امروز : شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۹۰۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر گنبدکاووس :

17° سانتی گراد

Fadakar 7O 300x168 - نورقلیچ فداکار: مختومقلی فراغی مقوله ایمان را پایه و اساس اهداف والایش قرار داده بودمشاهیر ترکمن-ترکمن نیوز-  نویسنده شاخص ترکمن در نشست مختومقلی و دغدغه های جامعه انسانی که اخیرا در محل دفتر موسسه اساس جهان اسلام برگزار شد ضمن تبریک ایام گرامیداشت این شاعر فرهیخته و نامدار، با بیان اینکه مختومقلی فراغی در اشعارش از آرمان ها و آرزوهایش سخن گفته است اظهار داشت: «وی در دوره نابسامانی ها، گرفتاری ها و فریب کاری ها زیسته است و از آنجا که قصد اصلاح جامعه را داشت سعی می کرد این کار را از طریق اعتقاداتش انجام دهد».

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، نورقلیچ فداکار گفت: «نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم نیز در طول بیست و سه سال رسالت خطیر خویش تلاش کرد تا جامعه را با تشریح یگانگی خداوند متعال اصلاح نماید و طبیعتا دراین راه رنج ها و سختی های زیادی را متحمل گردید. مختومقلی فراغی نیز با تاسی از روش آن حضرت در مسیر حل مشکلات زمانه خود با مشکلات و مشقت هایی مواجه بوده است».

این نویسنده اهل سنت ترکمن با بیان اینکه چهره ایمان در بررسی اشعار این شاعر نامدار به وضوح مشخص است افزود: مختومقلی فراغی مقوله ایمان را پایه و اساس اهداف والایش قرار داده بود. ایشان همواره بر تقویت اعتقاد اسلامی در جامعه تاکید می ورزید و می دانست که با تقویت اعتقاد دینی می توان به ایمان کامل رسید. لذا هرجا که می خواست به مردم جامعه موردی را متذکر شود، این کار را با یادآوری نشانه های روز قیامت انجام می داد و ما امروز می توانیم این نشانه ها را در اشعار ایشان ببینیم».

فدارکار بیان نمود: «ایشان درجایی می گوید، کسانی که به عاقبت کارشان فکر نمی کنند از روز قیامت و حوادث مربوط به آن روز خوفی در دل ندارند. وی اخلاق مداری را عامل باروری اعتقاد اسلامی می دانست. اخلاق مداری روشی است که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم نیز روی آن تاکید فراوان کرده است».

وی، یکی دیگر ازدغدغه های مختومقلی فراغی، غفلت و جهالت در بین مردم دانست و خاطر نشان ساخت: «جهالت دردی است که برای آن درمانی وجود ندارد. ایشان سعی داشت این مطلب را بگوید که تنها راه چاره برای درمان جهالت، ریشه کن کردن آن است. ازسوی دیگر مسائل قبیله ای و طوایف آن زمان باعث بروز جنگ ها و درگیری هایی دربین مردم قبایل می شد و شاعر تلاش بسیاری کرد تا مسائل و مشکلات مردم را از طریق ایجاد وحدت و برادری دربین آنها برطرف نماید».

فداکار تصریح کرد: «همین دعوت به وحدت و برادری باعث شده بود تا علی رغم آنکه مردم به دلیل تعصبات قومی، یکدیگر را از روی طوایف و نژاد می شناختند؛ ولی درباره مختومقلی این چنین نبود؛ زیرا به تعصبات قومی و قبیله ای اعتقاد نداشت و بنابراین طی ادوار مختلف محبوب مخاطبان خود بوده است. لذا ما نیز امروز ایشان را یک شاعر ایرانی و ترکمن می شناسیم».

نورقلیچ فداکار خاطر نشان ساخت: «مختومقلی دوست داشت تا در جامعه امنیت، صلح و صفا حاکم باشد. وی دراین خصوص اشاراتی به اندیشه های پدربزرگوارش ” دولت محمد آزادی” می کند که گلایه هایش ازشرایط جامعه آن زمان و نبرد طوایف با یکدیگر را در کتاب خودش بیان می دارد. از این رو وجود یک حاکم عادل را درمیان مردم ضروری می دانست و همچنین معتقد به آگاهی بخشی به مردم بود تا از ارشادات دین مبین اسلام اطلاع کافی حاصل نمایند»./اساس نیوز

خبرنگار: طاهر جانی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز