امروز : دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

gozaresh 6sh 300x159 - نخستین نشست شورای آموزشی زبان و ادبیات ترکمنی در موسسه آموزش عالی شمس گنبدگزارش ویژه-تورکمن نیوز   طی نشست شورای آموزشی زبان و ادبیات ترکمنی پروفسور علی اکبر رجبی رئیس دانشگاه شمس گنبدکاووس ضمن خیر مقدم به اعضای حاضر در جلسه بیان داشتند:

اینجانب با توجه به مطالعه اشعار مخدوم‌قلی فراغی و آشنایی با آثار ادبیات ترکمن و در راستای ادای دین به مردم این منطقه اقدام به برگزاری همایش بزرگداشت مخدوم‌قلی فراغی نمودیم و در ادامه این مسیر درخواست ایجاد کرسی تدریس زبان و ادبیات ترکمنی در این دانشگاه را به دفتر برنامه‌ریزی دروس وزارت علوم فرستادیم که خوشبختانه این درخواست با موافقت مسئولین روبه رو گردید و تدریس دو واحد زبان و ادبیات ترکمن به این دانشگاه اعطا شد و این امر به خاطر اعتماد مجموعه وزارت علوم به دانشگاه شمس بوده است و هدف از نشست امروز که با حضور استادان ادبیات ترکمن از جمله دکتر امان قلیچ شادمهر، استاد آنا دردی عنصری و استاد عبدالقهار صوفی‌راد برگزار می‌گردد، نقطه عطفی در تاریخ ادبیات این منطقه تلقی می‌گردد.
وی ادامه داد: بر این باور هستیم که به دلیل نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی جدید بایستی هر چه سریع تر نسبت به تدوین سرفصل درس و جزوات مربوط به این درس اقدام نماییم.
(شورای آموزش زبان ترکمن) عنوانی بود که پروفسور رجبی بر این نشست نهادند.

b 500 500 16777215 00 images 1396 News Shahrivar 96 Shahrivar 4 Gozaresh Vizheh Shams 2 - نخستین نشست شورای آموزشی زبان و ادبیات ترکمنی در موسسه آموزش عالی شمس گنبد

ایشان در ادامه سخنان خود تاکید نمود به خاطر تهاجم گسترده فرهنگی دشمن و همچنین روی آوردن جوانان و  نوجوانان به فضای مجازی و به تسخیر در آوردن افکار و باور‌های افراد جامعه و بخصوص قوم ترکمن این اقدام در راستای حفظ و پاسداری از زبان ترکمنی نیر محسوب می‌شود.
سپس استاد عنصری ضمن تشکر از پروفسور رجبی و دانشگاه شمس به دلیل برگزاری این دوره ادامه داد:
ارتقا سطح کیفی و آموزشی دانشگاه، احترام به بخشی از جمعیت ایران که زیر پرچم جمهوری اسلامی زندگی می‌کنند و نیز برآورده کردن یکی از آرزو‌های دیرین مردم ترکمن از جمله برکات این طرح ابداعی می‌باشد.

وی این اقدام را حرکتی ایده آل عنوان نمود و بیان داشت که با افتخار حاضر است در این راستا به دانشگاه کمک نماید.
پس از وی نیز استاد صوفی‌راد ضمن تقدیر از پروفسور رجبی و دانشگاه شمس، مجوز گرفته شده را مربوط به صرف و نحو ترکمن دانست و ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر رشته ادبیات ترکمن نیز مد نظر قرار داده شود.
پس از این سخنان دکتر شادمهر نیز بیان نمودند:
آرزوی بنده این بوده است، که هم اکنون این آرزو به واقعیت تبدیل شده است و خوشحالیم از این موضوع که این کار شروعش با دانشگاه شمس بوده است. این کاری است که ده‌ها نماینده مجلس قادر به انجام آن نبودند. وی این پروژه را نقطه عطفی در تاریخ ادبیات ترکمن برشمرد و به این نکته اشاره کرد که تاثیر دکتر رجبی بر فرهنگ و ادبیات منطقه قابل ستایش است و همه ترکمن‌ها منت‌دار شما هستند.

b 500 500 16777215 00 images 1396 News Shahrivar 96 Shahrivar 4 Gozaresh Vizheh Shams 3 - نخستین نشست شورای آموزشی زبان و ادبیات ترکمنی در موسسه آموزش عالی شمس گنبد

در پایان این نشست پروفسور رجبی ضمن تشکر از حضور استادان در این جلسه بیان داشتند:
بزرگ‌ترین هدیه انقلاب اسلامی و درس بزرگ حضرت امام ایجاد اعتماد به نفس در ملت ما بوده است وی انفاس قدسی مخدوم‌قلی فراغی که تحت تاثیر اهل بیت علیهم السلام بوده است را از دلایل مهم ماندگاری این شاعر خوش قریحه ترکمن برشمرد.
در پایان پس از هم اندیشی اعضای محترم شورا، تصمیم گرفته شد در آینده نزدیک لیسانس زبان و ادبیات ترکمن نیز در این دانشگاه ارائه گردد.

 

لینک مرتبط با این خبر:

۱)  آموزش نوشتار صحیح خط ترکمنی / تورکمن یازوو قادالاری

۲) بحثی در موضوع الفبای ترکمنی

۳) پروفسور رجبی: راه‌اندازی آموزش زبان و ادبیات ترکمن در دانشگاه شمس ادای دین است به مردم ترکمن صحرا+تصاویر نشست مطبوعاتی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز