امروز : جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    120896

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:44 | ۲۳ خرداد ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

بیکاری ترکیه - نرخ بیکاری در ترکیه به 10/2 درصد افزایش یافتترکمن نیوز- سیدجلال ابراهیمی:  بعد از انتخابات ترکیه و شرایط اقتصادی و هم چنین نزول ارزش لیر در برابر دلار تعداد بیکاران 15 سال ببالا با افزایش 74 هزار نفری در ماه آوریل نسبت به ماه قبل ببالاتر از رقم سه میلیون و پانصد و هشتاد و پنج هزار نفر رسید این در حالیست که بر اساس داده های آماری نرخ بیکاری برای مردان 1/8 و برای زنان 3/14 درصد بوده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ترکیه که بطور منظم نتایج نظرسنجی های نیروی کار را بررسی و تحلیل می کند رقم بیکاری قریب سه میلیون و ششصد هزار نفر با افزایش 2/10 درصد نسبت به ماه قبل بوده است .

نرخ نیروی کار بیکار (متشکل از بیکاری مربوط با زمان) یا نیروی کار بالقوه بیکار در سال2023 ماه آوریل 72/1 واحد افزایش داشته است که نسبت به ماه قبل به 8/23 درصد رسید در حالیکه نرخ ترکیبی بیکاری مرتبط با زمان و بیکاران 1/17 درصد بوده است.

مرکز آمار ترکیه نرخ بیکاری ترکیبی را به 5/17 درصد برآورد کرده است.

در این دوره نرخ مشارکت نیروی کار 9/53 درصد و نرخ بیکاری جوانان گروه سنی 15 الی 24 سال به 1/19 رسیده است.

این در حالیست که هزینه های کارت های اعتباری شهروندان ترک که با بدهی زندگی می کنند روز بروز در حال افزایش است شهروندان ترک که قدرت خریدشان درمارپیچ تورم کاهش یافته و نمی توانند امرار معاش کنند بعلت نرخ پائین بهره به کارت های اعتباری چسبیده است.

در یک بررسی هزینه های کارت های اعتباری در 4 ماه گذشته (در ترکیه) دو برابر شده است و در این دوره 4 ماهه میزان تراکنش های کارت های اعتباری به یک تریلیون 5/663 میلیارد لیر رسیده و پرداخت های انجام شد فقط در یک ماه 114 درصد افزایش داشته است .

بر اساس داده های مرکز کارت بین بانکی هزینه های کارت اعتباری بین بانکی به 200 میلیارد و 59 میلیون لیر رسیده است.

اقتصاد ترکیه که با تورم بی سابقه و هم چنین سقوط ارزش لیر در مقابل دلار درگیر است هفته جدید را با رکورد 59/23 لیر در برابری با دلار را آغاز کرده است.

ولی انتصاب محمت شمشک بوزارت خزانه داری و دارائی ترکیه که نام آشنای محافل مالی جهانی مستقر در لندن و نیویورک است بعنوان سیگنالی برای بازگشت به خط سنتی نیو لیبرالی در سیاست های اقتصادی ترکیه تلقی شده است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز