امروز : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    57047

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    18:39 | ۱۷ تیر ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Untitled 1 19 300x184 - نظر یک حقوقدان بین‌المللی در خصوص حکم کمیته اخلاقی حواشی فینال جام حذفی فوتبال ایرانتورکمن نیوز: یک حقوقدان و وکیل بین‌المللی فوتبال گفت: با توجه به نتیجه حاصله از حواشی فینال جام حذفی مبنی بر خدشه‌دار شدن حیثیت فوتبال ایران در مراجع بین‌المللی، کمیته اخلاق صلاحیت رسیدگی به موضوع را داشته و حکم صادره قانونی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ آرش شکرریز در گفت‌وگو با خبرگرازی جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به حکم اخیر کمیته اخلاق در پرونده حواشی فینال جام حذفی فوتبال مبنی بر محرومیت پنج ساله رئیس سازمان لیگ و ۲ ساله مسئول کمیته برگزاری مسابقات سازمان لیگ اظهار کرد: کمیته اخلاق طبق اساسنامه فیفا نهادی مستقل از بدنه فدراسیون‌ها و سازمان بین‌المللی فوتبال است که بر اساس استقلالی که لازمه رسیدگی به تخلفات اشخاص رسمی فوتبال است، عمل می‌کند.

این وکیل بین‌المللی فوتبال افزود: در موضوع حواشی فینال جام حذفی فوتبال، طبق ماده ۱۹ اساسنامه کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ایران تخلفی که در زمین رخ می‌دهد در صلاحیت کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال است و چنانچه این تخلف ناشی از تبانی و عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای در خارج از زمین باشد، کمیته مشترکی از اعضای کمیته انضباطی و اخلاق تشکیل و موضوع صلاحیت بررسی می‌شود.

وی اضافه کرد: کمیته اخلاق اساساً زیر مجموعه مراجع اختصاصی محسوب شده و صلاحیت رسیدگی به امری جز تخلفات اشخاص رسمی فوتبال را ندارد و در این پرونده آنچه رخ داده تخلفاتی در برگزاری فینال جام حذفی در ورزشگاه اهواز است.

شکرریز تصریح کرد: در بدو امر تمام مراجع اختصاصی موظف هستند صلاحیت خود را احراز کنند و در این موضوع نیز آنچه محل اختلاف قرار دارد، صلاحیت یا عدم صلاحیت کمیته اخلاق است. طبق بند یک، چهار و پنج ماده ۲۰ آئین‌نامه اخلاق فدراسیون فوتبال، چنانچه تبانی بین اشخاص رسمی فوتبال در خارج از زمین برای از بین بردن حیثیت بین‌الملی فدراسیون فوتبال ایران در مراجع بین‌الملی رخ دهد کمیته اخلاق صلاحیت دارد.

وی تاکید کرد: آنچه باعث شده کمیته اخلاق صلاحیت خود را در این موضوع احراز کند، نتیجه حاصل از تخلف رخ داده است. یعنی با قصور اشخاص رسمی برگزار کننده مسابقه فینال جام حذفی که منتج به وقفه ۲ ساعته در برگزاری مسابقه و حضور تماشاچیان در زمین بازی شده، حیثیت بین‌المللی فوتبال ایران در جوامع بین‌المللی خدشه‌دار شده است.

این حقوقدان و وکیل بین‌المللی فوتبال تاکید کرد: اصل بر این است که در این پرونده چون تخلف در زمین مسابقه رخ داده طبق ماده ۱۹ در صلاحیت کمیته انضباطی است اما نتیجه حاصل شده از تخلف، اسباب خدشه بین‌المللی فوتبال را فراهم کرده و در نتیجه کمیته اخلاق صلاحیت ورود به موضوع را دارد.

وی با اشاره به عدم حضور رئیس سازمان لیگ در کمیته اخلاق برای پاسخگویی گفت: شایسته بود ریاست سازمان لیگ با احترام به دعوت رکن قضائی فدراسیون فوتبال در این مرجع حاضر می‌شدند ولو اینکه بی گناه بودند و از خود دفاع می‌کردند. در واقع عدم حضور وی دهن کجی به رکن قضائی فدراسیون است. چه بسا این افراد در صورت حضور در کمیته اخلاق و ارائه توضیحات، تبرئه می‌شدند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز