امروز : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۰۷۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    83366

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    0:00 | ۰۷ مهر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

مجلس۱ 300x168 - نمایندگی مجلس و پای چوبین وزیرانترکمن نیوز:  در علم و دانش حقوق و اجزای مختلف آن، بویژه حقوق عمومی و ابعاد حقوق اولیه و اساسی انسانی، همواره بایدها و نبایدهای بسیاری تعریف شده اند و جایگاه و وجهه قانونی یافته اند.

از این منظر و در شرایط امروزین جامعه با انواع و اقسام مشکلات ناخودآگاه ایجاد شونده حقوقی، هر فرد جامعه و بنا به ضرورت حل نمودن مشکل، بدیهی است به دنبال وکیل با تجربه ای می گردد که بتواند گلیم سنگین شده او را از آب بگیرد و استیفاء حق نماید و لازمه عقلایی این دیگریاری آن است که او قبل از آن توانسته باشد گلیم خودش را از آب گرفته باشد .

حال اگر بخواهیم مصادیق این دیگریاری را در عرصه سیاست، قانون مداری و خدمت رسانی به عامه مردم جویا شویم و فی الواقع دیگرانی را پیدا کنیم و یا بهتر بگوییم انتخاب کنیم که بتوانند از حق و حقوق مردم در انواع معیارها و مصداق ها دفاع همه جانبه و بی کم و کاست نمایند قطع یقین به جایگاه حقوقی و کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی خواهیم رسید.

تجربه سال‌ها آمدن و رفتن افراد مختلف در کسوت نمایندگی مجلس نشان داده است افراد خواهان و مشتاق قبول این مسوولیت و انجام وظایف محوله قانونی، خارج از داشتن جمیع خصایل ملزوم، نیازمند داشتن نوعی “فوت کوزه گری ” می‌باشند که در غیر اینصورت از کوزه خدمت‌رسانی آنان قبل از آنکه فضلی رسیده باشد لاجرم به شکستن آن می‌انجامد. و اما آن” فوت کوزه گری ” عرصه خدمت نمایندگی مجلس چیزی جز ” صلابت ” در گفتار و کردار عملی نیست .

تجربه ثابت کرده است استان‌های برخوردار از توسعه متوازن و پیشرفت همواره بهره مند از نمایندگان بهارستان نشین مقتدر و برخوردار از قدرت استنطاق و مواخذه وزیران دولت بوده اند و بس.

در این چند دولت اخیر، شاهد بوده‌ایم چگونه و به خوبی وزرای دولت رای اعتماد های دشوار را گذرانده و با قول‌های زبانی بی عمل، استیضاح‌های خط قرمزی را عبور کرده‌اند. نیز همچنین معاونت های پارلمانی وزارتخانه ها اغلب استفاده ابزاری و یک طرفه از نمایندگان مجلس صرفا در جهت عبور از پرتگاه‌های رای اعتماد و سوال و استیضاح در مجلس دارند و کمتر در جهت اجابت نامه‌های خواسته جمعی مجمع نمایندگان استان ها تلاش و همت دارند.

نماینده‌ای که نایب رییس یک کمیسیون تخصصی در مجلس است و نهایت پیگیری و مطالبه خواسته جمعی مجمع نمایندگان استان خود را از وزیر مرتبط به آن نامه معاون پارلمانی وزارت می‌داند و انتظار صرفا پاسخ مکتوب منفی را می‌کشد ؛ او و سایر نمایندگان امضاء کننده بایستی بدانند اگر مصادیق بسیاری از انجام شدن موارد مشابه آن خواسته و مطالبه توسط همان وزیر مربوطه موجود باشد، معنا و مفهوم آن چیزی جز توهین و فقدان صلابت آن مجمع نمایندگان و در مرحله بعد اهانت به مردم شریف و موکلان آنها نیست. نماینده با صلابت و آگاه، استدلال‌های اولیه و استنادهای به موانع ظاهری قانونی وزیر مربوطه را نمی‌پذیرد و مانند یک حقوقدان راهکار و راه علاج کنکاش می کند .

نماینده مجلس کاردان و با صلابت در عین باور به استعاره ” پای استدلالیون چوبین بـُوَد ؛ پای چوبین سخت بی تمکین بُـوَد ” تلاش وافر می‌نماید تا استدلال ها و پای چوبین دلایل و علل بیان شده وزیران مربوطه را به تمکین و اجابت خواسته جمعی وادار نماید.

✍️عباس مهدی زاده
روزنامه نگار و عضو هیات تحریریه ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز