امروز : چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

اخبار ترکمن – یاشار نیازی: نماز عید سعید قربان در مصلی و عیدگاه‌‌های سراسر تورکمنصحرا هرچه باشکوهتر برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ عید قربان  از مهم‌ترین اعیاد مسلمانان جهان است که از حضرت ابراهم خلیل الله (ع) به یادگار مانده و در سراسر جهان این روز را جشن می‌گیرند و احشام قربانی می‌کنند.

ترکمن‌های ایران از جمله مسلمانان کشور هستند که عید قربان را خاص و ویژه می‌بینند و در عید قربان رسم است هر خانواده به بضاعتی که دارد ۲ گوسفند و گاه برای هر فرد که توانایی مالی دارد یک گوسفند ذبح و قربانی می‌کنند.

طبق تعالیم مذهب ابوحنیفه (ره) قربانی در عید قربان واجب است و برهمین اساس در خانه‌ی همه ترکمن‌ها این فریضه الهی بجا آورده می‌شود.

 

زنان ترکمن نیز روزها پیش از عید قربان به نظافت و خانه تکانی می‌پردازند و با پخت انواع شیرینی‌های محلی سفره عید را تزئین می‌کنند.

ترکمن‌ها در این روز گوشت قربانی را به ۳ قسمت تقسیم می‌کنند و یک قسم آن را بین فقرا و کسانی که توانایی قربانی ندارند توزیع می‌کنند، قسمی از آن را برای پذیرایی از مهمانان دور و نزدیک درنظر می‌گیرند و یک قسم آن را نیز برای خانواده خود در نظر می‌گیرند.

ترکمن‌ها با توجه به اهمیت ویژه فریضه عید قربان ۳ روز را به عنوان قربانلیق بایرامی (جشن عید قربان) تعطیل می‌کنند و به دید و بازدید و جشن و عروسی می‌پردازند برای بازگشت حجاج مهیا می‌شوند.

نماز عیدقربان بسیار زودتر از عید فطر برگزار می‌شود تا مسلمانان در اول صبح به قربانی و ذبح احشام خود برسند.

برخی از مردم نیز در ایام عید به سر مزار آشنایان خود می‌روند و در ایام مبارک عید برایشان به درگاه خداوند دعای خیر کرده و طلب مغفرت می‌کنند.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز
احسان تولز