امروز : شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    118419

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:10 | ۱۴ اسفند ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز – مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه گفت: افزایش نرخ تورم در کشور ترکیه در 25 سال گذشته بی سابقه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ با توجه به آمار کسری تجارت خارجی ترکیه در سال 2022 به 110 میلیارد دلار رسیده است.این در حالیست که کسری تراز تجارت خارجی در سال 2021 معادل 46 میلیارد دلار بود و در سال 2022 با 110 میلیارد دلار کسری افزایش 74 میلیارد دلاری مواجه بوده.

نرخ تورم ترکیه - نرخ تورم ترکیه به بالاترین سطح در 25 سال گذشته رسید

کسری تراز ترکیه در 2022 یکصد و ده میلیارد دلار شد

در حالی که سیاست پایین نگاه داشتن نرخ ارز و بهره کم از سوی اقتصاد دانان حوزه بانک مرکزی ترکیه دنبال میشود این امر به حمایت از واردکنندگان بیشتر کمک میکند تا صادرکنندگان .

با این سیاست واردات هم از لحاظ کمی و مقدار و تعدد انواع اجناس و اقلام وارداتی حمایت میشود و هم از لحاظ ارزش کالا و اگر این سیاست در شرایط بحران ناشی از زلزله و همچنین تورم بالای ترکیه ادامه یابد کسری تجارت خارجی را به دنبال دارد .

طبق داده های آماری موسسه آماری ترکیه با اعمال سیاست پایین نگهداشت نرخ ارز و بهره متعلق به آن منابع مالی بیشتری را در اختیار واردکنندگان قرار داده و درآمد ارزی کمتر از صادرات بدست آورده است.

در حالیکه افزایش ارز پرداخت شده برای واردات 24 درصد است واردات این کشور 2/8 درصد افزایش پیدا کرده است .

با توجه به این ارقام افزایش ارزش در صادرات به 8 درصد محدود شده است .طبق نظر اقتصاددانان ترکیه و نرخ پایین ارز تجارت خارجی را مختل کرده ولی بانک مرکزی و دولت اردوغان به ادامه این امر اصرار میورزند.

 

ترکیه از سیاست نرخ ارز پایین و بهره کم از واردات حمایت می‌کند

بنا به گفته و نظر رئیس اتحادیه صادرکنندگان حوزه دریای اژه در حالیکه افزایش حجم تجارت خارجی در 2021 ، هفده درصد بود در سال 2022 این رقم با کسری 12 درصد به 5 درصد رسید افت کرده است . اقتصاددانان ترک معتقدند که بانک مرکزی و سیاست گزاران حوزه صادرات و واردات در دولت اردوغان درصدند که با اجرای نرخ پایین برای ارز و بهره کم تورم را کنترل و درآمد سرانه را بالاتر از واقعیت نشان دهند  که این امر با پویایی اقتصادی هم خوانی ندارد.

اتحادیه های صادرکنندگان معتقدند که از زمان اجرای سیاست پایین نگهداشت قیمت نرخ ارز و بهره کم تورم بشدت افزایش یافته و تورم بالاترین سطح در 25 سال گذشته بوده است و این امر عامل و باعث تعویق در ورود سرمایه خارجی ترکیه شده است .

نگرانی صادرکنندگان ترک بر این امر معطوف است که با رخداد زلزله که 10 درصد صادرات را در مناطق زلزله زده تامین میکرد شکاف تجارت خارجی و کسری تجارت خارجی به 160 میلیارد دلار برسد.

گفته میشود که روند واردات ترکیه در 2022 به اوج رسید و ترکیه که توانسته بود صادرات خود را تنها 8 درصد از لحاظ دلاری افزایش دهد مجبور شد که واردات خود را از لحاظ ارزی 42 درصد گران کند.

از جمله عواملی که باعث افزایش واردات شد افزایش 99 درصدی هزینه انرژی  و19 درصدی قیمت روغن نباتی بود.

دکتر سید جلال ابراهیمی

مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز
احسان تولز