امروز : چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۷,۷۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    41297

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    8:00 | ۱۴ آذر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

farsayesh khak golestan 300x200 - میزان متوسط فرسایش خاک در گلستان سه برابر متوسط جهانی استمحیط زیست-ترکمن نیوز-  مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت : روش های غلط کشت ،شخم در جهت اراضی شیبدار و شدت بارش ها و جنس خاک های استان سبب شده تا میزان متوسط فرسایش خاک در گلستان سه تا چهار برابر متوسط جهانی باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  ابوطالب قزلسفلو در همایش روز جهانی خاک در گرگان اظهار داشت : با رویه فعلی حجم بالایی از خاک شسته و انتقال آن به پشت سدها سبب میشود عمر سدهای گلستان به شدت کاهش یابد که این امر هزینه های متعددی را به اقتصاد کشور تحمیل می کند .
وی گفت: تبعات دست اندازی به خاک و تخریب آن مشهود و قابل لمس نیست و هنوز این موضوع به دغدغه همگانی برای مقابله با آسیب های ناشی آن تبدیل نشده است.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان ادامه داد: باید از فعالیت های کشاورزی روستاییان حمایت کرد تا تغییر کاربری زمین کشاورزی روی نداده و آن ها به شهرها مهاجرت نکنند.
وی گفت: رویه های نادرست مرتبط با توسعه کشاورزی صنعتی و کاهش درآمدهای ناشی از آن سبب شده تا رغبت به زراعت و کشاورزی کاهش یابد و برخی از روستاییان مجبور به فروش اراضی و مهاجرت به شهرها شوند.
مدیر کل منایع طبیعی گلستان گفت : در بخش های از شهرستان مراوه تپه به دلیل لسی بودن خاک و آسیب پذیری در برابر انواع فرسایش بادی و آبی
سالانه در هکتار ۳۵ تن خاک دچار فرسایش می شود در حالی که این رقم در غرب استان ۸ تن در هکتار است .
بمناسبت روز ۵ دسامبر مصادف با ۱۳ آذر آیین بزرگداشت روز جهانی خاک با حضور محققان و اندیشمندان و جمعی از مدیران دستگاه دولتی و دادستان استان در تالار خلیج فارس دانشگاه منابع طبیعی استان گلستان برگزار شد .
شعار امسال این روز جهانی’پیش به سوی رفع آلودگی خاک’ و شعار ملی آن ‘خاک مهمترین بستر مدیریت منابع آب در جهان’ است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز