امروز : شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۱۶,۱۳۰

ریال

|

دمای هوای شهر

Khod Moraghebati 15M 9 300x150 - نشانه هایی که ثابت می کند از خودتان مراقبت نمی کنیدسلامت- ترکمن نیوز- وقتی بعد از معاینات پزشکی متوجه می شویم بیماری جدی ای داریم اغلب خیلی زود خود را مجبور می کنیم سبک زندگی خود را تغییر دهیم و زندگی سالم تری داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران, اما حقیقت آن است که بدن ما قبل از آنکه بیماری به مرحله ی جدی ای برسد نشانه های هشدار دهنده اش را در مورد به خطر افتادن سلامتی ما بروز می دهد. با این حال، بدن ما حرف هایش را نجوا کنان می زند و اگر با دقت به نجواهایش گوش ندهید، خیلی زودی حرف هایش را با فریاد خواهد زد.

در ادامه به نشانه های خاموشی می پردازیم که ثابت می کند آنچنان که باید از خودتان مراقبت نمی کنید.

۱- ذهن مه آلود

Khod Moraghebati 15M 9 300x150 - نشانه هایی که ثابت می کند از خودتان مراقبت نمی کنید

شاید تجربه ی آن را داشته اید که با وجود خواب کافی و مناسب شبانه، با احساس گیجی از خواب بیدار می شوید و وقتی از خانه بیرون می روید یکی از وسایل تان را جا می گذارید. فراموشکاری تان را به حساب بالا رفتن سن نگذارید. این حالت که اصطلاحا به آن ذهن مه آلود گفته می شود می تواند نشان دهنده ی مشکل جدی تری مثل عدم تعادل هورمونی باشد که منجر به مشکلات شناختی می شود. به ویژه در زنان، خطاهای ذهنی ممکن است از علائم اختلالات تیروئیدی باشد. در اینصورت یک آزمایش جامع خون دهید تا تمامی هورمون ها و نشانگرهای زیستی شما بررسی شود. علاوه بر این، یک آزمایش کامل تیروئید هم می تواند با بررسی هورمون ها و آنتی بادی تیروئید علت ریشه ای مه آلود بودن ذهن تان را شناسایی کند.

به علاوه، تعداد باکتری های روده هم در مردان و هم در زنان می تواند باعث پراکندگی افکار شود. این میکروبیوم ها با بهبود رژیم غذایی می توانند موجب شفافیت ذهنی و تمرکز شوند. با مصرف هر چه بیشتر غذاهای پروبیوتیک به تعادل میکروبیوم های روده های خود کمک کنید.

۲- میل جنسی کم

Khod Moraghebati 15M 1 300x200 - نشانه هایی که ثابت می کند از خودتان مراقبت نمی کنید

مشغله های مختلف زندگی متأهلی ممکن است در برخی زوج ها با گذشت زمان باعث کاهش میل جنسی شود. بالا و پایین شدن میل جنسی امری طبیعی است اما اگر هرگز چنین تمایلی ندارید، احتمالا هورمون های شما دچار اختلال هستند. در اینصورت به پزشک مراجعه کنید تا با تجویز آزمایش، هورمون های شما مثل تستوسترون، استرادیزول، استیرول، پروژسترون و غیره مورد بررسی قرار گیرد. عدم تعادل هورمونی می تواند منجر به مشکلات جدی ای مثل احساس خستگی، افسردگی، افزایش وزن و حتی مشکلات قلبی شود.

۳- اضطراب شدید

Khod Moraghebati 15M 2 300x200 - نشانه هایی که ثابت می کند از خودتان مراقبت نمی کنید

اضطراب مداوم به سلامتی ما صدمه می زند. وقتی سطح کورتیزول یا همان هورمون استرس نامتعادل باشد یا ناگهان بالا برود، این مسأله می تواند موجب بدخلقی، اضطراب، افسردگی یا تضعیف عملکرد شناختی شود. تمامی این موارد منجر به کم شدن میل جنسی و خود باوری در فرد می شود. همچنین بالا بودن سطح کورتیزول می تواند موجب افزایش چربی و التهاب بدن شود، مسأله ای که منجر به کم شدن اعتماد به نفس، ناامیدی، کم شدن انرژی و تضعیف سلامت عمومی شود. بهبود رژیم غذایی یکی از قدم هایی است که می توانید برای کنترل سطح هورمون کورتیزول در بدن خود بردارید.

۴- خواب آلودگی مداوم

Khod Moraghebati 15M 3 300x200 - نشانه هایی که ثابت می کند از خودتان مراقبت نمی کنید

علاوه بر رژیم غذایی سالم و ورزش، خواب مناسب شبانه هم از اجزای کلیدی سلامتی شما است. بنابراین اگر همیشه احساس خواب آلودگی می کنید یا هرگز یک خواب مناسب شبانه ندارید، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است دچار وقفه ی تنفسی در خواب باشید که بر اثر آن مجرای تنفسی مسدود شده و چرخه ی خواب مختل می شود. این مسأله می تواند ناشی از فشار خون بالا، اضافه وزن یا بیماری قلبی باشد. علاوه بر این، خواب برای ساعت زیستی بدن ضروری است. با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش می توانید به علت اختلالات خواب خود پی ببرید.

۵- انقباض ناگهانی عضلات پا

Khod Moraghebati 15M 4 300x200 - نشانه هایی که ثابت می کند از خودتان مراقبت نمی کنید

از آنجایی که این روزها دیگر اغلب ما بیشتر اوقات روز را در حالت نشسته سپری می کنیم، انقباض ناگهانی یا گرفتگی عضلات پا مسأله ی عجیبی نیست. با این حال، گرفتگی های متعدد عضلات می تواند نشان دهنده ی کم بودن منیزیم بدن باشد. این مسأله با گذشت زمان می تواند مشکلات جدی ای برای سلامتی شما به وجود آورد. پایین بودن منیزیم خطر بروز آریتمی قلبی (غیر طبیعی بودن ضربان قلب) را در پی دارد که می تواند موجب ایست قلبی یا مرگ ناگهانی شود. بنابراین مواد غذایی حاوی منیزیم مثل بادام، دانه ی کدو حلوایی و موز را در رژیم غذایی خود بگنجانید. اگر نیاز به میزان بیشتری از این ماده داشته باشید، پزشک برای شما مکمل دارویی تجویز خواهد کرد.

۶- سوزن سوزن شدن دست و پا

Khod Moraghebati 15M 5 300x200 - نشانه هایی که ثابت می کند از خودتان مراقبت نمی کنید

اگر دست ها و پاهایتان مداوم سوزن سوزن می شود، ممکن است کمبود ویتامین B12 داشته باشید. اگر این کمبود رفع نشود، منجر به کم خونی و در موارد شدید آن، باعث بیماری های عصبی خواهد شد. برای آنکه این ویتامین را به میزان کافی دریافت کنید، تخم مرغ و لبنیات مصرف کنید. افراد گیاهخوار هم می توانند از طریق مکمل های دارویی این ویتامین را دریافت کنند.

۷- خشکی شدید پوست

Khod Moraghebati 15M 6 300x200 - نشانه هایی که ثابت می کند از خودتان مراقبت نمی کنید

اگر بخش هایی از پوست تان به شدت خشک، خارش دار و پوسته پوسته شده است، این مسأله می تواند نشان دهنده ی آن باشد که رژیم غذایی شما چربی کمی دارد و دچار کمبود اسیدهای چرب هستید. علاوه بر استفاده ی روزانه از کرم مرطوب کننده ی مناسب نوع پوست تان، با مصرف زیتون، گردو و دیگر مواد غذایی، چربی های مفید را هم به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

۸- جوش

Khod Moraghebati 15M 7 300x200 - نشانه هایی که ثابت می کند از خودتان مراقبت نمی کنید

اگرچه ژنتیک و اختلالات هورمونی عمده دلایل بروز جوش هستند، اما دلایل متعدد دیگری هم برای این مسأله وجود دارد. یکی از این دلایل اضطراب است. مصرف بیش از اندازه ی مواد قندی و مواد غذایی نشاسته دار، دیگر عوامل بروز جوش هستند که منجر به بالا رفتن قند خون و التهاب بدن می شوند.

۹- احساس خستگی همیشگی در بعد از ظهرها

Khod Moraghebati 15M 8 300x200 - نشانه هایی که ثابت می کند از خودتان مراقبت نمی کنید

اگر همیشه بعد از ظهرها احساس خستگی می کنید، احتمالا غذایی که برای ناهار می خورید مناسب نیست و باعث می شود تا بسیار قبل تر از زمان شام، انرژی خود را از دست بدهید. با مصرف غذاهای کربوهیدرات دار مثل پیتزا، ساندویچ یا دیگر غذاهای نانی، قند خون دچار افزایشی ناگهانی می شود اما بعد از چند ساعت کاهش پیدا می کند. افت قند خون یا اصطلاحا هیپوگلیسیمی، باعث خواب آلودگی و احساس خستگی می شود. بنابراین کمبود انرژی خود را با مررف مواد قندی یا کافئین دار رفع نکنید و در عوض، در زمان ناهار غذاهایی بخورید که حاوی پروتئین، چربی و سبزیجات فیب دار باشند تا تعادل قند خون حفظ شود.

 

منبع: روزیاتو/ نویسنده: گلریز برهمند

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز