امروز : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۳,۹۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

گلستان مخدومقلی 300x169 - نام مخدومقلی در ایران و جهان جاودانه شده استترکمن نیوز:  استاندار گلستان با اشاره به شاعران و عارفان برجسته ایران اظهار کرد: برج و باروهازیادی از ۲۸۸ سال پیش تا به امروز ساخته و نابود شده اند و ثروتِ ثروت مندان زیادی در طول این سال ها نابود شده است اما نام  مخدومقلی فراغی و شاعران برجسته زیادی در ایران و جهان جاودانه شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛هادی حق شناس در آیین نکوداشت ۲۸۸ اُمین سالروز تولد عارف و شاعر برجسته ایرانی ترکمن  مخدومقلی فراغی که با حضور نمایندگان مجلس و سرکنسول قزاقستان در ایران برگزار شد, ضمن تقدیر از ستاد برگزاری این مراسم  تصریح کرد: نام مخدومقلی امروز نه در ایران که در ترکمنستان, افعانستان , عراق و دیگر کشورها می درخشد و جاودانه شده است.

وی گفت: ایران زمین همواره گهواره پرورش بزرگان تاریخی بوده و بزرگانی همچون حافظ, فردوسی, سعدی و … جاودانه شده اند.
استاندار گلستان یادآور شد:مخدومقلی در طول عمر خود از سوی برای یادگیری و آموزش راهی افغانستان, ازبکستان و عراق شد و از سوی سوی دیگر برای ترویج دین راهی افعانستان و هندوستان شد که نشان دهنده هوشمندی و جوهره ی واقعی حقیقت یابی این عارف برجسته دارد.
حق شناس خاطر نشان کرد: امروز شناساندن این بزرگان به نسل حاضر بزرگترین کار فرهنگی است و باید چهره های فرهنگی و ادبی کشور را به عنوان الگو به نسل امروز بشناسانیم.
وی گفت: شاعران برجسته ای همچون مخدومقلی مفاهیم برجسته عرفانی را در قالب شعر و در بیت هایی کوتاه ارایه می کردند و در واقع بیانگر درد ها و دغدغه های مردم بودند.
استاندار گلستان تاکید کرد: گرامیداشت مختومقلی و دیگر شعرا در واقع گرامیداشت هویت ماست و این مراسم توجه به هویت ملی است.
حق شناس ادامه داد: مفاهیم عمیق دینی, جامعه شناسی و روان نشاسی در اشعار مخدومقلی به چشم می خورد و ظرفیت شاعرانی همچون مخدومقلی زمینه اشتراکات فرهنگی بین کشورها را فراهم می کند.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در شهرستان مراوه تپه گفت:به همت بنیاد علوی و بنیاد مستضعفان یکی از مجهز ترین بیمارستان های استان در این شهر ساخته شده  و ۲۲ مدرسه در حال ساخت است و همچنین گازرسانی به روستاهای این شهرستان در جریان است که امیدواریم به برکت وجود آرامگاه  مخدومقلی فراغی در مراوه تپه شاهد آبادانی بیش از پیش این شهرستان باشیم.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز