امروز : جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    56863

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    20:29 | ۱۵ تیر ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

پارچه بافی ابریشم در جرگلان 300x188 - هنر ابریشم بافی ترکمن‌های جرگلان در کورسوی فراموشیتورکمن نیوز: هنر در میان دختران و زنان شهرستان راز و جرگلان از جایگاه خاص و ویژه ای برخوردار است، رنگ و طرح در میان این افراد بسیار خاص بوده بطوریکه این بانوان این منطقه با ذوق و قریحه‌ای که دارند همیشه آثار جهانی همچون فرش دو رویه تمام ابریشم را خلق کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از ایسنا، تولید پارچه‌های ابریشم به صورت کاملاً سنتی از دیگر هنرهای زنان و دختران این منطقه است که تمام محصول تولید شده نیز به مصرف خود شهرستان می‌رسد.

برای تولید چنین پارچه‌هایی باید نخ ابریشم وجود داشته باشد که ابریشم استفاده نیز محصول همین زنان و بانوان هنرمند و یا تولید این شهرستان است که در آنجا تولید می‌شود.

اما بالا رفتن قیمت ابریشم این نگرانی را به وجود آورده که مبادا این صنعت دست منحصر به فرد که تبدیل به درآمدی برای زنان خانوار منطقه شده به حاشیه کشیده شود.

کلثوم کوهی یکی از بانوان ترکمن و کارآفرینان برتر در حوزه پارچه بافی ابریشم شهرستان راز و جرگلان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، گفت: مدت زیادی است که در حرفه پارچه بافی با ابریشم مشغول بکار هستم و حتی در حال آموزش این حرفه به سایر زنان این بخش هستم.

وی با اشاره به اینکه این حرفه را از مادر بزرگ خود آموخته ام، افزود: زنان بخش جرگلان برای انجام این کار ابتدا ابریشم را از طریق تولید پیله ابریشم تأمین می‌کنند.

وی ادامه داد: بعد از اینکه پیله‌های ابریشم تولید شدند، ابتدا تمیز می‌شوند و سپس توسط دستگاهی به نخ‌های ابریشم استحکام داده می‌شود.

کوهی اظهار کرد: بعد از اینکه نخ‌ها محکم شدند به صورت ضرب دری تبدیل به کلاف می‌شوند و بعد از آن توسط خاکستر درخت توت و بوته کنجد سفید، سفید می‌شوند و با با رنگ‌های شیمیایی، پوست درخت گردو و پوست انار رنگ می‌شوند.

وی بیان کرد: آهار کردن نخ‌های ابریشم از دیگر اقداماتی است که بعد از رنگ کردن انجام می‌شود و این امر مقاومت نخ‌ها را بیشتر می‌کند.

به گفته وی، نخ‌های محکم شده داخل قرقره گذاشته می‌شود و توسط آن امر چله کشی انجام می‌شود.

کوهی تصریح کرد: با پارچه‌های ابریشم بافته شده روسری ترکمن ابریشمی و پارچه پیراهنی زنانه تولید می‌شود.

وی بیان کرد: تا سال گذشته خود خانواده امر نوغان داری را برای تأمین نخ ابریشم مورد نیاز انجام می‌داد اما از آنجایی‌که امسال مشکل تأمین برگ درخت توت وجود داشت، تولید پیله ابریشم نداشتم اما به مقدار ۲۰ کیلوگرم از تولیدکنندگان پیله ابریشم، پیله خریداری کردیم و باید تبدیل به نخ کنیم.

این کارآفرین نمونه گفت: با این میزان پیله خریداری شده می‌توان هفت تا هشت پارچه روسری هشت متری بافت.

وی توضیح داد: سال گذشته که قیمت هر کیلوگرم ابریشم با قیمت ۱۷۰ هزار تومان بود امسال به ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان رسیده در نتیجه قیمت روسری‌ها نیز بالا رفته است.

کوهی با بیان اینکه برای بافت پارچه هر روسری ابریشمی یک کیلوگرم ابریشم نیاز است، افزود: بنابراین مجبور هستیم تا هر روسری ابریشمی را با قیمت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش برسانیم این درحالیست که این رقم در سال گذشته ۸۵۰ هزار تومان بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا چنین روسری‌هایی را با این قیمت مردم خریداری می‌کنند، بیان کرد: از آنجایی‌که یکی از رسوم قوم ترکمن در این منطقه این است که در مراسم شادی روسری ابریشم را بر سر کنند، این روسری‌های خریداری می‌شود و هنوز مشتریان خود را از دست نداده است.

کوهی ادامه داد: البته برخی از افراد نیز هستند که در مراسم شادی پیراهن با پارچه ابریشمی بر تن می‌کنند که برای یک پیراهن ابریشمی هشت متر پارچه نیاز است و قیمت آن یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌شود، اما با توجه به بالا رفتن قیمت، به پوشیدن پیراهن‌هایی با پارچه کتان بسنده می‌کنند ولی هنوز بازار روسری ابریشمی رونق دارد.

به گفته وی، پارچه‌های بافته شده در مساحت ۳۶*۴۰ سانت است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز