امروز : یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    122191

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    13:02 | ۱۰ مرداد ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

300x200 - منشأ گرد و غبار از «ترکمنستان و افغانستان» است/ افغانستان به تعهدات زیست محیطی پایبند نیستترکمن نیوز:  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: منشأ گرد و غبار مناطق شمال شرق کشور از کشور ترکمنستان و موضوع منطقه سرخس است که به طور کلی راهکار حل این معضل، ارتباط و اجرای توافق ها با کشورهای همسایه است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛علی سلاجقه اظهار کرد: کشور همسایه (افغانستان) دولت مستقری ندارد که با مسئولین و مقامات آن رایزنی های لازم صورت گیرد. ایران و افغانستان توافقنامه های فی ما بین دارند که هیأت حاکمه فعلی این کشور گاهی پای کار نمی آید و همین موضوع بر مشکلات زیست محیطی افزوده است.

وی درباره علت افزایش گرد و غبار در برخی از استان ها، اظهار کرد: خوشبختانه امسال تعداد روزهای آلاینده نسبت به سال قبل خیلی کاهش داشت، اما اکنون بحث گرد و غبار است که بسیاری از مناطق جنوب شرق تا شمال شرق کشور را تحت تأثیر قرار داده است.

سلاجقه اضافه کرد: با توجه به شرایط جوی، کاهش بارش ها و همچنین عوامل داخلی و خارجی معمولاً در این فصول افزایش گرد و غبار را داریم و کشور ما مخصوصاً استان سیستان و بلوچستان همیشه دچار این معضل است.

وی گفت: منشأ گرد و غبار مناطق شمال شرق کشور از کشور ترکمنستان و موضوع منطقه سرخس است که به طور کلی راهکار حل این معضل، ارتباط و اجرای توافق ها با کشورهای همسایه است.

سلاجقه ادامه داد: برای حل این مشکل قبلاً رایزنی هایی را انجام دادیم و حضوراً به ترکمنستان رفتیم و با مسئولین این کشور صحبت کردیم. سازمان محیط زیست طرح های مشترکی که باید اتفاق بیفتد را دنبال می کند و سایر دستگاه های مربوطه از جمله وزارت جهاد کشاورزی نیز باید وظایف خود در این زمینه را انجام دهند.

وی در پاسخ به اینکه چرا تاکنون رایزنی ها با کشورهای همسایه به نتیجه مطلوبی نرسیده است؟ گفت: کشور همسایه (افغانستان) دولت مستقری ندارد که با مسئولین و مقامات آن رایزنی های لازم صورت گیرد بلکه مجموعه ای هستند که بر این کشور حاکم شدند. ایران و افغانستان توافقنامه های فی ما بین دارند که هیأت حاکمه فعلی این کشور گاهی پای کار نمی آید و همین موضوع بر مشکلات محیط زیستی افزوده است. اجرای این تعهدات از سوی دو طرفه از سوی وزارت نیرو در حال پیگیری است.

سلاجقه درباره عملکرد دستگاه ها در اجرای قانون هوای پاک نیز گفت: در این رابطه گزارش مفصلی به رییس جمهور ابلاغ شده است. براساس این قانون هر یک از دستگاه ها مکلف به اجرای وظایف و اقداماتی هستند که در گزارش سازمان محیط زیست به آقای رئیسی اعلام شد که هر یک از دستگاه ها چه میزان به تعهدات و وظایف خود عمل کردند و چه اقدامات و حتی کوتاهی هایی در این زمینه انجام دادند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز