ترکمن نیوز: نخستین نماز عید سعید قربان در مسجد شریف ایاصوفیه به امامت رییس سازمان امور دینی ترکیه اقامه شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  اولین نماز عید قربان در مسجد کبیر ایاصوفیه استانبول که روز ۲۴ جولای ماه جاری پس از ۸۶ سال به روی نمازگزاران گشایش یافت، با حضور پرشور مسلمانان از ترکیه و سراسر جهان اقامه شد.

نماز عید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا توسط علی ارباش، رئیس سازمان امور دینی ترکیه اقامه شد.

شهرداری منطقه فاتح نیز بین نمازگزاران سجاده نماز یک بار مصرف، ژل ضد عفونی کننده، ماسک و آب توزیع کرد.

ارباش در خطبه نماز عید قربان گفت: “بیایید این عید آرامبخش را در کنار هم زندگی کنیم. بیایید این روزهای گرانبها را با سرایت دادن بیماری ها مختل نکنیم. بیایید استفاده از ماسک و قانون فاصله اجتماعی را رعایت کنیم. در دوران اپیدمی از دست دادن و بغل کردن خودداری کنیم.”

ارباش همچنین افزود: “امیدوارم پروردگار متعال ما را از انواع حوادث و مشکلات محافظت کند. ما را از بیماری های همه گیر ، جنگ و رنج دور سازد. سلام و رحمت و اکرام و عنایت خداوند بر ما باد.”

ایاصوفیه استانبول که تا فتح این شهر ۹۱۶ سال به عنوان کلیسا و از زمان فتح استانبول توسط سلطان محمد فاتح عثمانی به‌عنوان مسجد و در نهایت از سال ۱۹۳۴ بنا به تصمیم هیئت دولت وقت به‌عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گرفت، ۲۴ ماه جاری نیز با اقامه نماز جمعه با حضور رجب طیب اردوغان و مقامات ارشد دولت ترکیه دوباره به روی نمازگزاران بازگشایی شد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۴۶

۱۰ مرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

80131

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک