امروز : سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    59329

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    0:32 | ۱۹ مرداد ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

کریم جاور 300x199 - نیت تقرب الهی مهمترین شرط و هدف ‌« قربانی» کردنتورکمن نیوز: امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس درسخنان پیش از نماز عبادی جمعه این هفته ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات مسلمین در ماه ذی الحجه و تبریک پیشاپیش عید قربان، مهمترین شرط « قربانی» را با هدف و نیت تقرب الهی بیان داشت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  حاج آخوند عبدالکریم جاور اظهار داشت: اکثریت قالب ترکمن ها به جهت اهمیت و ارزش ویژه ای که برای عید قربان قائل هستند از هر طبقه ای که باشند قربانی کردن را بر خود واجب می شمارند و سعی می کنند تحت هر شرایطی دین خود را ادا نمایند.

وی با بیان اینکه قربانی کردن شرایط خاصی دارد افزود: این باور که به هر قیمتی باید قربانی ذبح کنند درست نیست،‌ بلکه باید شرط استطاعت مالی نیز رعایت شود. قربانی کردن برای کسی که توان مالی ندارد واجب نیست.

 امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس اظهار داشت: ابوحنیفه (رحمت ا… علیه) شروط «قربانی» کردن را مسلمان بودن، مقیم و معصر( استطاعت مالی) بودن عنوان داشته و میزان استطاعت یا نصاب مالی بر حسب نقره را ۱۴۰ مثقال و بر حسب طلا ۲۰ مثقال بیان داشته و با هریک از موارد مذکور می توان استطاعت مالی را سنجید. البته مسلمان (غریب) فقیر هرکدام را که به نفعش باشد می تواند اختیار کند.

آخوند عبدالکریم جاور تصریح کرد: قربانی کردن وقتی ارزشمند است که حیوان قربانی از هر لحاظ سالم و سرحال بوده و سن آن برای گوسفند و بز یکسال کامل ( گوسفند ۶ ماه و بیشتر در صورتی که از لحاظ جثه با گوسفند یک ساله برابری کند) برای گاو و گاومیش ۲ سال کامل و برای شتر ۵ سال کامل باشد.

وی با اشاره به اینکه ذبح گوسفند تنها برای یک نفر؛ گاو و شتر از یک تا ۷ نفر کفایت می کند مشروط به اینکه بطور مساوی تقسیم گردد تاکید نمود: یکی از مهمترین شروط قربانی کردن، فردی و یا گروهی (اوله) نیت و هدف قلبی یکایک آنان به تقرب الهی است، در غیر این صورت قربانی ضایع می شود.

خطیب جمعه اهل سنت گنبدکاووس درادامه اظهار داشت: در مذهب حنفی استحباب (خوب و نیکو ) بر این است که قربانی به سه قسمت تقسیم شود یک بخش پخته و بر سفره میهمانان بگذاریم، بخش دوم را خام بین نیازمندان توزیع کنیم و بخش سوم را برای مصرف خانه ذخیره کنیم.

آخوند عبدالکریم جاور با اشاره به اینکه خداوند متعال برای توانگران؛ بر آن دسته از مسلمانانی که شرایط یا استطاعت ذبح قربانی را ندارند نیز تکلیفی مشخص کرده است اظهار داشت:‌ در حال حاضر با توجه به وضعیت اقتصادی و افزایش سرسام آور قیمت قربانی مسلمانانی که استطاعت قربانی کردن را ندارند بسیارند. پس انفاق را فراموش نکرده و به فکر این بندگان نیز باشید. اگر نمی شناسید از ریش سفیدان و معتمدین مساجد محل یا موسسات خیریه که در این راه خدمات می دهند جویا شوید.

وی در انتها با بیان اینکه براساس تقویم عید قربان روز دوشنبه ۲۱ مرداد ماه خواهد بود تصریح کرد:‌ مراسم عید سعید قربان به وقت رسمی از ساعت ۷ صبح در عیدگاه اهل سنت شروع و نماز عید قربان مثل اعیاد گذشته راس ساعت ۸ صبح اقامه خواهد شد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز