امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۸,۱۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    94378

  • /
  • تاریخ :

    ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ازبکستان 4 300x200 - مهم ترین اخبار اقتصادی ازبکستانترکمن نیوز: در این مطلب به تشریح مهم ترین اخبار اقتصادی کشور ازبکستان در فروردین ماه ۱۴۰۰ خواهیم پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ مهم‌ترین اخبار و تحولات اقتصادی ازبکستان در فروردین ماه ۱۴۰۰ که در رسانه‌های این کشور انتشار یافته به شرح زیر می‌باشند:

اخبار و رویدادهای بین المللی :

ازبکستان و پاکستان همکاری در هواپیمایی کشوری را گسترش خواهند داد

هیئت وزارت ترابری جمهوری ازبکستان که به پاکستان سفر کرده است با غلام سرور خان وزیر هواپیمایی آن کشور دیدار و گفتگو و مسایل توسعه همکاری دو کشور در زمینه هواپیمایی کشوری از طریق افزایش پروازها بین دو کشور و ایجاد شرایط مناسب برای پرواز شرکت های هواپیمایی پاکستان به ازبکستان با هدف توسعه گردشگری زیارتی بین دو کشور و … را بررسی کرد.

برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک ازبکستان و قرقیزستان 

نهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری دو جانبه بین جمهوری ازبکستان و جمهوری قرقیزستان جمعه ۶ فروردین ۱۳۹۹ به ریاست عبدالله عارف اف و اولوغ بیک معروف اف نخست وزیران دو کشور در محل هتل Hilton Tashkent City تاشکند برگزار شد. در اجلاس مذکور مسایل همکاری دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه گذاری، مالی، صنعتی، کشاورزی، منابع آب، حمل و نقل، انرژی، علوم، آموزش، فرهنگ، جوانان، گردشگری، سات و ساز، معماری و غیره بررسی در مورد مسایل زیر توافق شد:

افزایش مبادلات تجاری دو کشور به ۲ میلیارد دلار در سال در سه سال اخیر (با نظر به این که تجارت دو کشور در چهار سال اخیر پنج برابر افزایش یافته و در سال ۲۰۲۰ به ۹۰۰ میلیون دلار رسیده است).
سرعت بخشیدن به راه اندازی فعالیت صندوق مشترک توسعه ازبکستان – قرقیزستان.
ایجاد مراکز عمده فروشی و لجستیک برای انتقال مشترک محصولات به بازارهای کشورهای ثالث.
ساده تر کردن تشریفات گمرکی در صادرات و واردات کالاها.
گسترش استفاده از جاده اندیجان – اوش – ایرکشتام – قاشغر.
ایجاد تسریع در امکان سنجی فنی پروژه احداث راه آهن چین – قرقیزستان – ازبکستان.
باز کردن همه گذرگاه‌های مرزی میان ازبکستان و قرقیزستان.
تشکیل کمیسیون مشترک کنترل منابع آب جهت رسیدگی و حل مشکلات مربوط به فعالیت تأسیسات آبی فرامرزی.
تجدید عضویت قرقیزستان در فعالیت صندوق بین المللی نجات دریاچه آرال.
هماهنگ سازی بیش از پیش انتقال متقابل برق بین دو کشور.
تحکیم روابط فرهنگی و انسانی دو جانبه از طریق برگزاری رویدادهای فرهنگی از جمله برگزاری روزهای ازبکستان در قرقیزستان و روزهای قرقیزستان در ازبکستان، پیشبرد مشترک برند گردشگری جاده بزرگ ابریشم، اجرای پروژه‌های مشترک در حوزه گردشگری زیارتی، افزایش سهمیه‌ برای دانشجویان دو کشور در دانشگاه‌های دو کشور.

 

سفر وزیر بازرگانی ترکیه به ازبکستان 

پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ سفر رخسار پکجان وزیر بازرگانی ترکیه و هئیت همراه به ازبکستان آغاز شد. در این سفر رؤسای بزرگترین ساختارهای کسب و کار ترکیه از جمله مسئولین شورای اتاق ها و بورس ها (TOBB)، شورای روابط اقتصادی خارجی (DEİK)، اتحادیه صادر کنندگان (TIM)، اتحادیه صاحبان صنایع و تجارت مستقل (MÜSİAD)، اتحادیه پیمانکاران (TMB) و کنفدارسیون صنعتگران و بازرگانان (TESK) وزیر بازرگانی ترکیه را همراهی کردند. طرفین در پایان دیدارها و مذاکرات پروتکل همکاری در زمینه آمار تجارت خارجی بین کمیته دولتی گمرگ جمهوری ازبکستان و وزارت بازرگانی ترکیه و یادداشت تفاهم همکاری در ثبت استاندارد حلال بین آژانس استاندارد ازبکستان و وزارت بازرگانی ترکیه را امضا کردند.

تعاون صنعتی ازبکستان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا باعث افزایش ظرفیت این اتحادیه خواهد شد

آرتاک کمالیان وزیر صنعت کمیسیون اقتصادی اوراسیا در گفتگو با خبرنگاران در حاشیه نمایشگاه صنعتی اینوپروم روسیه در تاشکند گفت ورود اقلام جدید تولیدات صنعتی ازبکستان در بازار اتحادیه اقتصادی اوراسیا باعث افزایش ظرفیت تعاونی همه اعضای این اتحادیه از جمله در زمینه‌های می‌شود.

وزیر صنعت کمیسیون اقتصادی اوراسیا همچنین اعلام کرد که پیش نویس های یادداشت تفاهم همکاری بین کمیسیون اقتصادی اوراسیا و دولت جمهوری ازبکستان و برنامه رویدادهای مشترک برای سال های ۲۰۲۳-۲۰۲۱ بین طرفین در آخرین مرحله بررسی قرار دارند. نماینده کمیسیون اقتصادی اوراسیا یادآور شد که ازبکستان در صورت پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا دسترسی ترجیحی به بازارهای کشورهای ثالث که با اتحادیه اقتصادی اوراسیا موافقتنامه‌های ایجاد منطقه تجارت آزاد امضا کرده اند از قبیل کشورهای ویتنام، ایران، سنگالپور و صربستان پیدا خواهد کرد.

برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک ازبکستان و امارات 

چهارمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی-بازرگانی و علمی-فنی بین جمهوری ازبکستان و امارات متحده عربی به ریاست سردار عمرزاق اف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان و بدالله بن طوق المری وزیر اقتصاد امارات متحده عربی به صورت برخط برگزار شد. طرف ها در این اجلاس آمادگی خود را برای هماهنگی و همسو کردن تلاش ها برای افزایش تعداد پروژه‌های مشترک سرمایه گذاری در جهت تولید مشترک محصولات با ارزش افزوده در زمینه‌های صنعت نساجی، تبدیل و فرآوری میوه و سبزیجات و تولید مصالح ساختمانی اعلام و امکان حضور و مشارکت شرکت های اماراتی در برنامه دولتی خصوصی سازی ازبکستان را بررسی کردند.

در پایان اجلاس ۲۱ سند، از جمله یادداشت تفاهم همکاری در زمینه حفاظت از محیط زیست و تنوع زیست شناسی بین وزارت کشاورزی جمهوری ازبکستان و وزارت محیط زیست و تغییر اقلیم امارات متحده عربی، موافقتنامه سازماندهی فعالیت شورای تجاری ازبکستان – امارات متحده عربی، چند موافقتنامه در خصوص اجرای پروژه‌ها در زمینه کشاورزی و آموزش و قراردادهای صادرات فرآورده‌های صنعت نساجیف حبوبات، خشکبار و میوجات و سبزیجات امضا شد.

رایزنی‌های سه جانبه ازبکستان، آذربایجان و ترکیه در همکاری در حوزه حمل و نقل برگزار شد: رایزنی‌های سه جانبه سه روزه ازبکستان – آذربایجان – ترکیه در مورد مسایل همکاری در زمینه حمل و نقل در چارچوب شورای ترک با حضور هیئت های وزارتخانه‌ها و سازمان‌های حمل و نقل و گمرک سه کشور و همچنین اتحادیه متصدیان حمل و نقل بین المللی ترکیه (UND) در شهر باکوی جمهوری آذربایجان برگزار شد. سرپرستی هیئت ازبکستان در این رایزنی‌ها را عبدالصمد مؤمن اف معاون وزیر ترابری کشور به عهده داشت.

در رایزنی‌های مزبور وضع کنونی همکاری در زمینه حمل و نقل و ترانزیت بین کشورهای عضو شورای ترک و مسایل افزایش رقابت پذیری کریدور بین المللی حمل و نقل از طریق دریای خزر و همچنین تکمیل پایه حقوقی همکاری در زمینه حمل و نقل بین المللی جاده ای کالا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ازبکستان در نظر دارد همکاری با سازمان اکو را فعالتر کند

وزارت امور خارجه جمهوری ازبکستان با مشارکت سفارت ازبکستان در ایران سمینار برخط در خصوص همکاری ازبکستان با سازمان همکاری اقتصادی (اکو) برگزار کرد. در این سمینار با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های دادگستری، توسعه اقتصادی و کاهش فقر، انرژی، بهداشت، ترابری و دارایی، بانک مرکزی، آژانس مبارزه با فساد اداری، کمیته دولتی توسعه گردشگری، کمیته‌های دولتی مالیات و گمرک و همچنین نماینده مجلس در حقوق بشر، اولویت های ازبکستان در همکاری با سازمان مذکور که توسط رئیس جمهور ازبکستان در ۱۴ مین اجلاس سران این سازمان در ۴ مارس ۲۰۲۱ تعیین شد معرفی گردید.

ازبکستان و بانک توسعه اسلامی صندوق ۱۰۰ میلیون دلاری تأسیس خواهند کرد

در دیدار هیئت بانک توسعه اسلامی ‌با مقامات وزارت محله و حمایت از خانواده جمهوری ازبکستان مسایل مربوط به تأسیس صندوق توسعه امکانات اقتصادی (Economic Еmроwermепt Fund) با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیون دلار مورد بررسی قرار گرفت.

ازبکستان به سیستم عمومی ترجیحات + اتحادیه اروپا پیوست

به گزارش سرویس مطبوعاتی وزارت سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان، از شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ سیستم ویژه ترجیحات اتحادیه اروپا برای توسعه پایدار و مدیریت مؤثر (GSP+) برای ازبکستان به موقع اجرا در می آید.

ازبکستان و پاکستان مسایل همکاری اقتصادی را بررسی کردند:

در مذاکرات برخط سردار عمرزاق اف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان با عبدالرزاق داوود مشاور نخست وزیر پاکستان در مسایل تجارت و سرمایه گذاری‌ها که جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ صورت گرفت مسایل روز همکاری دو جانبه در زمینه‌های اقتصادی، بازرگانی، حمل و نقلی و لجستیکی، فرهنگی و انسانی، به ویژه پروژه احداث راه آهن مزار شریف – کابل – پیشاور و همچنین روند آماده سازی سفر سران دو کشور بررسی شد. طرف ها در پایان مذاکرات در مورد برگزاری ۶ مین اجلاس کمیسیون مشترک و اجلاس شورای تجاری ازبکستان و پاکستان در ماه ژوئیه ۲۰۲۱ در شهر تاشکند توافق کردند.

اجلاس شورای موافقتنامه چارچوبی تجارت و سرمایه گذاری بین آمریکا و آسیای مرکزی برگزار شد

اجلاس نوبتی شورای موافقتنامه چارچوبی تجارت و سرمایه گذاری بین آمریکا و کشورهای آسیای مرکزی با حضور کاترینا تای نماینده تجاری آمریکا، شهرت وفایف معاون وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی ازبکستان و نمایندگان کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و غیره به صورت برخط برگزار شد.

ازبکستان و روسیه پروژه‌های مشترک در زمینه هواپیماسازی را بررسی می‌کنند

دنیس مانتوراف وزیر صنعت و تجارت روسیه و سرگئی چمزوف رئیس شرکت دولتی فناوری‌های روسیه در گفتگو با خبرنگاران در حاشیه نمایشگاه صنعتی اینوپروم در تاشکند اعلام نمودند که در حال حاضر ازبکستان و روسیه امکانات اجرای پروژه‌های مشترک در زمینه احیا، بازسازی و توسعه صنعت هواپیماسازی در ازبکستان را بررسی می‌کنند.

ازبکستان و هند مسایل گسترش همکاری اقتصادی و بازرگانی را بررسی کردند

در مذاکرات برخط سردار عمرزاق اف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان با پیوش گویال وزیر راه آهن، تجارت و صنعت جمهوری هند که سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ صورت گرفت مسایل افزایش میزان تبادلات تجاری، بررسی امکان امضای موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور، سرعت بخشیدن به نهایی کردن پیش نویس موافقتنامه حمایت و تشویق متقابل از سرمایه گذاری‌ها، افزایش تعداد پروژه‌های مشترک، توسعه شراکت صنعتی، اجرای پروزه‌های زیربنایی با استفاده از اعتبارات بانک صادرات و واردات هند، توسعه همکاری در حوزه حمل و نقل و لجستیک و … بررسی شد.

ازبکستان و عربستان سعودی در مورد توسعه همکاری اقتصادی و بازرگانی توافق کردند

سردار عمرزاق اف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان و خالد فالح وزیر سرمایه گذاری عربستان سعودی سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ در مذاکرات برخط وضع کنونی و دورنماهای همکاری دو کشور در زمینه‌های سرمایه گذاری، انرژی و مالی-فنی، از جمله روند اجرای پروژه‌های انرژی شرکت АCWА Power عربستان سعودی در استان‌های بخارا و سیردریا را بررسی کردند.

طرف سعودی علاقه مندی خود را به گسترش همکاری با ازبکستان در حوزه‌های صنعت سبک، داروسازی، تولید مصالح ساختمانی، توسعه زیربنا و گردشگری اعلام کرد. طرف ها در مورد برگزاری ۴ مین اجلاس کمیسیون مشترک در نیمه اول سال جاری میلادی در شهر ریاض توافق کردند.

برگزاری همایش تجاری ازبکستان و لهستان 

همایش تجاری ازبکستان و لهستان با حضور حدود ۲۰۰ شرکت دو کشور به ریاست بدرالدین عابداف معاون وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان و روبرت تومانیک معاون وزیر توسعه، کار و فناوری‌های جمهوری لهستان به صورت برخط برگزار شد. طرف ها توافق کردند که ازبکستان برای شرکتهای لهستانی ‌هاب در آسیای مرکزی و لهستان برای شرکتهای ازبکستانی‌هاب در اروپا شود.

ازبکستان و روسیه در مورد همکاری در مدیریت مالیات و کاداستر توافق کردند

در پایان مذاکرات هیئت روسیه به سرپرستی دمیتری وولواچ معاون وزیر توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه با دلشاد سلطان اف معاون وزیر دارایی جمهوری ازبکستان در ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ در تاشکند که در آن مسئولین سازمان‌های مالیات و کاداستر دو کشور حضور داشتند اسناد همکاری زیر امضا شد:

موافقتنامه کمک فنی بلاعوض فدراسیون روسیه به جمهوری ازبکستان در ایجاد سیستم ارزیابی دولتی کاداستری بین وزارت دارایی جمهوری ازبکستان و خدمات فدرال ثبت، کاداستر و نقشه برداری دولتی فدراسیون روسیه.
موافقتنامه کمک فنی بلاعوض فدراسیون روسیه به جمهوری ازبکستان در توسعه سیستم مدیریت مالیات بین وزارت دارایی جمهوری ازبکستان و وزارت دارایی فدراسیون روسیه.

ازبکستان و آلمان مسایل همکاری حمل و نقلی را بررسی کردند

در نشست برخط وزارتخانه‌های ترابری ازبکستان و آلمان با حضور هیئت های دو کشور به سرپرستی مؤمن اف معاون وزیر ترابری ازبکستان و یانیخ رئیس اداره روابط بین الملل وزارت ترابری آلمان مسایل توسعه همکاری دو کشور در حوزه حمل و نقل از جمله در بخش حمل و نقل راه آهنی مورد بررسی قرار گرفت.

اجلاس کمیسیون مشترک ازبکستان و لهستان برگزار شد

هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی بین ازبکستان و لهستان با حضور هیئت های دو کشور به ریاست بدرالدین عابداف معاون وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان و روبرت توامینک معاون وزیر توسعه و فناوری‌های جمهوری لهستان به صورت برخط برگزار شد.

ازبکستان و عربستان مسایل همکاری در حوزه انرژی را بررسی کردند

در دیدار برخط سردار عمرزاق اف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان با محمد ابو نیان رئیس هیئت مدیره شرکت عربستان ACWA Power سعودی و رئیس عربی شورای تجاری مشترک ازبکستان و عربستان سعودی که دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ صورت گرفت روند اجرای پروژه‌های احداث نیروگاه حرارتی در استان سیردریا و دو نیروگاه بادی در استان بخارا توسط این شرکت مورد بررسی قرار گرفت.

 

اخبار و تحولات اقتصادی داخلی

 

در وزارت تجارت خارجی، اداره همکاری با روسیه تأسیس شد

شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان طی «مصوبه اقدامات توسعه بیش از پیش همکاری چند وجهی بین جمهوری ازبکستان و فدراسیون روسیه» تأسیس اداره توسعه همکاری با روسیه در وزارت سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان و پست معاون وزیر در مسایل توسعه همکاری با روسیه و همچنین افتتاح نمایندگی وزارت سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان در مسکو را تصویب کرد.

علاوه بر آن، بر اساس این مصوبه، اداره همکاری با سازمان جهانی تجارت این وزارت به اداره همکاری با سازمان‌های بین المللی و منطقه ای و هماهنگی جریان‌های همگرایی اقتصادی خارجی تأسیس می‌شود که تحلیل و هماهنگی مسایل مربوط به ورود ازبکستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان جهانی تجارت از وظایف اصلی آن به شمار می رود.

دولت ازبکستان بیش از ۳ میلیارد دلار برای توسعه روستاهای کشور اختصاص خواهد داد

شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان در جلسه دولت برای بررسی روند اجرای برنامه روستای آباد (برنامه دولتی محرومیت زدایی روستاهای کشور)، اعلام نمود که دولت در نظر دارد در سال ۲۰۲۱ برای اجرای برنامه مذکور و همچنین برای اعتبار مسکن ۳۱ تریلیون و ۵۰۰ میلیارد صوم برابر با ۳٫۰۵ میلیارد دلار واگذار کند.

ازبکستان در نظر دارد واردات ۳ میلیارد دلاری را جایگزین کند

سردار عمرزاق اف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان در سخنرانی خود در مراسم گشایش رسمی نمایشگاه بین المللی صنعتی اینوپروم در تاشکند اعلام نمود که ازبکستان در نظر دارد در سال ۲۰۲۱ با اجرای ۲۳۰۰ پروژه واردات ۳ میلیارد دلاری را جایگزین کند.

کارخانه GTL ازبکستان در ماه اوت به بهره برداری خواهد رسید

نماینده شرکت نفت و گاز ازبکستان در نمایشگاه صنعتی اینوپروم در تاشکند اعلام نمود که در نظر است کارخانه تولید سوخت سینتتیک بر اساس تکنولوژی GTL در استان قشقه دریا در ماه اوت ۲۰۲۱ به بهره برداری برسد.

کارخانه مذکور در سال۳٫۶ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را تبدیل و ۷۲۴ هزار تن سوخت دیزل، ۳۰۷ هزار تن سوخت هواپیما، ۴۳۷ هزار تن نفتا و ۵۳ هزار تن گاز مایع در سال تولید خواهد شد.

پیمانکار احداث بخش تکنولوژیک کارخانه، شرکت Hyundai Engineering & Construction کره جنوبی، صادر کننده مجوز محصولات، شرکت Sasol آفریقای جنوی و تأمین کننده تکنولوژی‌های تولید گاز ترکیبی، شرکت Haldor Topsoe دانمارک می‌باشد. ارزش کل پروژه مذکور ۳٫۶ میلیارد دلار بوده و ۱٫۳ میلیارد دلار آن از محل شرکت نفت و گاز ازبکستان و ۲٫۳ میلیارد دلار دیگر از محل منابع مالی کنسرسیوم بین المللی شامل بانک گازپروم روسیه، بانک صادرات و واردات روسیه و آژانس بیمه اعتبارات صادراتی و سرمایه گذاری‌های روسیه پرداخت می‌شود.

نمایشگاه صنعتی اینوپروم به پایان رسید

در نمایشگاه بین المللی صنعتی اینوپروم با حضور بیش از ۱۰۰۰ شرکت ازبکستان و بیش از ۳۰۰ شرکت روسیه در تاشکند ۲۱ موافقتنامه به ارزش کل ۱۲۸ میلیون دلار امضا و در مورد اجرای ۳۳ پروژه با جذب سرمایه گذاری‌های روسیه به میزان ۲٫۲ میلیارد دلار توافق شد.

توسعه انرژی هیدروژن در ازبکستان تصویب شد

شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان طی فرمانی برنامه اقدامات در جهت توسعه انرژی تجدیدپذیر و انرژی هیدوروژن در ازبکستان را تصویب کرد که شامل موارد زیر می‌باشد:

تأسیس مؤسسه علمی و تحقیقاتی منابع انرژی تجدیدپذیر، تأسیس مرکز علمی و تحقیقاتی انرژی هیدروژن و آزمایشگاه فناوری‌های انرژی تجدیدپذیر و انرژی هیدروژن در این مؤسسه.
تشکیل کمیسیون بین اداری در امور توسعه انرژی تجدیدپذیر و انرژی هیدوروژن در جهت تدوین استراتژی ملی توسعه انرژی تجدیدپذیر و انرژی هیدوروژن.
آغاز آموزش متخصصین رشته‌های توسعه انرژی تجدیدپذیر و انرژی هیدوروژن در دانشگاه پلیتکنیک تاشکند.
برقراری همکاری در زمینه آموزش متخصصین با شرکت های ACWA Power عربستان و Air Products آمریکا و …

احداث مرکز بین المللی همکاری اقتصادی و بازرگانی آسیای مرکزی آغاز شد

مراسم کلنگ زنی احداث مرکز بین المللی همکاری اقتصادی و بازرگانی «آسیای مرکزی» در منطقه مرزی «غیشت کوپریک – جیبک جولی» ازبکستان و قزاقستان شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ با حضور عبدالله عارف اف و اصغر مامین نخست وزیران ازبکستان و قزاقستان برگزار شد.

پس از مراسم مزبور، اجلاس کاری هیئت های دولتی ازبکستان و قزاقستان به ریاست نخست وزیران دو کشور جهت تبادل نظر پیرامون اجرای توافقات سران دو کشور و بررسی مراحل بعدی همکاری بررسی شد.

 مهمترین زمینه‌های سرمایه گذاری در ازبکستان از نظر نگاه عثمان اف

علیشیر عثمان اف تاجر میلیاردر ازبک تبار روسیه در گفتگو با برنامه خبری تلویزیونی «اخبار شنبه» در کانال تلویزیونی «روسیه ۱» با بیان این که پس از رکود طولانی در ازبکستان، دولت شوکت میرضیایف برای اولین بار به اصلاحات واقعی پرداخت، حوزه‌های تبدیل و فرآوری پنبه و میوجات و سبزیجات و صنایع معادن را از مهم ترین زمینه‌ها برای سرمایه گذاری در این کشور دانست.

کاهش ذخایر ارز و طلای ازبکستان ادامه دارد

میزان ذخایر ارز و طلای ازبکستان در ۱ آوریل ۲۰۲۱ بیش از ۳۲ میلیارد و ۶۷۰ میلیون دلار بود که کاهش ۵۸۹٫۱ میلیون دلاری نسبت به یک ماه پیش و کاهش ۲٫۲ میلیارد دلاری از آغاز سال ۲۰۲۱ را نشان می دهد. از ۳۲٫۶۷ میلیارد دلار، ۱۳٫۰۱ میلیارد دلار ارز خارجی و ۱۹٫۲۸ میلیارد دلار طلا می‌باشد.

میزان انتقال پول از خارج به ازبکستان افزایش یافت

میزان انتقال پول توسط اشخاص حقیقی از کشورهای خارجی به ازبکستان در سه ماه اول سال جاری میلادی ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰، ۳۱ درصد افزایش یافته و به ۱ میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار رسید.

تجارت خارجی ازبکستان کاهش یافت

میزان گردش تجارت خارجی ازبکستان در سه ماه اول سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۷٫۱ میلیارد دلار بود که کاهش ۹۳۰ میلیون دلاری یا ۱۱٫۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ را نشان می دهد. از این ۷٫۱ میلیارد دلار ۲٫۴ میلیارد دلار به سهم صادرات (۲۶٫۵ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ۲۰۲۰) و ۴٫۷۱ میلیارد دلار به سهم واردات (۱٫۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ۲۰۲۰) تعلق داشت. ازبکستان در سه ماه اول سال ۲۰۲۱ با ۱۵۱ کشور جهان روابط تجاری داشته و بیشترین میزان گردش تجارت با کشورهای زیر مشاهده شد: چین (۲۰%)، روسیه (۱۸%)، قزاقستان (۱۲٫۲%)، ترکیه (۹٫۲%)، جمهوری کره (۵٫۷%)، قرقیزستان (۲٫۶%) و افغانستان (۲٫۳%).

 

منبع:معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز