امروز : پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

عکس مراسم افتتاحیه آرامگاه مخدومقلی فراغی 300x193 - نامه فعال فرهنگی به مجمع نمایندگان استان گلستان و رئیس بنیاد مستضعفان برای تکمیل پروژه آرامگاه مخدومقلی فراغی+متن نامهترکمن نیوز: عطابردی خانی از خبرنگاران پیشکسوت ترکمنصحرا و فعال فرهنگی؛ در جهت تکمیل مجموعه آرامگاه  مخدومقلی فراغی به مجمع نمایندگان استان گلستان نامه ای نوشته‌است تا با پیگیری‌های لازم از سید پرویز فتاح ريس بنیاد مستضعفان کشور درخواست اعتبار نمایند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  در متن نامه عطابردی خانی خطاب به نمایندگان مجلس استان گلستان آمده است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر نمایندگان مردم شریف استان گلستان در مجلس شورای اسلامی

اعضای محترم مجمع نمایندگان استان گلستان

سلام علیکم

احتراما، همانطور که مستحضرید آرامگاهِ عارف نامی ایرانی « مخدومقلی فراغی» که یکی از افتخارات فرهنگی کشور محسوب می‌شود، در کنار مرز ایران و ترکمنستان قرار دارد. از آنجائیکه مردم کشور ترکمنستان نیز مانند ترکمن‌های ایران به این شاعر وارسته ارادتی خاص دارند، توجه به این آرامگاه فرصت ویژه‌ای را برای ایجاد اخوت، همدلی و دوستیِ بیشتر و عمیق تر میان ملت‌های ایران و ترکمنستان فراهم می‌نماید.

این آرامگاه در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۸ با حضور رئیس جمهور سابق ترکمنستان و وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان، استاندار وقت و حضرت آیت الله نورمفیدی نماینده محترم ولی فقیه در گلستان افتتاح گردید.
آرامگاه حضرت  مخدومقلی فراغی در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ۲۲۲۵۱ بعنوان آثار ملی به ثبت رسید.

اشعار آنحضرت نیز که مملو از پیامهای اجتماعی و عارفانه است، در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ با شماره ۱۳۹۳ بعنوان میراث ناملموس در سطح ملی به ثبت رسید.

با آنکه پس از انقلاب اعتباراتی به مجموعه آرامگاه این شاعر گرانقدر تخصیص یافته، با وجود عملیات عمرانیِ اجرا شده، متاسفانه محوطه آرامگاه هنوز در شان این شخصیت برجسته نیست.

از طرفی، علیرغم آماده شدنِ نقشه توسعه‌ی ساماندهی آرامگاه از طرف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان، بدلیل عدم اختصاص اعتبارات لازم، وضعیتِ کنونیِ آرامگاه فاصله زیادی با تکمیل پروژه ساماندهی برای ایجاد آرامگاهی در شاَن آن بزرگوار دارد.

نیازوم رونمایی آرامگاه مخدومقلی فراغی 2 300x173 - نامه فعال فرهنگی به مجمع نمایندگان استان گلستان و رئیس بنیاد مستضعفان برای تکمیل پروژه آرامگاه مخدومقلی فراغی+متن نامه

با وجود آنکه از ابتدای سال ۱۳۹۹ بنیاد علوی با اعتبار خوبی برای رفع محرومیت، ایجاد اشتغال، توسعه کشاورزی، عمرانی، فرهنگی و گردشگری در شهرستان مراوه تپه حضور یافته و بنا به گفته فرماندار محترم این شهرستان در جلسه شورای اداری که با حضور مدیر عامل محترم بنیاد علوی، معاون محترم عمرانی استاندار گلستان ، نماینده محترم شرق گلستان و اعضای شورای اداری شهرستان برگزار گردیده بود، ۱۱۰ میلیارد تومان برای بخشی از اهداف محرومیت زدایی و توسعه بخشهای مختلف تصویب گردیده بود.

در جلسه فوق مقرر گردید که از اعتبار سال ۹۹، ۴۰ میلیارد تومان به تکمیل بیمارستان، ۳۰ میلیارد تومان به تکمیل بخشی از پروژه های بعضی ادارات و ۳۰ میلیارد تومان به بخشهای صنایع دستی، کشاورزی و دامداری تخصیص یابد.

در حالیکه با تخصیص اعتبارات فوق پروژه های مختلفی در سال ۹۹ انجام گرفت، متاسفانه در آرامگاه که جزء اماکن فرهنگی و جذب توریست محسوب میشود و میتواند در ایجاد اشتغال نیز نقش موثری ایفا کند، هیچ مبلغی هزینه نگردید در حالیکه اولین جلسه بنیاد با حضور جناب آقای نیک نفس درهمان محل برگزار شده و مدیر عامل محترم بنیاد علوی نیز از آنجا بازدید نموده بودند.

تکمیل این پروژه در طول سه دهه گذشته به کندی صورت گرفته و با اعتبارات تخصیصی دستگاه‌های مرتبط، قطعا سال‌ها و شاید دهه‌ها بطول خواهد انجامید.

لذا به سروران گرامی و دلسوز، به عنوان یک فعال فرهنگی پیشنهاد دارم اکنون که بنیاد علوی در این شهرستان حضور دارد در نشستی با جناب آقای فتاح ریاست محترم بنیاد مستضعفان درخواست اعتبار قابل توجهی به پروژه ساماندهی آرامگاه  مخدومقلی فراغی را نمائید تا بتوان آن را در طول دو سه سالی که این نهاد خدوم در شهرستان مراوه تپه حضور دارد به وضعیتی در خور شاًن انحضرت رسانده شود.

جناب آقای دکتر آریانپور نماینده محترم شرق استان، از آنجائیکه جنابعالی افتخار نمایندگی در شهرستان مراوه تپه منزلگاه ابدی مخدومقلی فراغی راداشته و عضو کمیسیون گردشگری نیز هستید و جناب آقای دکتر شادمهر نماینده محترم گنبد جنابعالی هم که از عاشقان این شاعر بزرگ و اهل قلم میباشید و جناب آقای دکتر منتظری جنابعالی نیز زمانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، ارادت ویژه ای به این عارف داشته و در توسعه‌ی فرهنگی ان مجموعه زحمات زیادی کشیده اید و جناب آقای مهندس سنگدوینی جنابعالی هم که مسئولیت گاز رسانی به سطح استان را داشته‌ و عنایت ویژه ای به گازرسانی شهرستان مراوه تپه و آرامگاه مختومقلی فراغی داشتید و جناب آقای مهندس ایری، جناب آقای نوروزی و جناب آقای کوهساری، شما عزیزان نیز ارادت خاصی که به این انسان فرزانه داشته و دارید، امیدوارم که از این پیشنهاد بنده استقبال نمائید تا زمینه توسعه فرهنگی و اجتماعی و گردشگردی و صنایع دستی فراهم گشته و گامی در تحکیم روابط بین الملی کشور عزیزمان برداشته شود.

در پایان مواردی که خودتان صلاح می‌دانید مطرح می‌فرمائید.

موارد پیشنهادی بنده نیز از قرار زیر می‌باشد:

۱- تکمیل ساختمان نیمه تمام دفتر و نمایشگاه صنایع دستی و موزه میراث روستایی
۲- تکمیل بازارچه نیمه کاره صنایع دستی و فروشگاه
۳- توسعه‌ و بهسازیِ سرویس‌های بهداشتی
۴- احداث مهمانسرا برای مسافرانی که از راه دور در این مجموعه حضور می یابند
۵- احداث فضای تفریحی و پارک کودک در این مجموعه

باتشکر فراوان 
عطابردی خانی فعال فرهنگی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز