امروز : پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

۲۵۵,۹۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    109759

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:49 | ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

3 300x200 - نان در سفره مردم یا در آخور حیوانات ...!؟ترکمن نیوز:  چند صباحی است که در گروه‌های مجازی یا مکالمه‌های حقیقی شاهد گله و شکایت مردم از نامناسب بودن نحوه توزیع نان و اغلب کمبود آن بودیم. در میان این بحث و جدل‌ها به دنبال علل این مشکل گشتیم که در ذیل به مهمترین عوامل کمبود نان اشاره می‌کنیم:

کمبود و گرانی نهاده‌های دامی در استان دام‌محور گلستان موجب شده تا دامداران جهت تهیه نهاده‌های دامی از علوفه ارزان استفاده کنند، در نتیجه «نان» در «سبد غذایی دام‌ها» قرار گرفت و برخی نانوایان به جای سر و کله زدن با مشتری‌های خرد، مقداری از نان سهمیه ای خود را برای مشتری‌های ثابت خود کنار می‌گذارند. این عمل بیشتر برای «باد نکردن» نان روی دستشان صورت می‌گیرد.
البته برخی مشتری‌های خرد هم به صورت سایه‌وار مانند همان خریداران عمده نان عمل می‌کنند و با دور زدن چند نفره در نانوایی‌های مختلف، «خوراک ارزان» دامشان را تهیه می‌کنند.

علت مهم کمبود نان، فروش آرد به صورت مخفیانه است. متأسفانه برخی نانوایان به جای پخت نان، با فروش مخفیانه آرد سهمیه ای به مشتری‌های خاص خود، بدون صرف هزینه‌های جاری پخت نان (مثل صرف برق و گاز)، سودهای کلانی به دست می‌آورند.

مورد دیگر، فروش خمیر به افرادی است که از خمیر آماده نانوایی به اصطلاح نان محلی می‌پزند و می‌فروشند. گاها دیده شده که نانوا با وجود داشتن نان اعلام کرده که نان موجود نیست (نان‌های موجود هم احتمالأ سهمیه‌ای بوده که برای خوراک دام کنار گذاشته شده) و غیرمستقیم مشتری را به خانه یا مغازه کناری که در آن نان مثلاً محلی (درست شده با خمیر همان نانوایی) با اختلاف قیمت مشخص پخته و به فروش می‌رسد، هدایت می‌کند.

در نهایت با این حرکات ضد‌انسانی برخی نانوایی‌ها، این مردم هستند که قربانی سودجویان می‌شوند.

از آنجایی که صنف آرد و نان شهرستان همیشه با حاشیه همراه بوده است، و کیفیت بسیار پایین نان در آق قلا از سالیان گذشته تا کنون مورد بحث مردم می باشد، گاهی در ذهن مردم این تفکر پدیدار می شود که آیا این نان ها برای حیوانات پخت می شود یا انسان ها …! اما علیرغم این موضوع چرا اقدامی عاجل جهت رفع این معضل انجام نمی‌شود؟

قطعاً در شرایط تحریم‌های اقتصادی غرب علیه ایران که معیشت مردم را نشانه گرفته، نانوایانی که جهت «سودجویی بیشتر» سهمیه آرد مردم را می‌فروشند، دست کمی از تحریم‌کنندگان کشورمان ندارند؛ چرا که آنها در روز روشن به مردم خیانت می‌کنند.

در بررسی این موضوع، طی جلسه‌ای که با فرماندار آق‌قلا برگزار گردید مطرح شد که: دولت جهت ساماندهی نانوایی‌ها چه برنامه‌‌ای دارد ….!؟ که سلیمان هاشمی گفت: در آینده‌ای نزدیک در تمامی نانوایی‌ها دوربین‌های هوشمند کار گذاشته خواهد شد تا میزان آرد، خمیر و نان‌های در حال پخت محاسبه و مخابره شود.
البته تا زمان نصب هوش مصنوعی در نانوایی‌ها افرادی به طور نامحسوس جهت بازرسی به کار گمارده شده‌اند تا اگر نانوایی سهمیه خود را به صورت آزاد بفروشد، اول با پرداخت جریمه و سپس قطع سهمیه آرد روبرو خواهد شد.

 

✍️  وحید دلیجه – آرتانیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز