امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۲۱,۸۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

مجمع نمایندگان استان گلستان 300x212 - نظارت میدانی اعضای مجمع نمایندگان استان گلستان؛ بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استانترکمن نیوز:  نمایندگان مجمع استان گلستان در مجلس در سرکشی به حوزه های انتخابیه خود، به صورت گسترده  مشکلات مردم را رصد کردند.

به گزارش خانه ملت؛اعضای مجمع نمایندگان استان گلستان در مجلس در سرکشی به حوزه های انتخابیه ضمن بازدید و بررسی مشکلات، نشست های را با مسئولان مربوطه جهت حل مشکلات حوزه انتخابیه برگزارکردند.

استان گلستان رشد صنعتی ندارد
رییس مجمع نمایندگان استان گلستان در حاشیه بازدید از حوزه انتخابیه، گفت:گلستان یک استان کشاورزی است و رشد صنعتی نداشته، به همین خاطر درآمدهای استانی که در تخصیص اعتبارات و بودجه استان لحاظ می‌شود.

غلامعلی کوهساری رئیس مجمع نمایندگان گلستان همچنین درباره نشست اعضای مجمع نمایندگان استان گلستان برای رفع مشکلات حوزه انتخابیه با دکتر قالیباف، ریاست مجلس شورای اسلامی نیز افزود: در این جلسه اعلام شد که بیش بودجه گلستان در سال ۱۴۰۰ خوب بسته نشده و افزایش بودجه متناسب با نیازهای این استان نبوده است و این در حالی که مردم اعضای مجمع در این جلسه طرح‌های پیشنهادی را در سطح استانی و حوزه‌های انتخابیه برای استفاده از اعتبارات بودجه سال ۱۴۰۰ به‌صورت مکتوب به قالیباف ارائه کردند که امیدواریم در بودجه سال آینده لحاظ شود.

کوهساری ادامه داد:گلستان یک استان کشاورزی است و رشد صنعتی نداشته، به همین خاطر درآمدهای استانی که در تخصیص اعتبارات و بودجه استان لحاظ می‌شود، کم بوده و از این جهت نیز در گلستان شاهد عقب‌ماندگی هستیم.

وی تصریح کرد: بطور مثال در زمینه پرداخت خسارت سیل تیرماه آزادشهر و زلزله شهریور ماه رامیان به مسئولان مربوطه برای جبران خسارت تذکر جدی می دهم تا در اسرع وقت تمهیدات ویژه ای در این راستا اتخاذکنند زیر ا بنده به عنوان وکیل مردم مشکلات مردم را با بازدید های میدانی مشاهده می کنم.

نماینده مردم رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: عدم تامین علوفه دامداران حوزه انتخابیه تبدیل به یکی از مشکلات حوزه انتخابیه شده است بنابراین الزامی است که هرچه سریعتر این معضل برطرف شود.

افزایش تعاملات اقتصادی با ترکمنستان در دستور کار قرار بگیرد

همچنین رمضانعلی سنگدوینی دیگر نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با سفر به حوزه انتخابیه و مشاهده مشکلات مردم حوزه انتخابیه، خواستار افزایش تعاملات اقتصادی با ترکمنستان شد، زیرا این نماینده بهارستان اعتقاد دارد با توجه به حسن همسایگی با ترکمنستان می توان اقتصاد استان گلستان را به بهترین شکل ممکن ساماندهی کرد.

این در حالی است که رمضانعلی سنگدوینی نیز طی تماسی های تلفنی جداگانه با نوبخت رئیس دادگستری شهرستان، توماج فرماندار درخصوص اتخاذ تدابیر لازم در جهت رفع مشکل و ساماندهی وضعیت انشعابات آب، برق، گاز ساکنین این منطقه بحث و تبادل نظر کرد.

لازم به ذکر است؛ مقرر گردید با هماهنگی و همراهی رئیس دادگستری شهرستان و در جهت تسریع در حل مشکلات مردم منطقه، موضوعات توسط دستگاه های اجرایی با جدیت پیگیری شود و نتایج اقدامات صورت گرفته طی جلسه ای با نماینده مردم گرگان و آق قلا مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی درباره مشکلات کنونی حوزه انتخابیه گرگان وآق قلا تصریح کرد: این استان به عنوان کریدور مسافران از شمال کشور به سمت مشهد مقدس است که می‌توان با اصلاح زیرساخت‌ها شرایط بهتری را در این خصوص ارائه داد.

وی ادامه داد: حدود ۳۵ درصد از مردم این استان ترکمن هستند می توانند ارتباط خوبی را با کشور ترکمنستان برقرار کنیم و با استفاده از این هم‌زبان بودن میتوانیم محصولات استان را با این کشور تبادل کنیم.

سنگدوینی افزود: با توجه به اینکه این شهرستان در حوزه شمال شرق کشور است ولی از لحاظ توسعه یافتگی شرایط نامناسبی دارد. منطقه اقوام مختلفی در کنار هم زندگی می کنند به طوری که استان گلستان به رنگین کمان اقوام ایران تعبیر شده است اما متاسفانه پس از جدایی این استان از مازندران آن چیزی که مد نظر مردم و مسئولین منطقه بود تحقق پیدا نکرد.

وی با بیان اینکه امیدوارم به منظور استفاده از ظرفیت‌های این استان، در بودجه سال ۱۴۰۰ توجه ویژه‌ای لحاظ شود افزود: همسایگی با ترکمنستان و کشورهای CIS، وجود بندر و اتصال به خط راه آهن؛ وجود مرکبات و محصولات کشاورزی که قابلیت صادرات دارد از مزایای موجود در این استان است که بایستی دیده شوند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه حدود ۳۵ درصد از مردم این استان ترکمن هستند می توانند ارتباط خوبی را با کشور ترکمنستان برقرار کنیم و با استفاده از این هم‌زبان بودن میتوانیم محصولات استان را با این کشور تبادل کنیم. پرورش میگو در استان گلستان در حاشیه دریای خزر می تواند اقتصاد این منطقه را متحول کند پس به دنبال این موضوع هستیم تا بتوانیم با جذب سرمایه گذار این موضوع را به نتیجه برسانیم.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس بیان کرد: این استان به عنوان کریدور مسافران از شمال کشور به سمت مشهد مقدس است که می‌توان با اصلاح زیرساخت‌ها شرایط بهتری را در این خصوص ارائه داد.

سرمایه‌گذاران گلستانی از طولانی بودن روند صدور مجوز در استان گلایه مند هستند

غلامرضا منتظری، نماینده مردم گرگان و آق قلا و عضو مجمع نمایندگان استان گلستان در مجلس شورای اسلامی در نشستی با سرمایه گذاران استان به بررسی مشکلات این حوزه پرداخت.

غلامرضا نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس در تشریح مشکلات تولید و اقتصادی حوزه انتخابیه گفت: سرمایه‌گذاران به طولانی بودن روند صدور مجوز در استان انتقاد داشته و دغدغه بعدی آن‌ها سخت گیری ها در اعطای تسهیلات است بنابراین مشکلات مذکور باید رفع شود تا بتوان اقتصاد تولیدی در استان گلستان را به سمت جهش تولید حرکت داد.

وی ادامه داد: باید مدنظر داشت که سرمایه‌گذار در شرایطی در منطقه‌ای ورود می‌کند که دو مولفه امنیت و حمایت وجود داشته باشد؛ بنابراین سرمایه‌گذار اگر احساس امنیت نکند در استان استقرار نمی‌یابد و در کنار امنیت باید چتر حمایتی دولت بر سر مجموعه سرمایه گذاری باز شود.

منتظری همچنین با بیان این که ۱۰ موضوع به عنوان مسیر اصلی پیشرفت گلستان مورد نظر نمایندگان استان است؛ افزود: تقویت زیرساخت بهداشت و درمان، پیگیری وضعیت بهبود آب گرگان، گسترش صنایع تولیدی و تبدیلی محصولات کشاورزی، توجه ویژه به گردشگری و صنایع دستی، تجارت بین‌الملل، احیای خلیج گرگان، پیگیری آبگیری سد نرماب و ساخت سدمیرداماد از جمله این موضوعات است.

نماینده مردم گرگان همچنین از اجرای طرح زهکشی اراضی کشاورزی استان گلستان توسط دولت به دلیل تاثیر فراوان در افزایش کمیت و کیفیت تولید محصولات کشاورزی تقدیر کرد.

عضو مجمع نمایندگان استان گلستان در مجلس یادآور شد: پنجره واحد سرمایه گذاری در گلستان در حد شعار بوده و در عمل پنجره واحد نداریم و باید جدی‌تر به این موضوع ورود کنیم.

کم توجهی به ظرفیت های کشاورزی، دامپروری و گردشگری استان گلستان

همچنین نماینده مردم مینودشت، کلاله، مراوه تپه و گالیکش در مجلس با اشاره به بازدید از حوزه انتخابیه،گفت: استان گلستان در بخش کشاورزی، دامپروری و گردشگری ظرفیت‌های بالایی دارد اما متاسفانه به دلیل کم توجهی و سوء مدیریت استفاده درستی از این ظرفیت‌ها را نداشته است که سبب بوجود آمدن فقر مردم این منطقه شده است.

رضا آریان‌پور با بیان اینکه مهم‌ترین موضوع در حوزه انتخابیه بنده، بحث محرومیت و اشتغال جوانان است افزود: علیرغم اینکه استان گلستان در بخش کشاورزی، دامپروری، گردشگری ظرفیت‌های بالایی دارد ولی متاسفانه به دلیل کم توجهی و سوء مدیریت استفاده درستی از این ظرفیت‌ها را نداشته است که سبب بوجود آمدن فقر مردم این منطقه شده است.

وی ادامه داد: بیکاری جوانان تحصیل‌کرده در این استان سبب شده تا به عنوان کارگر به استان‌های مجاور یا به تهران مهاجرت کنند.

آریان‌پور با اشاره به اینکه دو سوم جاده‌های غیرآسفالت روستایی استان گلستان متعلق به حوزه انتخابیه بنده است، تصریح کرد: علیرغم وجود ظرفیت‌های بسیار خوب در زمینه آب، ولی اکثر روستاهای شهرستان‌های مینودشت، کلاله، مراوه تپه و گالیکش دچار کم آبی هستند و در تابستان نیز اکثرا با تانکر آبرسانی می‌شوند.

نماینده مردم مینودشت، کلاله، مراوه تپه و گالیکش عنوان کرد: پایه و اساس اقتصاد استان گلستان، کشاورزی است ولی متاسفانه کشاورزان ما هم در زمان کاشت هم داشت و هم برداشت با مشکل مواجه هستند البته این مشکل مختص چند سال اخیر نیست بلکه سالیان سال است که کشاورزان ما با آن روبرو هستند.

وی بیان کرد: به دلیل عدم وجود سرمایه گذاری در این منطقه متاسفانه صنایع تبدیلی وابسته به کشاورزی و دامپروری رشد چندانی نداشته و ارگان‌های مربوطه نیز برنامه‌ای در این رابطه ندارند. چنانچه مشکلاتی که عرض کردم رفع گردد شاهد اشتغال جوانان منطقه خواهیم بود که در این صورت از میزان مهاجرت این قشر به سایر استان‌ها و تهران، کمتر خواهد شد.

آریان‌پور در خصوص وضعیت اینترنت در حوزه انتخابیه خود یادآورشد: وضعیت آنتن‌دهی در مراکز شهرستان‌ها مطلوب است ولی با توجه به کوهستانی بودن منطقه ما، دانش‌آموزان اغلب روستاها نتوانستند از اینترنت و سیستم شاد استفاده کنند و برای آنتن دهی مجبورا به بالای تپه یا بلندی‌ای بروند تا بتوانند از اینترنت استفاده کنند، البته اقداماتی در این خصوص انجام شده است که اخیر چندین دکل در چند روستا نصب شده است.

عدم استفاده از ظرفیت های بندری و گردشگری بندر گز و ترکمن

نماینده مردم کردکوی، بندرگز، ترکمن و گمیشان در مجلس شورای اسلامی گفت: این منطقه به دلیل برخورداری از جنگل‌های طبیعی، زمین‌های وسیع زراعی و مراتع موجود و همچنین دسترسی راحت به دریا می‌توانست در جذب سرمایه‌گذار عملکرد بهتری را داشته باشد.

عبدالجلال ایری نماینده مردم کردکوی، بندرگز، ترکمن و گمیشان در مجلس شورای اسلامی افزود : حوزه انتخابیه کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان به لحاظ جغرافیایی با ظرفیت‌های زیادی در حاشیه دریای خزر واقع شده، اما متاسفانه عدم سرمایه گذاری سبب ایجاد بیکاری های زیادی در این حوزه شده است.

وی ادامه داد: این منطقه به دلیل برخورداری از جنگل‌های طبیعی، زمین‌های وسیع زراعی و مراتع موجود و همچنین دسترسی راحت به دریا می‌توانست در جذب سرمایه‌گذار عملکرد بهتری را داشته باشد.

ایری خاطرنشان کرد: علیرغم واگذاری بنادر شهرهای بندر گز و بندر ترکمن به بخش خصوصی متاسفانه هیچ اقدام مثبتی در راستای توسعه گردشگری و تجاری در این بنادر شاهد نبودیم، متاسفانه علی رقم ظرفیت‌های بندری بسیار مناسب در حال حاضر تلاش میکنم که از نقطه منفی به صفر برسیم. این دو بندر ظرفیت بسیاری در ایجاد اشتغال داشتند که متاسفانه در وضعیت موجود هیچگونه استفاده‌ای از آنهانمیشود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اسکله ساحلی بندر ترکمن از جمله مواردی دیگریست، که موجب رنجش خاطره مردم این منطقه شده است زیرا علیرغم اجاره ۴۵ ساله این بندر به یک شرکت خصوصی متاسفانه با گذشت ۱۴ سال از این قرار داد ولی هیچ اقدام مثبتی صورت نگرفته است. تمامی اینها ظرفیت هایی است که می تواند برای مردم این منطقه اشتغال ایجاد کند و همچنین زمینه مناسب برای رفع بیکاری و فقر باشد.

تعیین تکلیف وضعیت جاده استراتژیک و ترانزیتی اینچه‌برون

شادمهر امانقلیچ در خصوص وضعیت حوزه انتخابیه با توجه به بازدید میدانی، خاطرنشان کرد: ضروری است هر چه سریعتر به وضعیت جاده استراتژیک و ترانزیتی اینچه‌برون رسیدگی شود چرا که بسیاری از شهروندان را به کام مرگ کشانده، همچنین شهر نوین اینچه‌برون به عنوان یک شهر مدرن باید در دستور کار قرار گیرد.

نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: آنژیوگرافی بیمارستان پیامبر اعظم (ص) و لاپراسکوپی یکی از حوزه‌های انتخابیه و اورژانس آن، همچنین بیمارستان کودکان طالقانی نیاز به رسیدگی دارد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خواستار پرداخت فوری غرامت خشکسالی به کشاورزان منطقه شد.

عضو مجمع نمایندگان استان گلستان در پایان خطاب به وزیر اقتصاد یادآورشد: مدیریت بازار بسیار مهم است و به وضعیت گمرک منطقه که در حال نابودی است باید رسیدگی شود.

لزوم توقف پروژه انتقال آب گلستان به سمنان

نماینده مردم علی‌آباد در مجلس با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی خواستار توقف پروژه انتقال آب از استان گلستان به شهرهای سمنان و شاهرود شد.

رحمت اله نوروزی با اشاره به سفر رئیس قوه قضائیه به استان گلستان و پیگیری مشکلات این استان، خاطرنشان کرد: از صلابت انقلابی رئیس قوه قضائیه تقدیر و تشکر می‌کنم، ایشان در سفر اخیر خود به استان سمنان موضوع انتقال آب از گلستان به این منطقه را عنوان کرد این در حالی است که این پروژه موجب سرسبزی سمنان نمی‌شود اما جنگل‌های گلستان را خشک می کند و مشکلات زیست محیطی را در استان گلستان افزایش می‌دهد بنابراین درخواست داریم دستور توقف پروژه را بدهند.

نماینده مردم علی آباد در مجلس شورای اسلامی موضوع مذکور را از وزرای کشور و جهاد کشاورزی درخواست کرد و ادامه داد: حقابه استان گلستان و علی‌آباد باید تأمین شود.

وی در ادامه خطاب به وزیر اقتصاد و دارایی مشکلات بازار سرمایه را یادآور شد و گفت: مردم زمین، خانه و ماشین‌های خود را برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس فروخته‌اند، دولت نباید بی‌تفاوت باشد، همچنین دولت باید نسبت به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و رتبه‌بندی فرهنگیان و موضوع پتروشیمی گلستان که بیش از ۱۰ سال معطل مانده است، رسیدگی کند.

نوروزی یادآور شد :مجتمع رفاهی – آموزشی علی آباد کتول نیازمند اقدامات جدی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز