استاندار گلستان:

1608140074 img 20201216 195307 196 300x169 - منطقه آزاد اینچه‌برون گلستان می‌تواند سکوی پرش صادرات استان و کشور باشدترکمن نیوز: استاندار گلستان گفت: منطقه آزاد اینچه برون گلستان می‌تواند سکوی پرش صادرات استان و کشور باشد و بخش عظیمی از تولیدات استان و کشورا بصورت خام یا فراوری شده به کشورهای آسیای میانه و تحت پیمان اوراسیا ارائه نماید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  هادی حق شناس در جلسه جمع بندی سفر دکتر احسان خاندوزی نماینده مردم تهران و نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و با حضور مهندس سنگدوینی و دکتر منتظری نمایندگان مردم گرگان و آق قلا و مدیران اقتصادی استان اظهار کرد: لایحه منطقه آزاد اینچه برون تاکنون ۲ بار در مجلس مورد بررسی قرار گرفته و پس از رد آن در شورای نگهبان در حال حاضر در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است و مجمع نیز با اعزام اکیپی به استان موضوع را مورد بررسی قرار داد و خوشبختانه نگاه نسبت به ایجاد منطقه آزاد در گلستان مثبت است.
وی افزود: ایران پیش از انقلاب تنها در پیمان اقتصادی اکو حضور داشت اما در حال حاضر علاوه بر آن تحت پیمان اوراسیا نیز قرار گرفته و خوشبختانه بسیاری از اقلام قابل مبادله در این پیمان در گلستان تولید می شود و امکان صادرات آن پس از فراوری از طریق منطقه آزاد اینچه برون وجود دارد.
استاندار گلستان یادآور شد: در حال حاضر سالانه بیش از ۵ میلیون تن محصولات کشاورزی در گلستان تولید می شود که کشورهای حوزه اوراسیا و آسیای میانه می توانند مشتری صادرات آنها باشند.
حق شناس ادامه داد: منطقه آزاد اینچه برون در واقع در حیطه نسل جدید مناطق آزاد در کشور قرار می گیرد و کاملا با اهداف مورد نظر قانونگذار در خصوص مناطق آزاد انطباق دارد.
وی خاطر نشان کرد : همراهی نمایندگان مجلس در تصویب لایحه منطقه آزاد اینچه برون قابل تقدیر است و امیدواریم در ادامه و پس از تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام با وجود این نگاه مثبت شاهد تسریع در اجرایی شدن آن باشیم.
همچنین در این جلسه نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مطابق بند ۱۱ سیاست های اقتصاد مقاومتی هدف مناطق آزاد باید کمک به تولید و توسعه صادرات باشد.
احسان خاندوزی یادآور شد: اراده نمایندگان مجلس تحقق این اصل در مورد مناطق آزاد است و خوشبختانه ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی در گلستان حامی تولید و صادرات است و بر خلاف برخی مناطق آزاد پیشین در راستای سیاست های کلان اقتصادی قانون گذار است و می تواند زمینه جهش تولید و توسعه صادرات را فراهم آورد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۲۰

۲۶ آذر ۱۳۹۹

کد خبر :

87142

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک