امروز : سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

 • کد خبر :

  113686

 • /
 • تاریخ و ساعت :

  17:06 | ۰۸ شهریور ۱۴۰۱

 • /
 • دسته بندی :

 • پ

خبری استاندار 300x203 - نمایندگان حق دخالت در انتصابات را ندارند/ مروری بر کارنامه دولت سیزدهم در گلستانترکمن نیوز:  استاندار گلستان گفت: در انتصابات سیاست ما دستورات مقام معظم رهبری است که نمایندگان دخالت نکنند. ما در این عرصه از مشورت نمایندگان استفاده خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  علی‌محمد زنگانه استاندار گلستان در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، اظهار کرد: تعامل با مجمع نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی جزو اولویت‌های مهم استانداری قرار دارد و می‌تواند عقب‌ماندگی تاریخی استان را جبران کند.

وی گفت: در انتصابات سیاست ما دستورات مقام معظم رهبری است و ایشان فرمودند نمایندگان دخالت نکنند نفرمودند که مشورت ندهند و ما در این عرصه از مشورت نمایندگان استفاده خواهیم کرد.

زنگانه اضافه کرد: هفت نماینده مردم گلستان در مجلس دغدغه کل استان را دارند و ورودشان به مسائل، از جایگاه مطالبه‌گری است و ما خود را به عنوان مسوول خود را پاسخگوی مطالبات مردمی که از جانب نمایندگان مطرح می‌شود می‌دانیم.

وی بیان داشت: مسوول از جایگاه حقوقی، دارای حق و حقوقی است که نباید آن را ضایع کرد و از سوی دیگر نباید از یاد ببریم که بخشی از کار نمایندگان نظارتی است.

زنگانه افزود: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به عنوان افرادی که بیشترین ارتباط را با مردم دارند این حق را دارند که به ما مشورت دهند؛ مشورت این عزیزان باعث کشف نیروهای خوبی شده که اتفاقا نیروهای بسیار خوبی هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: ما پیشرفت همه جانبه استان مد نظر ما است و موضوعات مربوط‌به اقتصاد و معیشت مردم اولویت است اما دلیل نمی‌شود ما از سایر ابعاد غافل شویم.

زنگانه افزود: در پروژه‌های عمرانی به مسائل فرهنگی، آموزشی، میراث فرهنگی، ورزشی و حتی حمایت از خانواده‌های ضعیف و کم‌برخوردار توجه شده است.

استاندار گلستان تصریح کرد: در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر ریاست جمهور به گلستان ۱۸۰ میلیارد تومان مصوبه را برای این اداره‌کل در نظر گرفتیم تا پروژه‌های فرهنگی را با سرعت پیش ببرد.

وی خاطرنشان کرد: با تخصیص‌های این حوزه در دهه فجر امسال تعدادی از این مجتمع‌ها به بهره‌برداری خواهد رسید.

زنگانه یادآور شد: در حوزه آموزش، تحقیقات و پژوهش نیز برای تقویت دانشگاه‌ها مانند دانشکده علوم پایه و سیاسی که در پرورش نخبگان و فعالان فرهنگی نقش دارند، اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده است.

استاندار گلستان گفت: در حوزه ورزش و جوانان۲ هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال برای سه طرح در نظر گرفته شد که مهمترین آن تکمیل پروژه سالن چند منظوره ورزشی مجموعه ورزشی کریم‌آباد گرگان است که برای آن هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال مصوبه گذاشته شده و بخش اول آن تخصیص داده شد.

زنگانه اضافه کرد: در بخش آموزش و پرورش و توجه به حوزه ورزش در این بخش، ۴۴ پروژه زمین چمن مصنوعی در نظر گرفته شده که ۱۲ زمین در هفته دولت افتتاح شده و مابقی در دهه فجر امسال افتتاح می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در بخش آموزش و پرورش ۲ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال مصوبه سفر داشتیم که هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال آن برای پروژه‌های مدارس نیمه‌تمام در نظر گرفته شد.

زنگانه بیان کرد: در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با رویکرد میراث که حفظ هویت گره خورده به این بخش، هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال مصوبه داریم.

استاندار گلستان گفت: در حوزه فرهنگ ایثار، شهادت و موضوعات حفظ آثار دفاع مقدسس و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، بخشی دیگر از کارهای فرهنگی در استان است که برای تکمیل زیرساخت‌ها مانند مجتمع فرهنگی – توانبخشی جانبازان و ایثارگران، اردوگاه سلامت و ساماندهی گلزار شهدا و همچنین مزار شهدای گمنام اعتبارات خوبی مصوب و تخصیص داشتیم تا کارها با سرعت پیش ‌رود.

زنگانه یادآور شد: یکی دیگر مسائل این بخش در حوزه حفظ و نشر آثار ارزش‌های دفاع مقدس، موضوع پارک موزه گرگان در دستور کار است که با تخصیص اعتبارات تلاش داریم تا دهه فجر سال جاری آن را به بهره‌برداری برسانیم.

اساس نامه منطقه آزاد اینچه برون مصوب شده

استاندار گلستان گفت: اساس نامه منطقه آزاد اینچه برون مصوب شده و منتظر ابلاغ آن هستیم که بعد از ابلاغ، هیئت مدیره و مدیرعامل انتخاب می‌شود.

وی افزود: برای اجرایی شدن منطقه آزاد در زمین ۱۲ هزار هکتاری باید طرح جامع آن تدوین شود که در آن زون بندی ها، اولویت‌ها، احداث شهرک‌های تخصصی و یا مسکونی و غیره مشخص شود.

زنگانه بیان کرد: مشاور طرح جامع اخذ شده و جلساتی برگزار و هم اکنون پیشرفت خوبی دارد.

زنگانه بیان کرد: برای مرکز لجستیک اینچه هم ۸۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته و راه آهن باید هر چه سریع‌تر قرارداد با سرمایه گذاران را پیگیری تا مجوزات لازم صادر شود.

برگزاری هفتگی شورای مسکن در شهرستان‌ها

وی افزود: یکی از چالش‌های استان‌های شمالی تامین زمین برای ساخت و ساز است چون اراضی شمالی اراضی کشاورزی مرغوب است و تغییر کاربری آنها مشکل است.

استاندار گلستان خاطرنشان کرد: با توجه به حساسیت موضوع شورای مسکن و کمیته فرعی ستاد مسکن را هر هفته یا دو هفته یکبار به صورت ویژه در شهرستان‌ها برگزار خواهیم کرد.

زنگانه گفت: با اقدامات انجام شده ۶۰ درصد زمین مورد نیاز برای دوره چهار سال نهضت ملی مسکن در روستاهای استان تامین شده است. حدود یک هزار‌ و ۸۰۰ هکتار زمین مورد نیاز است که در حال حاضر بالای یک هزار هکتار زمین تامین شده است.

استاندار گلستان در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی افراد با بی‌اخلاقی و سوء استفاده از خلاءهای فضای مجازی کانال‌هایی را تشکیل می‌دهند و بی‌اخلاقی‌هایی را نشر می‌دهند.

زنگانه گفت: به طور قطع این افراد خبرنگار نیستند و در‌ جامعه خبرنگاری جایی ندارند و برای رفع این معضل پیشنهاد من به وزیر ارشاد این بود هرچه سریعتر ساماندهی خبرنگاران اجرایی شود.

حل مشکل پتروشیمی گلستان در اولویت است

استاندار گلستان در ادامه به برخی پروژه‌های برزمین مانده گلستان اشاره کرد و گفت: نمونه مشخص و ملموس این پروژه‌ها، پتروشیمی است که از ابتدای شروع دولت سیزدهم حل معضلات آن را در دستور کار قرار گرفت که در سفر رییس قوه قضائیه و همچنین سفر رییس جمهور مشکلات مربوط به آن و همچنین خلیج گرگان مطرح شد.

زنگانه افزود: رییس قوه قضائیه در سفر به گلستان رییس کل دادگستری استان را به عنوان را نماینده تام‌الاختیار در حل معضلات حقوقی پتروشیمی انتخاب کرد که با پیگیری‌های مستمر و جلسات متعدد، حل این مشکلات در مراحل پایانی قرار دارد.

وی بیان کرد: برای حل معضل پتروشیمی ۱۲ مرحله تعریف و تدوین شده بود که با حل مشکلات حقوقی ۱۱ گام برداشته شد و گام آخرمنوط به نظر نهایی سران سه قوه است.

استاندار گلستان گفت: با رایزنی‌های متعدد هلدینگ خلیج فارس متعهد به تامین اعتبار ساخت پروژه پتروشیمی است.

وی ادامه داد: در حوزه میگو و صادارت و پخش آن، ۱۲ هزار میلیارد ریال برای توسعه فاز ۶ هزار هکتاری میگو در نظر گرفته شد و همچنین برای توسعه مزرعه ۵۰۰ هکتاری ماهیان خاویاری مصوبات خوبی داشتیم.

نابودی خاویار گلستان با فجایع خلیج گرگان

وی در بخش دیگری در خصوص پروژه پتروشیمی گلستان افزود: از ۱۵ و نیم میلیون یورو ‌بدهی شرکت پتروشیمی به MPC در حال پیگیری است و مسئله در حال مجوز سران قوا است.

زنگانه اضافه کرد: تفویض اختیارات حقوقی رییس قوه قضاییه به رییس کل دادگستری گلستان در حل مشکلات پروژه بسیار کمک کننده بود.

استاندار گلستان متذکر شد: خوشبختانه بازار میگوی استان بازار خوبی است و به شدت به دنبال جذب کشورهای دیگر برای صادرات میگوی استان به عنوان میگوی با کیفیت هستیم.

زنگانه گفت: در تلاش برای تکمیل ۶ هزار هکتار دیگر در کنار چهار هزار هکتار مزارع پرورش میگوی استان هستیم.

وی در بخش دیگش دیگری گفت: اکتشافات نفت و گاز استان با قدرت در حال پیگیری است و در روزهای آینده آخرین وضعیت را گزارش خواهیم داد.

استاندار گلستان تاکید کرد: موضوع خاویار استان گلستان متاسفانه به خاطر فجایع خلیج گرگان نابود شد و خلیج گرگان به عنوان رحم دریای خزر عقیم شده است

زنگانه افزود: نجات خلیج گرگان به معنی نجات دریای خزر و نجات گونه‌های دریای دریای خزر است.

جاده دسترسی به پروژه آشوراده احداث شد

وی گفت: گلستان از نظر هتل و مراکز اقامتی وضعیت خوبی ندارد و ما به دنبال جذب سرمایه‌گذاری در این بخش هستیم.

استاندار گلستان در خصوص پروژه آشوراده گفت: با تمام ضوابط محیط زیستی و کشب مجوزهای لازم جاده دسترسی را زدیم و در محدوده ۱۳۸ هکتاری

آشوراده از منطقه پنج هکتاری کار را شروع کردیم و‌سازمان همیاری در حال پیگیری است.

زنگانه تاکید کرد: برای سایت کلان ۱۳۸ هکتاری به دنبال جذب سرمایه‌گذاری هستیم و در شورای عالی معماری و‌ شهرسازی برای تغییر کاربری فضاهای موجود در‌حال اخذ مجوزهای لازم هستیم؛ به احترام کلنگی که نماینده ولی‌فقیه در‌ گلستان برای این پروژه زدند این پروژه باید تکمیل شود.

استاندار گلستان در بخش دیگری با اشاره به احداث آب بندان‌های مسیر سد وشمگیر تصریح کرد: این آب بندان‌ها غیرمجاز است و همه باید تخریب شود.

زنگانه تاکید کرد: متاسفانه ترک فعل‌هایی در گذشته انجام شد که پرونده ترک فعل مدیران در این بخش با جدیت دنبال می‌شود.

زنگانه اضافه کرد: در حوزه بیمارستانی و بهداشت ودرمان، بیمارستان در گالیکش برای مرمت وبه‌سازی، بیمارستان جایگزین پنج آذر گرگان و بیمارستان گمیشان درحل تغییر پیمانکار است.

وی ادامه داد: عملیات اکتشافات نفت و گاز در حوزه استان گلستان در حال انجام است و امیدواریم در آینده نزدیک به چاه نفتی یا میدان گازی مشترک با ترکمنستان دست پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: در حوزه تله کابین از برخی دوستان انتظار داریم از ایجاد مانع در ساخت پروژه خودداری کنند، زیرا تعداد موافقین این طرح بیشتر از آنان است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد

استاندار گلستان گفت: هیچ جای نگرانی بابت قطع درختان در مسیر اجرای تله‎کابین وجود ندارد و ساخت آن ارتباطی با محیط زیست ندارد.

وی در ادامه بیان کرد: این استان از نظر هتل و مراکز اقامتی وضعیت خوبی ندارد که باعث شده تا به دنبال جذب سرمایه‌گذار باشیم.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

 • منتقد

  محض رضای خدا یک مورد اسم گنبد در میان نیست کلا تو اینهمه مصوبه و طرح و پروژه و …

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز