امروز : سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

 • کد خبر :

  81268

 • /
 • تاریخ و ساعت :

  15:45 | ۰۱ شهریور ۱۳۹۹

 • /
 • دسته بندی :

 • پ

عزاداری 300x150 - نماز جمعه و نماز عید مهمتر است یا عزاداری؟ مسئله البته این نیستترکمن نیوز:  ویروس کووید 19 یا همان کرونا ماه هاست که تمام دنیا را به خود مشغول نموده و بسیاری از فعالیت های مردم را تحت الشعاع خویش قرار داده است، چه اینکه شعائر مذهبی ما را نیز تحت تاثیر خویش قرار داده است.

نمازهای جمعه که جزو فرائض و واجبات ما مسلمین می باشد و پروردگار جهانیان در سوره جمعه اعلام می دارد که هنگام ندا برای جمعه همه چیز ترک شود و به سوی نماز شتاب شود تعطیل گشته، نماز عید قربان با آن عظمت برگزار نگردیده …

با این وضعیت و در حالیکه هنوز استان گلستان و شهرستان گنبدکاووس در وضعیت قرمز کرونایی به سر می برد تصاویر نشست های شب های محرم در فضای مجازی منتشر گردیده که باعث نگرانی شهروندان گشته.

مسئولین از جمله معاونت سیاسی استاندار که با الفاظ تهدیدگونه در موعد نمازهای تراویح اهل سنت مانع از برگزاری مراسمات و نمازهای جمعه می شدند یا شورای سیاست گذاری ائمه جمعه چرا در برابر این بی قانونی رفتاری همانند پیشگیری های صورت گرفته در زمان نماز عید و جمعه ندارند؟!

مگر نه این است که نماز جمعه و نماز عید جزو فرائض و واجبات است درحالیکه عزاداری عملی مستحب است؟

با کسی سر جنگ ندارم، نماز های عید همه ساله قبل از وجود کرونا در منطقه در فضاهای و عیدگاه های چند هکتاری برگزار می شد، ستاد کرونا همچنان که دستور داده مراسمات عزاداری در فضای باز برگزار شود میتوانست چنین دستوری در مورد نماز عید نیز دهد.

علی ایحال همین مورد هم آنچنان که در تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مشهود است رعایت نشده و در زیر سقف و فضای بسته عده ای جمع گردیده و به عزاداری پرداخته اند آن هم در روز جمعه ای که به دلیل وضعیت قرمز کرونا در روزش نماز جمعه خوانده نشده…

خطابم به مسئولین استانی و شهرستانی است چنان که فرماندار گنبد قبل از عید قربان عنوان کردند :

با نخواندن نماز عید قربان کرونا مرا بی دین نخواهد کرد …

آیا حالا با لغو مراسمات عزاداری، افراد بی دین خواهند شد؟

جناب فرماندار و دیگر مسئولین محترم بهتر نیست سنجیده تر سخن بگویید؟! این تناقض رفتار در برخورد با شعائر اهل سنت و اهل تشیع سبب نگردد که عده ایی از وضعیت سوء استفاده کنند.

وسعت دید علما و اهل سنت منطقه در مدت اخیر عیان گردید حال نوبت ائمه جمعه اهل تشیع از جمله آیت الله ترابی امام جمعه بزرگوار گنبد کاووس می باشد که در عمل نیز برادری و برابری را به اثبات رسانیده و در شرایطی که هنوز فرائض و واجباتی چون نماز جمعه به دلیل شرایط قرمز کرونا تعطیل می باشد از هرگونه اجتماع بخاطر عزاداری که عملی مستحب می باشد خورداری کرده و ناآگاهان را آگاه نمایند، تا زحمات کادر درمانی در آستانه فصل پاییز که دیگر بیماری ها از جمله آنفولانزا نیز بیشتر می گردد دوچندان و احیانا سه و چهار چندان نکنند.

به قول شاعر :

یک نصیحت بشنو از من کاندر آن نبود غرض،
چون کنی رای مهمی تجربت از پیش کن …

هرچند در جایگاهی نیستم که این عزیزان را نصیحت نمایم اما به عنوان برادری کوچکتر این سخنان را قبول فرموده و در آن غور فرمائید.

 

✍️ آرمان خرمالی — فعال اجتماعی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

 • ناشناس

  متاسفانه این گونه رفتارهای پارادوکس گونه مسئولین یکی از آفت های جامعه شده است.

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز