امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

انتخابات شورای شهر گنبد 1 - موضاعات و مسائلی که در انتخابات گنبدکاووس نقش اساسی دارندترکمن نیوز:  انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا با تائید صلاحیت برخی از کاندیداها وارد فاز جدید شده و پیش بینی نتایج انتخابات یکی از مواردی است که تعداد زیادی از افراد آن را دنبال می‌کنند و نتابج انتخابات را از اکنون پیش‌گویی می‌کنند؛ ولی برای هرگونه پیش بینی و اظهار نظر در خصوص نتیجه انتخابات، به نظرم بایستی ابتدا شرایط و موضوعاتی که در مسئله انتخابات گنبدکاووس اثرگذار هستند را شناسایی و بررسی کرد تا به این نقطه رسید که چه روندی در انتخابات شورا حاکم خواهدبود؟ و چه اتفاقاتی خواهد‌افتاد؟

✅ به نظرم چندین مسئله و موضوع در انتخابات گنبد‌کاووس بسیار پررنگ و برجسته هستند و هر یک از این موضوعات در روند و نتایج انتخابات اثر گذار می‌باشند.

✅ بیست و پنج مسئله مهم انتخابات گنبد‌کاووس را بصورت سرفصل مطرح می‌کنم و اگر فرصت کافی وجود داشته‌باشد، هر یک از این موضوعات را بصورت جداگانه در یادداشتی مجزا شرح خواهم‌داد.

✅ موضوع اول : رویارویی بازیگران جدید و نو ظهور در انتخابات گنبد‌کاووس( این مسئله، طی دو یادداشت انتخاباتی ابتدا در روزنامه گلشن مهر و سپس درخانه گفتگو ، صریر خبر، اولکامیز و غیره منتشر شد)

✅ موضوع دوم : کم رنگ شدن اثر گذاری افراد صاحب نفوذ در انتخابات گنبدکاووس و در بین نیروهای اجتماعی و سیاسی غیرترکمن ( نتیجه یاز‌دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، دلیل بزرگ این گزاره است )

✅ موضوع سوم : کم رنگ شدن نقش و اثر انتخاباتی جریان یاشولی گری در بین نیروهای اجتماعی و سیاسی ترکمن. ( نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، دلیل این است)

✅ موضوع چهارم : تشکیل ائتلاف تک قومیتی در همه اداوار انتخابات گنبدکاووس از سوی جناح ترکمن ( هر چند که این گونه ائتلاف ها مثل قبل نقش تعیین کننده ای ندارد)

✅ موضوع پنجم : تکرار رفتار کلیشه ای و خسته کننده ائتلاف در پشت در های بسته و اتاق های غیر ملموس که توسط عده ای از افراد صاخب نفوذ در گنبدکاووس و در همه ادوار انتخابات انجام و تکرار می شود. در واقع این رفتار به نوعی، شکل دیگری از جریان یاشولی گری در جناح غیر تر کمن و فارس می‌باشد.

✅ موضوع ششم : عدم پاسخگویی افراد صاحب نفوذ نسبت به تصمیمات و سیاست های انتخاباتی .

✅ موضوع هفتم : عدم حساسیت افکار عمومی و شهر وندان گنبدی نسبت به تصمیمات برخی از افراد صاحب نفوذ ( البته برخی از شهروندان گنبدی نسبت به این موضوع بسیار حساسند ولی هنوز به عنوان مطالبه عمومی شهر وندان گنبدی تبدیل نشده است)

✅ موضوع هشتم : ریاکاری افراطی در بین برخی از کاندیداهای انتخابات و بازی کردن نقشی که با رزونه و شخصیت آنها کاملا در تضاد است.( ولی به امید کسب صندلی شورا ، چنین نقش بدلی را بازی می کنند)

✅ موضوع نهم : قومیت گرایی افراطی برخی از کاندیداهای انتخابات.

✅ موضوع دهم : بدهکاری برخی از کاندیدها به جریان‌ها و افراد.

✅ موضوع یازدهم : فقدان نظریه پردازی و عدم ارایه راهکار از سوی کاندیدهای انتخابات.

✅ موضوع دواز دهم : سر‌درگمی و نبودن برنامه شفاف در بین نیروهای اجتماعی و سیاسی ترکمن و فارس.

✅ موضوع سیز دهم : مشهود بودن انگیزه های شخصی در بین نیروهای اجتماعی و سیاسی گنبدکاووس و به تعبیر دیگر، افراد دغدغه‌مند در بین نیروهای اجتماعی و سیاسی جناح فارس و ترکمن کمتر دیده می‌شود.

✅مو ضوع چهاردهم : اختلافات داخلی بین نیروهای اجتماعی ، سیاسی و رسانه ای گنبدکاووس( این اختلافات بعد از انتخابات دوره یازدهم مجلس عمیق‌تر شده است )

✅ موضوع پانزدهم : عدم فعالیت مستمر احزاب سیاسی اصلاح طلب، اصول گرا و عدالت خواه .

✅ موضوع شانزدهم : تشکیل تیم‌های مختلف و مقطعی و با دیدگاه های کاملا متفاوت در انتخابات به قصد کسب قدرت ( نمونه این موضوع در یازدهمین دوره انتخابات مجلس دیده‌شد)

✅ موضوع هفدهم : توجه برخی از مسئولین به تعداد محدودی از نیروهای اجتماعی و سیاسی گنبدکاووس.

✅ موضوع هجدهم : منزوی شدن تعدادی از نخبگان گنبدکاووس و عدم استفاده از نظرات آنها.

✅ موضوه نوزدهم : باب‌شدن سهم خواهی در انتخابات ؛ بدون توجه به شایستگی و توانمندی افراد.

✅ موضوه بیستم : تاثیر نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بر ششمین دوره انتخابات شورای شهر گنبدکاووس و چیدمان نیروهای اجتماعی و سیاسی دو جناح ترکمن و فارس .

موضوع بیست ویکم : تاثیر انتخابات در وحدت و یکپارچگی اقوام.

✅موضوع بیست و دوم: ارایه تعربف صحیح از و حدت دینی و سیاسی بین همه شهروندان گنبد کاووس، فارغ از قوم و طایفه ( برخی از افرادی که دم از وحدت می زنند، درک درستی از وحدت ندارند و خواسته و یا ناخواسته شکاف قومیتی ایجاد می‌کنند)

✅ موضوع بیست دو سوم : شناسایی رسانه های مختلف گنبد کاووس و دسته آنها در چندگروه:

گروه اول ، رسانه های دایر، غیر فعال و فاقد اثر گذاری .

گروه دوم، رسانه های فعال و لی فاقد اثرگذاری .

گروه سوم ، رسانه های فعال و اثرگذار.

✅ موضوع بیست و چهارم : انحصار طلبی برخی از رسانه های سطح شهر.

✅ موضوع بیست و پنجم : عدم وجود جریان عدالت خواهی و مطالبه‌گری و منسجم و مستمر در سطح شهر(بخش دوم و پایانی )

نکته پایانی : تصمیم داشتم راجع به هر یک از موضوعات اشاره شده تحلیلی بنویسم که بعلت مشغله کاری موفق به این نشدم و چنانچه فرصت پیش آید، در خصوص هر یک از مسائل اشاره شده، یادداشت خواهم‌نوشت.

✍️ شکور زیرک/ روزنامه نگار

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز