امروز : پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس:

منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی است

منابع طبیعی 4 300x200 - منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی استگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس گفت: “منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی است” و این شعار بنیان فعالیت ما است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران؛ قربانعلی گرایلو در نشست خبری بمناسبت هفته منابع طبیعی(15 تا 21 اسفند) اظهار داشت: هر کشوری که منابع طبیعی مناسب با پوشش گیاهی، مرتع و جنگل دارد جزو ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می شود.

وی افزود: در سه استان شمالی کشور (گیلان، مازندران و گلستان) جنگلهای بزرگ هیرکانی و منابع طبیعی بسیار وسیعی وجود دارد که از کوه های گلی داغ تا آستارا امتداد دارد و درختان پهن برگ از غنی ترین گونه های جنگلهای کشور است.

منابع طبیعی 2 300x210 - منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی استگرایلو با اشاره به اهمیت حفظ این ثروت ملی افزود: جلوگیری از روان آب ها، ذخیره باران و تقویت آب های زیرزمینی برای ایجاد پوشش گیاهی و تامین مصارف دامی و زراعی از مهمترین اهداف اداره منابع طبیعی است.

وی افزود: مراتع و منابع طبیعی نوار مرزی که جزو مناطق ضعیف به لحاظ پوشش گیاهی محسوب می شود و غالبا در حال بیابانی شدن هستند در حدود 300 هکتار از این اراضی عملیات فارونی و ایجاد آب بندان های کوچک حوضچه ای شده است و آبهای سطحی و نزولات باران در آن جمع آوری  و بوته های خارشتر و گونه های بومی یونجه یکساله در این اراضی کشت می شود.

رییس منابع طبیعی با اشاره به مناطق سیلابی ماسان در فصل بارش تاکید کرد: 2 آب بند خاکی با حجم 500 هزار متر معکب در راستای ذخیره آبهای زیرزمینی  برای کمک به پوشش گیاهی و استفاده دامداران این مناطق احداث شد و گاهان برای آشامیدن نیز استفاده میشود که برای این منظور توصیه نمی شود.

وی از جمع آوری 350 میلیون ریال عوارض تمدید پروانه بهره برداری خبر داد و گفت تاکنون شهرستان گنبدکاووس در این مورد رتبه اول را دارد.

گرایلو همچنین گفت در پاسخ به استعلامات 1200 پرونده از طریق پیشخوان دولت، اداره منابع طبیعی در کمترین زمان پاسخ دهی شده است.

رییس منابع طبعی افزود: امسال 80 پرونده تصرفات عدوانی در واحدهای منابع طبیعی واقع در روستاهای کرند، داشلی برون و آجی قوشان در مجموع 526 هکتار داشتیم که 500 هکتار از این مقدار نیز خلع ید شده است.

منابع طبیعی 3 300x210 - منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی استوی با اشاره به مناسبت هفته منابع طبیعی گفت: شعار امسال ما “منابع طبیعی سرمایه ملی” است و در این مسیر 15 دوره آموزش ترویج فرهنگ حفظ مرتعداری و منابع طبیعی برای دامداران شهرستان برگزار شده است.

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری در خاتمه با اشاره به برگزاری همایش مرتبط با هفته منابع طبیعی گفت: در هفته پیش رو 35 هزار اصله نهال توزیع خواهد شد و با نظارت کارشناسان منابع طبعی؛ با کمک مرتع داران، مدارس، ائمه و مسئولین این نهالان غرس میشود و از خبرنگاران و دانشجویان منابع طبیعی جهت بازدید از این پروژه دعوت می کنیم.

گزارش از: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز