امروز : شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

سردار سلیمانی 1 150x300 - نقش شهید حاج قاسم سلیمانی در روابط ایران با آسیای میانه/صلح تاجیکستانترکمن نیوز: یکی از موضوعاتی که تاکنون کمتر مجال پرداختن به آن پیش آمده، نقش حاج قاسم در مناطق شرقی ایران و به ویژه افغانستان و آسیای مرکزی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  تصاویر درج شده سال گذشته و پس از شهادت حاج قاسم توسط دکتر سیدرسول موسوی، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان برای اولین بار منتشر شد.

در این تصویر وزیر وقت امنیت تاجیکستان در حال ارائه لباس سنتی تاجیکی به سردار است. در آن زمان آقای موسوی ادعا کرده بود که امامعلی رحمان (رئیس جمهور تاجیکستان از 1992 تاکنون) حکومت خود را مدیون حاج قاسم است.

اگرچه توضیحات بیشتری در این خصوص تاکنون منتشر نشده، اما این موضوع ممکن است به کودتای ژنرال خدای بردی اف باشد که در سال 1997 می توانست صلح ارزشمند تاجیکان را از بین ببرد.

پی نوشت: صلح تاجیکستان ارزشمندترین دستاورد دیپلماتیک منطقه ای جمهوری اسلامی است که به یک جنگ 5 ساله با ده ها هزار کشته و صدها هزار آواره پایان داد. صلح به ابتکار تهران صورت گرفت و مسکو در نهایت به آن رضایت داد.

گزارش از: امید رحیمی
کارشناس مسائل آسیای مرکزی
عضو هیات تحریریه ترکمن نیوز

سردار سلیمانی 2 300x300 - نقش شهید حاج قاسم سلیمانی در روابط ایران با آسیای میانه/صلح تاجیکستان

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز
احسان تولز