امروز : شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

چرا مراوه تپه به فرماندار جدید و توانمند نیاز دارد ؟

نقدی بر جوابیه فرماندار مراوه تپه به اولکامیز

  • کد خبر :

    16202

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    13:08 | ۲۸ فروردین ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

photo 2018 04 17 12 08 06 249x300 - نقدی بر جوابیه فرماندار مراوه تپه به اولکامیزیادداشت-ترکمن نیوز – انتشار مطلب « چرا مراوه تپه به فرماندار جدید و توانمند نیاز دارد ؟ » در اولکامیز بازتاب زیادی در شبکه های اجتماعی و فعالین شرق گلستان داشت و واکنش هایی را بر انگیخت. مهمترین آن جوابیه فرماندار بود که حاوی گزارش اقدامات برخی از ادارات در دو بخش مرکزی و گلیداغ بود با این ترجیع بند که در توزیع اعتبارات و امکانات نگاه متوازن و عادلانه به این دو بخش لحاظ شده است .

آقای تاجی ، با توجه به جوابیه غیر منطقی و غیر واقعی شما و به منظور شفاف سازی و تنویر افکار عمومی و باز شدن برخی ناگفته ها بنا به رسالت رسانه ای، بر آن شدم که ضمن پاسخ به شما، گامی در روشنگری مخاطبین برداشته باشم :
فرمودید : ” نوشته هایتان نظر شخصی شماست.” بله ، این مکتوبات نظر و دیدگاه شخصی بنده است ولی اذعان دارم که بسیاری از فعالین و دلسوزان منطقه در این مسیر با من همراه و موافق هستند. خبرنگاران ، آیینه تمام نمای جامعه بوده و زبان گویای مردم هستند. طبعا تحلیل ها و یادداشت هایشان حاصل تامل، تتبع ، مطالعه ، بازخورد افکارعمومی و آرا و دیدگاههای افراد مختلف جامعه به ویژه فعالین است. بنابراین یک خبرنگار با مردم رابطه ای دوسویه دارد. از آنها تاثیرمی پذیرد و تاثیرهم می گذارد .
با چند بار مطالعه جوابیه شما پی بردم که دقیقا طوری نوشته شده که انگارفقط شما به استنادات ، دسترسی کامل دارید و دیگران از دستبابی به منابع و اطلاعات محروم هستند درحالیکه در زمانه سیطره ی تلگرام همه چیز دیده می شود و راهی برای پنهانکاری نیست.
به بهانه پاسخگویی هم نباید کارهایی را که جزو برنامه های دولت هست که روتین انجام میشود یا پیگیری های دیگر مسئولان مثل نماینده را برای خود مصادره کنیم .
پس از انعکاس یادداشت بنده در فضای مجازی ، جنابعالی و چندی از عزیزان نقد را تاب نیاورده ابتدا کل مطلب را با دست آویز قرار دادن طیفی خواستید اصل مسئله را به سوئی غیر واقعی سوق داده و با طرح موضوع قومیت میخواستید مسئله را با رنگ سیاه پاک نمائید . حقیر به منظور شفاف شدن موضوع به یک یک آنان میپردازم.
البته این را هم عرض کنم که جوابیه ای که دادید بیشتر به یک بروشور رنگی تبلیغاتی انتخاباتی شبیه بود که برای کسب آراء مردم آماده شده بود تا جوابیه بنده و پیامد این بحث فرصتی شد که در اصلاح آن نیز اقدام نمائید چون مردم دیگر الان گول بروشور دروغین و زرق و برق دار را نمیخورند و این اینگونه اعمال را توهین به شعور خود دانسته جواب دیگرگونه به آن میدهند چون با حیله کبک در برف آشنا هستند.
به خاطر اینکه درابتدای جوابتان خود را پاک و عاری از هرگونه سوء نظر قومیتی نموده اید باید بگویم که شما در توزیع ۴میلیون تومان کمک به مساجد ،
۵۰۰ هزارتومان به گلیداغ،
۵۰۰ هزار تومان به قوشه سو،
۵۰۰هزار تومان به اسلام آباد،
۵۰۰هزار تومان به کنت یری،
۵۰۰ هزار تومان به پلی،
۵۰۰ هزار تومان به قرناوه ،
۵۰۰هزار تومان به قازانقایه ،
اختصاص دادید و امام جمعه مراوه نیز بخاطر ایجاد وحدت بیشتر و جلوگیری نگاه تفرقه افکنانه شما اعتراض نموده اند، آیا این عمل تفرقه افکنانه در نظر شما وحدت آفرین است ؟
اصرار شما بر عزل دو مدیر توانمند علیرغم مقاومت امام جمعه محترم بیانگر هدفی غیر از این نبوده است؟ این عزیزان اگر توانمند نبودند بجای مدیریت یک شهرستان ، دو شهرستان را به یکی ازآنها و معاونت اداره کلی یکی از واحدهای استانداری در خارج از استان به یکی دیگر از این عزیزان سپرده نمیشد.
شما در انعکاس عملکرد خود طوری قلم فرسائی کردید که در اختصاص بودجه به استان انگار غیر از خودتان هیچ کس دیگری هیچگونه نقشی نداشته اند و حتی اختصاص اعتبارات و اجرای پروژه ها حتی اعتبارات اختصاص یافته از طرف مقام معظم رهبری و دیگر عزیزان را نیز بدون اینکه از ایشان نامی ببرید بنام خود انتقال داده اید . بعنوان مثال جاده یکه چنار به آشخانه از رهاورد سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی بوده و پروژه هم بعد از تخصیص اعتبار فوق توسط استان خراسان اجرا شده نه تنها شما بلکه استان گلستان نیز در اجرای آن نقشی نداشت.
و اینکه از بیمارستان نام برده اید که اعتبار این بیمارستان نیز در سفر آقای سعیدی کیا اختصاص یافت و خودتان هم به امام جمعه محترم گفتید که آقای سعیدی کیا گفته اند که من این بیمارستان را به حاج آقا دادم اگر این عرض بنده به دور از واقعیت باشد میتوانید از خود امام جمعه محترم بپرسید.
همچنین از نیروگاه برق اسم برده اید که آن پروژه نیز توسط شخصی خارج از استان سرمایه گذاری و اجرا شده که هیچ ارتباطی به شما ندارد.

در خصوص گازرسانی و سی ان جی مراوه باید بگویم که اختصاص یک واحد سی ان جی و گازرسانی به چهار روستای مسیر یازگلدی توسط معاون محترم وزیر نفت در زمان فرمانداری آقای کرمانی و نمایندگی آقای سید نجیب و به درخواست آقای کرمانی انجام گرفت.
اینکه دربازدیدهایتان مناطق جنوب و شرق شهرستان را مدنظر داشتید که امام جمعه یک بار که از شما پرسیدند کدام بخش را بازدید نمودید؟ وقتی شما از یکی از روستاهای شرقی نام بردید ایشان گفتند که شهرستان فقط یک یا دو روستای خاص نیست چرا خبری از روستاهای غرب نمی گیرید؟
اداره تبلیغات اسلامی نیز از زمان فرمانداری سابق شروع گردید.
اعتبار اولیه مرمت مدرسه سید قلیچ ایشان نیز در زمان فرمانداری آقای کرمانی در بازدید آقای پور مهدی میرکل وقت میراث فرهنگی اختصاص یافت .
۵۰۰ میلیون تومان اعتبار اولیه پروژه های آرامگاه مختومقلی فراغی نیز بعد از انتصاب آقای مهندس کریمی بعنوان‌مدیرکل میراث فرهنگی از سوی وی تخصیص یافته و اعتبار اخیر نیز توسط آقای هاشمی استاندار و معاون محترم عمرانی استاندار جناب آقای مهندس امیرغراوی و نماینده محترم مهندس شهرام غراوی انجام گرفت .
جنابعالی طوری در جذب اعتبارات به شهرستان گفته اید که انگار در جذب این اعتبارات نمایندگان ادارات گذشته و فعلی و استانداران محترم هیچ نقشی نداشته اند.
سد چایلی نیز یک پروژه ملی بوده و از زمان‌ فرمانداری اولین فرماندارمراوه آقای کیپور آغاز شد. آقای فرماندار شما آنقدری که به عشایر خراسان ارادت داشته و در ارائه خدمات به آنان تلاش دارید که به عشایر بومی ندارید مگر اینها در کار تولید گوشت ولبنیات کشور سهمی ندارند؟ شما چندین بار به عشایر خراسان سر زده و چندین جلسه با اداره عشایر در این خصوص جلسه گذاشته و درتاریخ بیست و دوم همین ماه نیز طی جلسه ای نسبت به حل مشکلات عشایر بهار میدان و دیگر عشایر تاکید فراوان داشته و پشت سر هم با امضای مشترک سعی در ارتقاء خدمات به آن بوده و حتی آقای هاشمی استاندار محترم را به میان آنها بردید ولی یک بار تا حالا یک مسئول را به میان عشایر بومی نبردید در صورتی خود بهتر میدانید چند درصد عشایر موجود در استان را عشایر بومی تشکیل میدهند.
البته باز این حرف بنده مانند یموت – گوگلان نمودن و ابزاری برای دست آویز قرار دادن شما و عزیزان دیگر نباشد چون بنده با عشایر عزیز هیچ مشکلی ندارم به فرموده امام ( ره ) عشایر ذخائر انقلابند چه عشایر گلستان ، چه عشایر خراسان یا آذربایجان یا فارس و یا خوزستان ، همه این عزیزان مرزداران غیور وطن هستند و در زمان هشت سال دفاع مقدس نیز همین عزیزان نقش مهمی ایفا نمودند .
آقای فرماندار در مورد روستاهای طرح کوچ‌ اقدام درخور و موثر از شما ندیدیم و در این باره در جوابیه کاملا با کلی گویی جواب داده اید . تابه حال جلسه بامردم منطقه دراین خصوص نگذاشتید . روستاههای قپان واز این قبیل درشهر فراغی ساکن شدند با پیگیری جدی فرماندار دوباره جای قبلی بازگشتند چرا در موردهفت روستای طرح کوچ مراوه تپه چنین نشده است ؟
مهندس غراوی نماینده مردم چندین بار با روستاییان طرح کوچ جلسه گذاشت ولی آقای تاجی درهیچکدام جلسات حضور نداشته اید . این یعنی همدلی ؟!
در سفر اخیر استاندار به مراوه تپه شما مخالف تجمع مسالمت آمیز مردم بودید در حالیکه عشایرخراسان بخاطر مشکلات خود جلوی فرمانداری مراوه جمع شدند و مشکل آنها تا حدودی حل شده است . به بهانه طرح کوچ ماشین آتش نشانی روستای سوزش به روستاهای دیگه داد اینکه عمرانی نیست.
دامداران ذیحق سوزش و همت اباد که بخشی ازمراتع آنها بخاطر اجرای تونل انحرافی وجاده واگذار شده به آب منطقه ای هنوز هیچ حق حقوقی به دامداران ذیحق ندادند، شغل اصلی این مردم دامداری میباشد درخواست دادیم ولی هنوز هیچ خبری نیست .
درمورد جابجایی طرح کوچ هفت روستا هیچ نامه کتبی برای اسکان در محل جنوب روستا گینگ جای نامه کتبی به شورا ها و دهیار ها ابلاغ نشده، مردم همچنان از عملکرد فرماندار نگران هستند.
به خاطر مشکلات عشایرخراسان در مراوه تپه جلسه برگزار میشود ولی در مورد مشکلات عشایر تراکمه که چندین سال در رنج و زحمت و بلا تکلیفی دامداران طرح کوچ از جانب فرماندار و مدیر کل عشایر گلستان تا حالا هیچ جلسه ای تشکیل نشده است.
چطور به طرح کوچ روستاهای پنج روستا ی گوگلان رسیدگی جدی می شود ولی در مشکلات هفت روستاهای حاشیه اترک نشینان چندین ساله که بلاتکلیف هستند کاری صورت نمی گیرد ؟
شواهد نشان می دهد که فرماندار مراوه تپه در خصوص روستاهای طرح کوچ همراهی می کند. نقشه های مراتع به نفع عشایر کرد عوض شده است . مرتع ها در حال نابودی هستند.

در خصوص آموزش و پرورش مهمترین انتقاد نوع نگاه شما به مسائل فرهنگی است. در مراسم بزرگداشت روز معلم سال گذشته حضور نیافتید . به جای تشویق یکی از بهترین مدارس شهرستان به بهانه خرید چند میز به آن مدرسه گیر می دهید و حتی یک نیروی شایسته آن به امر شما جابه جا می شود.
جنابعالی رئیس شورای آموزش و پرورش شهرستان هستید حتما واقف هستید که ساخت مدرسه آزادی دولت اورلان مصوب میشود ولی یک شبه تصمیم عوض می شود و به جای آن احداث مدرسه شهید بهزادی پالچیقلی قطعی می شود.
در جوابیه تان مدارس خیرین ساز را هم به آمار عملکردتان اضافه می کنید در حالیکه این مدارس به همت افراد خیر و نیکوکار ساخته می شود.
مدرسه آق توقای را خیرین ساختند.
در دوره فجوری مدرسه عرب قاری حاجی را با پنج میلیارد تومان هزینه کردید ولی مدارس قره گل – سوزش – آق توقای – فرق سر – قوشه تپه کلنگی ماند .
با کمی دقت میتوان دریافت که مدارس آباد شهرستان به مانند شهید منگلی زاده آق امام – امام محمد باقر خانگه – عرب قارری حاجی داشی الوم – تربی بقیجه – ایمان قولاق کسن – عمار گلیداغ – خاللی زاده یانبلاغ همراه با سالن – سردار جنگل آقجه آقاشلی – توحید داشلی آرقاچ – انقلاب کسن – شهید بهزادی پالچیقلی مربوط به کدام قسمت هستند ؟
آقای فرماندار بخاطر عدم تامین نظر شخصی تان عطاخانی را که با بیش از یک دهه تجربه خبرنگاری، نقش ارزنده ای در معرفی این شهرستان محروم داشت با به حاشیه راندن و حتی درگیری لفظی او را به بخشداری منتقل نموده و مانند بخشدار و رئیس راه سابق مراوه تپه کمر همت بر نیروسوزی بسته اید.
در خصوص پیشنهاد به مشاوره به علمای بخش مرکزی باید عنوان میکرد که به کدامیک از علمای بخش مرکزی پیشنهاد نموده است؟ مگر امام جمعه مقام رسمی از طرف نماینده مقام رهبری در استان نیست؟ آیا نباید با او در انتخاب مشاور مشورت کرد ؟ در واقع این انتخاب در راستای دهن کجی به امام جمعه بود. چند بار در بین روحانیون این منطقه جلسه گذاشتید و به حرفهای آنها در خصوص مسائل اجتماعی و آسیبها حرف زدید ؟ این در حالی هست که روحانیون باسوادی در منطقه وجود دارد.
درخصوص بخش کشاورزی که نارضایتی عمومی نسبتا زیاد است متاسفانه اغلب اعتبارات کشاورزی به بخش گلیداغ سوق داده می شود. با اندکی تحقیق می توان دریافت که وضعیت چگونه نابسامان است و ضعف مدیریتی کاملا مشهود است. بودجه را دقیقه آخر می گذارند. سال قبل 250 میلیون تومان پول برای خشکسالی آمد. مدیر جهاد تعلل کرد. لیست کشاورزان را نفرستادید.
چرا در کشت مستقیم که 80 درصد آن سهمیه مراوه تپه بود آن را یکشبه به گلیداغ واگذار کردند؟ و بعد مرواه ای ها برای احقاق حق به استان رفتند.
طرح اشتغال زایی روستاییان و مرزنشینان حمایت نمی شود فقط سال 93 معاونت توسعه روستایی رئیس جمهور به مراوه تپه آمدند و به روستاهای مرزنشین توجه کردند. آقای تاجی طرح تنسیخ مراتع را که قول دادید چرا عمل نکردید ؟ حق آبه رودخاته اترک چه شد ؟ حسن صادقلو استاندار سابق در اولین سفراستانی اش به مراوه تپه قول داد که تا 5 یا 6 ماه آینده حق آبه را میگریم ولی 5 سال گذشته است و هنوزخبری نیست . در این خصوص فرماندار چه اقدامات و پیگیری هایی انجام داده است ؟ برای مردم نه آب مانده است نه مرتع ؟ یکی از روندهای توسعه ای شهرستان، رشد آمار اشتغال است لطفا آمار بدهید که در زمانه 4 ساله و اندی ماه حضورتان در شهرستان مراوه تپه چند نفر مشغول کار پایدار شده اند ؟
چرا ییش از یک و نیم سال است که هنوز جلسه پرسش و پاسخ با حضور همه خبرنگاران منطقه برگزار نکرده و به سوالات اصحاب رسانه پاسخ نداده اید ؟
انتخابات را خوب برگزارنکردید استفاده از نیروهای کم تجربه خارج از شهرستان در صندوق مدرسه امام بهره بردید. افراد در آنجا رای دادند و سرنوشت انتخابات شورا تغییریافت. شما می گفتید قانون اجرا شود ولی در برخی جاها نشد.
جنابعالی با شنیدن یک انتقاد اینقدر سراسیمه می شوید و نگارنده این سطور را به قومیت گرایی و ایجاد اختلاف و تفرقه و بهره برداری از احساسات دیگران متهم می کنید در حالیکه هدف بنده چیزی جز شفافیت ، صراحت و حق طلبی و مطالبه گری نیست. نه در سودای پست و مقام هستم و نه دلبسته رانت و منافع. برایم حق و حقوق و منافع ملت مهم است. بیان واقعیت های جامعه ، نقد و تحلیل و کنکاش اقدامات و عملکرد مسئولین رسالت ماست و این اقتضای روزنامه نگاری است. متاسفانه با این نوع نگاه منفی به نقد ، فرسنگ ها با سیاست راهبردی دولت تدبیر وامید ( نقدپذیری و شنیدن صدای مخالفان ) فاصله دارید. رفتار شما یاد آورمسئولین احمدی نژادی است. لطفا قدری سعه صدر داشته باشید و ظرفیت تان را بالا ببرید و انتقادپذیر باشید.

سخن آخر – نوشتن و انتقاد حق مسلم خبرنگار هست. اصولا تریبون وقلم دست مردم نیست. تریبون دست دولتی ها و قلم دست خبرنگارهست. خبرنگار حرف دل مردم را منتقل میکند اگر اینکار را نکند حلقه اتصال قطع میشود و به قول معروف صدای مردم خفه میشود پس بجای برآشفته شدن از انتقادات باید در صدد جوابگویی برآمد و قانع کرد مخاطب را . والسلام /اولکامیز
لطیف ایزدی / مراوه تپه

لینک عضویت در کانال

https://t.me/ITNAnews

 

درج یادداشت در این پایگاه خبری دلیل بر تایید یا رد محتوای آن نبوده صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد.

گروه خبری ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز