امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۲۰,۳۸۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    2370

  • /
  • تاریخ :

    ۲۳ شهریور ۱۳۹۶

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Hospital Shohada 12 Day 22 Sh 300x200 - نام بیمارستان شهدا را به نام صاحب اصلیش برگردانیدیادداشت – تورکمن​نیوز- بیمارستان شهدای گنبدکاووس قبل از انقلاب توسط مرحوم حاجی ولی محمد محمدی پدر احمد محمدی ثروتمند و سرمایه​دار معروف گنبدی ساخته و برای دولت هدیه شد.

قبل از انقلاب نام این بیمارستان با نام شیر و خورشید شناخته می​شد و عکس شیر و خورشید هم روی تابلوی بیمارستان نقش بسته و لوگوی بسیار معروفی قبل از انقلاب بود . اما بعد از انقلاب نام این بیمارستان بدون کسب اجازه از خانواده ایشان تغییر نام یافت. گرچه خانواده​ی شهدا به گردن تمام ملت ایران حق دارند و مردم ایران مدیون فداکاری​ها و جان فشانی​های آنها هستند و نام آنها زیبنده همه جا و همه چیز است. ولی بهتر است نام شهدا بر روی اماکن دولتی که با پول بیت المال ساخته شده اند مزین شود تا اماکن خصوصی یا عمومی یا دولتی که با پول و امکانات شخص یا اشخاص احداث شده اند، که اختیار نام​​گذاری آن مکان را دارند.

البته این بیمارستان به گفته​ی یکی از دوستان تنها با کمک یک شخص ساخته نشده بلکه افراد خیر دیگری هم در ساختن آن نقش داشتند ولی نام آنها درلوح یادبود کمک کنندگان قید نشده است.

او می​گفت: ما برای گرفتن کمک از یکی از خیرین کلاله برای ساختن دانشگاه آزاد گنبدکاووس به کلاله رفته بودیم، او هیچ کمکی به ما نکرد. چون نام او درتابلو یا لوح یابود بیمارستان شیروخورشید گنبد قید نشده بود بسیار ناراحت و دلگیر بود.

پس بنابراین هنوز هم دیر نیست کسانیکه در این کار بزرگ و خیر دست داشته​اند نام آنها در یک لوح یادبود جداگانه نوشته شده در معرض دید همگان قرار گیرد.گویا محمدی​ها قبل از انقلاب در گنبد دو دبیرستان نیز ساخته و تقدیم دولت کرده بودند. یکی دبیرستان احمد​قلی محمدی پسرانه که بعد از انقلاب توسط انقلابیون(( بیژن جزنی)) نام​گذاری شد و دیگری دبیرستان احمد​قلی محمدی دخترانه در خیابان کمینه به نام شاعر طنز​پرداز ترکمن(( کمینه)) مزین شد.اما خوشبختانه بعد از مدتی این نام​ها به نام سازندگان اصلی آن برگردانده شده است.

اخلاق و عدالت حکم می​کند این مسائل باید رعایت شود و گرنه باعث ملال و رنجش بانیان کار خیر خواهد شد. اصلاً هیچ نیازی نیست که دولت کار و زحمات دیگران را بنام خود مصادره کند و اسم طرفداران خود را روی آن بگذارد. چون این کار تاثیر منفی بر روی امور خیرین خواهد گذاشت، ممکن است آنها احساس کنند کار خیر آنها توسط مسئولان نادیده گرفته می​شود و دیگر در این راه پیش قدم نشوند.

پس اگر در جایی خطایی صورت گرفته و حقی نادیده گرفته شده است دولت و مسئولان درصدد جبران آن برآیند و این به صواب نزدیکتر است. شروع آن می​تواند از تغییر نام بیمارستان شهدا شروع شود و نام آن به سازنده یا سازندگان اصلی آن مرحوم حاجی ولی​محمد محمدی و دیگران نام​گذاری شود. تا مردم بدانند که نیاکان و ثروتمندان آنها تنها در فکر خود نبودند و به خیر عمومی هم اهتمام و عنایت داشته​اند. تا از این طریق هم یک اشتباه جبران شود و هم از خانواده​ی او و سایرخیرین دلجویی شود و هم مردم به کار خیر و نیکو کاری تشویق شوند.

 

امان محمد خوجملی

https://telegram.me/TurkmensNews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز