امروز : پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    42203

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    3:45 | ۲۹ آذر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

turkmenistan jadeabrisham 300x208 - موضوعات مرتبط با جاده ابریشم در ترکمنستان بررسی شدترکمنستان-ترکمن نیوز-  دو نشست و یک همایش در ارتباط با جاده ابریشم با حضور نمایندگان ۱۵ کشور در عشق آباد پایتخت ترکمنستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  به نقل از ایلنا: مرتضی رضوانفر (عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری) با اشاره به برگزاری دو نشست و یک همایش در ارتباط با جاده ابریشم با حضور نمایندگان چندین کشور، از جمله جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد پایتخت ترکمنستان، گفت: در نشست نخست معیارهای انتخاب عناصر و همچنین شیوه‌های طبقه بندی و ورود اطلاعات در اطلس تعاملی بازی‌ها و ورزش‌های راه ابریشم مورد بررسی قرار گرفت.

مسول تهیه دو پرونده چوگان و آئین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو در ادامه افزود: این نشست تحت عنوان «نشست کارشناسی اطلس تعاملات فرهنگی یونسکو با موضوع ورزش‌ها و بازی‌های سنتی» با حضور کارشناسان ۱۵ کشور در مسیر جاده ابریشم برگزار شد.

او اظهار داشت: در پنجمین نشست کمیتۀ هماهنگی میراث جهانی جاده ابریشم نیز به بررسی انتخاب میراث جهانی جادۀ ابریشم برای ثبت در فهرست میراث جهانی پرداخته شد.

به گفته رضوانفر، در این نشست در زمینه محور دوم این جاده‌ در کشورهای ازبکستان و تاجیکستان به نام مسیر پنجیکنت ـ سمرقند ـ بیکند هم بحث و تبادل نظر شد.

وی در ادامه به برگزاری همایش «اهمیت جاده بزرگ ابریشم در توسعه حال و آینده» با حضور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سرپرست دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران اشاره کرد و گفت: در این همایش که بیش از ۶۰ میهمان از کشورهای مسیر جاده ابریشم حضور داشتند، سخنرانان در چندین کارگروه از جمله اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و هنری، به تبادل نظر پرداختند.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز