امروز : پنج شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۱,۷۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

سلامت 9 300x195 - میانگین فوت گلستانی ها در سوانح رانندگی 8 برابر کشور استاخبارگنبدکاووس-ترکمن نیوز- رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفت: میانگین فوت مردم این استان درسوانح رانندگی ۲۰ درصد است درحالی که میانگین کشوری این آمار تنها ۲،۵ درصد است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، دکتر عبدالرضا فاضل درنخستین جلسه مجمع سلامت شهرستان گنبدکاووس گفت: پارسال ۱۶ هزار تصادف رانندگی منجر به انتقال مصدوم به بیمارستان ها در استان گلستان رخ داده که ۴۰۰ نفر از مصدومان این سوانح فوت کردند.

وی افزود: از مجموع فوت شدگان سوانح رانندگی گلستان در سال گذشته، ۷۴ نفر در محل حادثه، ۶۴ نفر در حین انتقال به مراکز درمانی و بقیه نیز در بیمارستان ها فوت کردند که رقم بسیار بالایی نسبت به میانگین کشوری است.

دکتر فاضل همچنین از مرگ و میر هشت هزار و ۸۹۲ شهروند گلستانی درسال گذشته خبر داد و اضافه کرد: ۵۰ درصد این مرگ ها ناشی از بیماری های قلبی و عروقی بوده که علت اصلی آن کم تحرکی و تغذیه نادرست بوده است.

وی با تاکید برضرورت رعایت فرهنگ صحیح رانندگی، اصلاح شیوه های زندگی، رعایت تغذیه مناسب و پرداختن به ورزش از سوی اقشار مختلف مردم گلستان، تصریح کرد: بخش قابل توجهی از مرگ و میرها با رعایت مسائل ذکر شده، خود مراقبتی و خود کنترلی قابل پیشگیری است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان از انجام ۸۶۰ هزار مراقبت بهداشتی و درمانی از ۴۳ هزار مادر باردار و کودک متولد شده توسط مراکز بهداشتی و درمانی دولتی این استان در سال گذشته خبر داد و گفت: بطور میانگین هر مادر باردار و کودک متولد شده ۱۰ بار مورد معاینه و مراقبت بهداشتی و درمانی قرار می گیرند.

دکتر فاضل افزود: مصدومان حوادث رانندگی گلستان به طور میانگین ۱۰ روز در مراکز درمانی این استان بستری می شوند که مجموعه این مراقبت ها هزینه های سنگینی بر حوزه بهداشت و درمان کشور و گلستان وارد می کند.

وی اضافه کرد: اگر تنها مجروحان سوانح رانندگی را در یک سال نداشته باشیم به اندازه یک بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی در استان صرفه جویی شده و ظرفیت آن در اختیار دیگر بخش ها قرار می گیرد.

دکتر فاضل تصریح کرد: برای پیشگیری از هزینه های بالای حوزه درمان باید به حوزه سلامت عمومی توجه ویژه شود و برای تحقق این موضوع همه دستگاه های اداری و اجرایی بایستی با حوزه بهداشت و درمان همکاری نمایند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به راه اندازی مجمع ملی سلامت در کشور، استان ها و شهرستان ها،گفت: هدف از راه اندازی این مجمع ها جلب مشارکت دیگر ادارات و نهادها و مردم در انجام فعالیت های حوزه سلامت عمومی و ارتقای آن است.

وی افزود: بخش بهداشت و درمان تنها ۲۵ درصد حوزه سلامت عمومی را برعهده دارد و ۷۵ درصد دیگر نیازمند همکاری دیگر ادارات و نهادها، مردم، خیرین، تشکل های مردم نهاد و رسانه ها است تا با اجرای برنامه های مختلف آموزشی، فرهنگی و اجتماعی نسبت به ارتقای سطح سلامت جامعه اقدام شود.

معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز دراین جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت امکانات و ظرفیت های حوزه بهداشت و درمان این شهرستان، راه اندازی دانشکده علوم پزشکی مستقل، ارتقای مراکز تصویربرداری پزشکی ( آنژیو گرافی، سی تی اسکن و سنگ شکن)، راه اندازی مرکز جامع درمان سرطان و آموزشی شدن بیمارستان های دولتی گنبدکاووس را از مطالبات جدی مردم این منطقه دانست.

عبدالقدیر کریمی گفت: گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و مرکزیت شرق گلستان در ارائه خدمات پزشکی نیاز به توجه جدی مسئولان استان و کشور برای ایجاد زیرساخت های لازم در حوزه بهداشت و درمان است.

وی با مهم دانستن تشکیل مجمع سلامت در گنبدکاووس، افزود: مردم و نیکوکاران این شهرستان آمادگی دارند برای رفع برخی کمبودها و زیرساخت های حوزه درمان همکای نمایند.

دراین جلسه، تشکیل مجمع سلامت در گنبدکاووس به عنوان نخستین مجمع در استان گلستان و راه اندازی کانون های محله ای سلامت مورد تصویب و تاکید قرار گرفت.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز