امروز : دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

میر محمد غراوی استاندار 3 300x198 - نکوداشت مختومقلی زمینه‌ساز وحدت و همگرایی اقوام و مذاهب شودمراسم و بزرگداشت-تورکمن نیوز سرپرست استانداری گلستان گفت: ویژگی های و معرفت مختومقلی فراغی در جهان فراگیر شده و باید تلاش کنیم نکوداشت این شاعر و عارف ترکمن زمینه ساز وحدت اقوام و مذاهب در استان شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ میر محمد غراوی صبح پنج شنبه در آئین نکوداشت دویست و هشتاد و ششمین سالروز تولد شاعر و عارف ایرانی ترکمن مختومقلی فراغی در روستای آق توقای اظهار کرد: مختومقلی فراغی شخصیتی مبارز و تسلیم ناپذیر بود که در مقابل ظالمان عصر خود ایستادگی کرد و هم اکنون معرفت و ویژگی های آن در سراسر جهان فراگیر شده است.

وی ادامه داد: مختومقلی کسی است که ویژگی‌های او در همه جای جهان به ویژه عرفان، خصوصیات فکری و اخلاقی‌اش همه‌گیر شده است. حتی در برخی کشورها اشعارش به عنوان متون آموزشی تدریس می‌شود.

غراوی افزود: همه ساله این برنامه در محل آرامگاه این شهید ترکمن برگزار می‌شود تا با عرفان و معرفت وی آشنا شویم.

وی درباره راز جاودانگی مختومقلی فراغی گفت: ترکمن‌ها شاعر و ادبای کمی نداشتند اما نام مختومقلی بیش از دیگران در آسمان فرهنگ و تاریخ ترکمن می‌درخشد زیرا او ستاره دنباله‌داری است که از حاجی‌قوشان تا بخارا، هند و افغانستان تا ترکمنستان را فراگرفته است. عشق به مردم و همدردی با آنان و در قالب اشعار او تجلی یافته بود. در تمام مدتی که مختومقلی بیرون از منطقه خود سیر می‌کرد دلش در کنار قوم و مردمش بود. او در اندیشه شنا در دل مردم مانند یک غواص بوده است.

غراوی با بیان اینکه درباره مختومقلی سخنی نیست که گفته نشده باشد، مختومقلی از تعریف انسان ها بی نیاز است زیرا به عنوان یک عارف، معروف است، اضافه کرد: ترکمن ها شعرا و ادبای کمی نداشتند اما نام مختومقلی بیش از دیگران در آسمان فرهنگ و تاریخ ترکمن می‌درخشد.

وی تاکید کرد: با وجود آنکه ظالمان زمان اشعار وی را نابود می‌کردند، ولی عاشقانه برای مردم شعر می‌سرود.

سرپرست استانداری گلستان گفت: برگزاری این آیین نکوداشت باید زمینه ساز فراگیر شدن حکمت و آموزه های مختومقلی فراغی و تقویت وحدت و همگرایی اقوام در استان شود.

 گزارش از: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز