امروز : یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۸۸۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    42488

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:44 | ۰۳ دی ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

cnj golestan 300x211 - نقص بحرانی در برخی جایگاه‌های سی ان جی گلستان /۲۰ جایگاه تاییدیه استاندارد ندارنداجتماعیگلستان  در استان گلستان ۵۸ جایگاه فعال سی ان جی وجود دارد که ۲۰ مورد از آن‌ها دارای نواقص بحرانی هستند و هنوز تاییدیه استاندارد راکسب نکردند.
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، ناوگان حمل و نقل زمینی کشور در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین ناوگان‌های مصرف کننده سوخت گاز طبیعی فشرده یا سی ان جی است و نظارت، کنترل و رعایت استاندارد تجهیزات جایگاه‌های سی ان جی ضروری است تا از حوادث ناگوار پیشگیری شود.

اهمیت موضوع استاندارد جایگاههای سی ان جی گلستان ما را بر آن داشت تا در بازدیدی سرزده در چند جایگاه حاضر شویم .

ملک طاش کارشناس شرکت بازرسی اداره استاندارد که در این بازدید همراه ما بود در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، گفت: طبق قانون ملی استاندارد سالم بودن مخازن ذخیره گاز، شیر مخزن، سیستم‌های فشرده سازی، دستگاه‌های اعلام نشتی گاز و کابل‌های برق، حفظ حریم جایگاه تا مکان سوختگیری و ورود و خروج اتومبیل باید به شدت مورد توجه فنی قرار گیرد.

دربازدید از یکی از جایگاهها، وجود علف خشک و موتورسیکلت در مجاورت مخازن گاز و نازل های سوخت مشاهده شد که آقای ملک طاش در این باره گفت : وجود سه عامل خطرزا در مجاورت هم ریسک بسیار بالایی دارد به نحوی که یک ته سیگار می تواند این جایگاه را منفجر کند.

وی ادامه داد : علاوه بر انفجار جایگاه ، نزدیکی منازل مسکونی هم بحران دیگری است که می تواند فاجعه بزرگی را رقم بزند.

در ادامه بازدید همچنین مخازن گازی را دیدیم که در بعضی از نقاط دچار زنگ زدگی بودند ، کارشناس استاندارد در این باره گفت : زنگ زدگی مخازن هم از دیگر نقص‌های این جایگاه محسوب می‌شود که شاید با تراشیدن نقاط زنگ زده , عمق آن زیاد و نیاز به تعویض باشد.

اهمیت رعایت نکات ایمنی در جایگاهها و ناایمن بودن آن‌ها باعث شد تا به چند جایگاه دیگر هم سر بزنیم و ملک طاش کارشناس شرکت بازرسی اداره کل استاندارد گلستان به نقص‌های این جایگاه اشاره کرد و گفت: رنگ زدگی مخازن گاز فشرده طبیعی که با پیستوله رنگ آمیزی شده اشتباه است چرا که عمق زنگ زدگی مشخص نشده وممکن است تعمیرات انجام شده مورد تایید استاندارد نباشد .

محمدی منش دیگر کارشناس اداره کل استاندارد گلستان هم در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، گفت: یکی دیگر از بخش‌های مهم هر جایگاه سی ان جی درایر یا خشک کن گاز است و وجود دستگاه‌های کنترلی و ایمنی در این بخش مانند سیستم‌های اعلام کننده و هشداردهنده نشتی گاز و حریق و شیر‌های اطمینان الزامی است که در یکی از جایگاههای بازدید شده ، این قطعه وجود نداشت.

وی با اشاره به اینکه احتمالا قطعه را برای تعمیر برده اند در پاسخ به سوال خبرنگار درباره اهمیت وجود این قطعه گفت : سنسور اعلام نشتی گاز قطعه ای مهم و کلیدی است که وجودش در هر جایگاه ضروری است و می توان با تعطیلی چند روزه جایگاه تا تعمیر قطعه احتمال فاجعه را به حداقل رساند.

نظر متفاوت شرکت پخش فرآورده های نفتی گلستان در مورد نواقص بحرانی

بعد از پیگیری‌های انجام شده طی چند روز، این بار با مسئول جایگاه‌های سی ان جی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان گلستان به جایگاه‌ها سری زدیم تا از نظر آن‌ها مطلع شویم .

حقانی مسئول حفظ و نگهداری سی ان جی شرکت پخش فرآورد‌های نفتی استان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، در مورد نظرات کارشناس استاندارد گفت: مخازن به صورت استاندارد حداقل ۱۵ سال عمر مفید دارند و این زنگ زدگی‌ها سطحی است و نقص بحرانی در این جایگاه مشاهده نمی‌شود.
نقص بحرانی در جایگاه‌های سی ان جی گلستان /۲۰ جایگاه تاییدیه استاندارد را ندارند

حقانی به نبود دستگاه اعلام کننده نشتی گاز اشاره کرد وگفت: به صورت ایده آل در هر خشک کن گاز برای جذب ذرات معلق و رطوبت موجود در گاز باید سیستم‌های اعلام نشتی گاز و حریق موجود و اگر برای تعمیرات برداشته می‌شود، باید جایگزینی داشته باشد.

وی درباره نبود سنسور در یکی از جایگاهها و در پاسخ به اینکه چرا جایگاه تا برگشت مجدد سنسور تعطیل نشده پاسخی داد که قانع کننده نبود و به این بسنده کرد که : به خاطر اهمیت سوخت رسانی به مردم نمی توان برای قطعه ای کوچک جایگاه‌ها را تعطیل کرد!

اما آیا جان مردم مهم تر است یا سوخت رسانی به آنها؟

متفاوت بودن نظر مسئول سی ان جی شرکت پخش فرآورد‌های نفتی استان با کارشناسان اداره استاندارد باعث شد تا مجدد با معاون ارزیابی و انطباق کالا اداره استاندارد مصاحبه‌ای داشته باشیم.

مزیدی معاون ارزیابی و انطباق کالا اداره کل استاندرد استان گلستان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، گفت: ۱۶ نقص بحرانی که کارشناسان اعلام کرده اند باید در اسرع وقت و زمان معیین شده رفع شود چرا که ممکن است وجود نواقصی مانند سنسور اعلام نشتی گاز عواقب بدی داشته باشد و ممکن است نشتی گاز به حدی باشد که به صورت بالقوه خطر آتش سوزی را تقویت کند .

مزیدی افزود: در صورت رعایت نشدن نکات ایمنی و بی توجهی جایگاه داران ، بعد از مهلت داده شده جایگاههای ناایمن با کمک شرکت گاز استان قطع و یا پلمب خواهد شد.

حفظ جان شهروندان بالاتر از هر مسئله ای است و باید با کنترل، نظارت و رعایت استاندارد سلامت مردم تامین و از حوادث خطر آفرین جلوگیری شود./yjc

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز