالی به استان ۱۲٫۷ درصد وقانون استفاده متوازن ۳۸٫۲ درصد می باشد.

وی با اشاره به اینکه مطالعات آمایش سرزمین ملی و استان‌ها، مطالعات توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستاها و اسناد توسعه شهرستان‌ها یک رویکرد مهم در تدوین برنامه‌ها و تعریف پروژه‌ها خواهد بود، اظهار کرد: پیش بینی ایجاد صندوق عدالت و پیشرفت در لایحه بودجه ۱۴۰۱نقش مهمی را در توسعه استان وشهرستان‌ها با رویکرد تحقق رشد اقتصادی بدنبال خواهد داشت..

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گلستان در خصوص رشد ۸ درصدی اقتصادی کشور و اقدامات انجام شده استان در لایحه بودجه افزود: ضمن برگزاری جلسات تخصصی ، بررسی موضوعات لایحه بودجه در دستور کار استان قرار گرفت و با پیگیری مستمر توسط مدیران سازمان ها ودستگاههای اجرایی از وزارتخانه ها ودستگاه های ستادی کشوری و حمایت همه جانبه و پشتیبانی نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و پیگیری و همراهی استاندار و پرتلاش ،گزارشی از قابلیتها و راهکارهای وسهم هر یک از بخش ها اقتصادی استان در راستای رشد ۸ درصدی تهیه و برای استفاده در لایحه بودجه کشور به سازمان برنامه وبودجه کشور ارسال شد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز