مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان؛

گلستان-ترکمن‌نیوز- مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان از ضرورت بازسازی ۷۰ هزار واحد غیرمقاوم روستایی در استان خبر داد و گفت: نوسازی این واحدها در دستور کار و انجام است.

Bazsazi 26Az 300x196 - نوسازی 70 هزار واحد مسکونی غیر مقاوم روستایی در حال انجام است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن​های ایران، به نقل از بنیاد مسکن، محمدتقی زمانی‌نژاد در حاشیه بهره‌برداری از طرح بهسازی بخشی از بافت تاریخی روستای سرکلاته خرابشهر شهرستان کردکوی ،اظهارکرد: تاکنون احداث ۵۴هزار واحد مسکونی نیازمند بازسازی در استان به پایان رسیده است.
به گفته وی؛ براساس آخرین سرشماری ۱۲۸ هزار واحد غیرمقاوم در روستاهای استان گلستان وجود دارد که باید به تدریج مقاوم سازی و بازسازی شود.
وی مجموع واحدهای مسکونی روستایی تازه احداث و غیرمقاوم استان را طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ حدود ۲۲۹ هزار واحد اعلام کرد.
زمانی‌نژاد با بیان اینکه نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی در برنامه‌های توسعه‌ای کشور در اولویت قرار دارد، اظهار امیدواری کرد که در برنامه ششم همه این واحدها به شیوه فنی مقاوم‌سازی و در برابر حوادث غیرمترقبه از جمله زلزله مقاوم شود.
مدیرکل بنیاد مسکن گلستان با بیان اینکه تاکنون بانک‌ها همکاری خوبی برای اجرای طرح مسکن روستایی داشتند، گفت: بانک‌ها باید از گرفتن ضمانت زنجیره‌ای استقبال کنند تا روستائیان بتوانند به راحتی از این وام برخوردار شوند، اینک روستائیان در ضمانت‌ها مشکل دارند و باید ۲ ضامن کارمند داشته باشند.
وی افزود: امسال علاوه بر ۱۸ میلیون تومان وام مسکن، نزدیک به ۶ میلیون تومان تسهیلات مسکن مهر ایرانیان به عنوان متمم به روستاییان داده می‌شود و آنان می‌توانند از این وام‌های کم بهره اما طولانی مدت برخوردار شوند.
زمانی‌نژاد با اشاره به طرح هادی روستاهای کردکوی گفت که کردکوی در زمینه اجرای طرح هادی از شهرستان‌های موفق بوده و بیش از ۹۱ درصد از روستاییان از مزایای اجرای این طرح بهره‌مند شده‌اند.
به گفته وی؛ در بیشتر روستاها فاز یک طرح هادی اجرا و نیاز است که فازهای بعدی اجرایی شود اما در یکی دو سال اخیر میزان تخصیص اعتبارات کم بوده است.
وی با تأکید بر حفظ بافت سنتی روستاها گفت: برای روستاهایی که بافت سنتی و گردشگری دارند، کمپ‌های گردشگری در قالب طرح هادی پیش بینی شده است و از اشخاص فعال در این بخش حمایت می‌کنیم.
استان مرزی گلستان واقع در شمال کشور یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد که در ۳۰ شهر و ۱۰۷۵ روستا زندگی می‌کنند.
استان گلستان با توجه به موقعیت جغرافیایی از مناطق در معرض حوادث غیرمترقبه همچون زلزله ، رانش زمین و سیل است که بازسازی واحدهای مسکونی شهری و روستایی به کاهش تلفات و خسارت‌های این حوادث کمک بسیاری می‌کند.

گردآوری: گروه خبری ترکمن‌نیوز

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۱

۲۶ آذر ۱۳۹۶

کد خبر :

8139

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک