کسوف خورشید گرفتگی و خسوف ماه گرفتگی 300x225 - نکاتی در مورد نماز کسوف (خورشید گرفتگی ) و خسوف (ماه گرفتگی)ترکمن نیوز:  کسوف برای خورشید گرفتگی و خسوف برای ماه گرفتگی است، و به هنگام آن‌ها خواندن نماز مخصوص سنت مؤکده است، چون پیامبر صلی الله علیه وسلم گفته است:
«إِنَّ الشَّمْسَ وَالقَمَرَ لَا یَنْکَسِفانِ لِمَوتِ أَحَدٍ وَلَا لِحَیاتِهِ فَإِذا رَأَیتُمْ ذالِکَ فَصَلُّوْا وَادعُوا اللهَ تَعالی». (رواه الشیخان).

«به حقیقت خورشید و ماه برای مرگ و حیات کسی گرفته نمی‌شود، هرگاه خورشید یا ماه را گرفته دیدید نماز کسوف و خسوف بخوانید و خداوند را بخوانید و دعا کنید».

و در روایت آمده است:
«ادعُوا اللهَ وَصَلُّوا حَتّی یَنکَشِفَ ما بِکُمْ».
«خداوند را بخوانید و دعا کنید و نماز بخوانید تا این حالت رفع شود».

سنت است که به هنگام خورشید گرفتگی ، دو رکعت نماز همانند نمازهای نفل ، بدون اذان و اقامه و بی آنکه قرائت در آن ، با صدای بلند خوانده شود و بدون خطبه با جماعت خوانده شود.

در ماه گرفتگی ، تاریکی مخوف و ترسناک در روز ، وزش باد شدید و ترس و هراس و بیم و وحشت اقامه جماعت سنت نیست و مردم در آنها به تنهایی و بدون جماعت و در منازل و مساجد ، نماز(همانند نمازهای نفل) بخوانند.

برای هر کسی سنت است که به هنگام سختی ها ، حوادث ناگوار ، نزول بلایا، صاعقه ها ، وزش باد شدید، زلزله ، خرابی و امثال آنها ، خالصانه و با تضرع و زاری از پیشگاه خداوند ، دعا نماید؛ چون که خداوند میفرماید: ‏ فَلَوْلا إِذْ جَاءهُمْ بَأْسُنَا تَضَرَّعُواْ … (انعام /۴۳) ‏آنان چرا نباید هنگامی که به عذاب ما گرفتار می‌آیند ، خشوع و خضوع کنند ( و بیدار شوند و اندرز گیرند و با تضرّع و زاری دست دعا به سوی باری بلند کنند و آمرزش خواهند؟)

منبع: فقه احناف؛ ترجمه و شرح نورالایضاح ؛ صص ۴۲۵-۴۲۹-آوای سنت

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۳۰

۰۱ تیر ۱۳۹۹

کد خبر :

77476

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک