امروز : جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

13970921001141 Test PhotoH 300x188 - ممنوعیت کشت شالی در گلستان بدون ارائه برنامه علمی و عملی امکان پذیر نیست/ خشکه کاری برنج، راهکاری برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزیاخبار کشاورزی و دامپروری- ترکمن نیوز- در شرایطی که تمام کشور در شرایط اقلیمی سختی به سر می‎برند و از طرفی معیشت کشاورزان موضوع حائز اهمیتی است که باید به آن توجه شود باید به دنبال راهکار مناسبی برای ایجاد درآمد اقتصادی با حفظ منابع آبی برای کشاورزان باشیم.

به گزارش پایگاه خبری  تحلیلی ترکمن های ایران، بحران کم آبیبحران کم آبی در سال‎های اخیر موجب شده تا طرح‎های متعددی برای جبران این موضوع در بخش‎های مختلف به خصوص بخش کشاورزی اجرا شود.

چند سالی می‎شود برنج به عنوان یک محصول دارای صرفه اقتصادی و البته نیاز آبی بالا در الگوی کشت کشاورزان گلستانی قرار گرفته است. در حالیکه امسال دولت طرح ممنوعیت کشت برنج در همه استان‎ها به جز گیلان و مازندران را با هدف اصلاح الگوی کشت و معرفی کشت‎های جایگزین در دستور کار خود قرار داد اما شاهد آن بودیم که برنج در کشت کشاورزان گلستانی قرار گرفت.

*پایداری تولید در بخش کشاورزی با ساماندهی کشت برنج

در همین رابطه رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان در خصوص آخرین وضعیت کشت برنج استان در گفتگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: در گذشته شرایط کشت برنج گلستان اختصاصأ به زمین‎های نسقی بر می‎گشت که حدود 15 تا 20 هزار هکتار بود و کشاورزان به صورت نسقی 50 درصد از این اراضی را به کشت برنج اختصاص و 50 درصد دیگر را آیش قرار می‎دادند تا آب‌های سطحی که به صورت قنوات و رودخانه بود جوابگوی کشت آنها باشد.

مختار مهاجر تصریح کرد: متأسفانه شرایط اقتصادی در چند سال گذشته طوری رقم خورد که کشاورزان ترجیح دادند به کشت برنج روی آورند و در حال حاضر سالیانه 75 تا 80 هزار هکتار کشت برنج در استان اتفاق می‎افتد و منابع آبی زیرزمینی مصرف می‎شود.

وی افزود: با توجه به کاهش بارندگی‎ها در گلستان و از سویی افزایش تبخیر موجب شده تا آسیب پذیری منابع آبی ما بیشتر شود بنابراین برای توسعه پایدار بخش کشاورزی کشت برنج باید ساماندهی شود و برای تولید پایدار در کشاورزی به سمت مدیریت و حفظ منابع آبی برویم.

رئیس جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به برنامه‎های دولت برای مدیریت منابع آبی گفت: طبق یکی از تبصره‎های مصوب دولت اگر چنانچه حداکثر آب به ازای هر هکتار 7 هزار متر مکعب و با کنتور مدیریت شود کشت‎هایی همچون شالی در این اراضی بلامانع است در همین راستا طی یک سال اخیر با کشاورزان پیشروی زیادی در خصوص روش کشت مستقیم یا خشکه کاری شالی کار انجام داده‎ایم.

مهاجر بیان کرد: با شرایط کنونی باید سالی یک میزان از کشت برنج را کاهش و به سمت کشت‎های جایگزین پیش برویم آبی که در خشکه کاری استفاده می‎شود 9 هزار و 500 متر مکعب برآورد شده است و از سویی این روش به ازای هر یک هکتار 7 میلیون تومان برای کشاورز نسبت به کشت غرقابی صرفه‌جویی دارد بنابراین با کمی مدیریت می‎توان با 7 هزار متر مکعب نیز شرایط مناسبی برای کشت برنج فراهم کرد.

وی ادامه داد: مصوبه هئیت دولت در رابطه با ممنوعیت کشت برنج در گلستان از سال آینده به طور صد در صد اتفاق نمی‎افتد بلکه مصوبه به گونه‎ای است که باید طی سه سال به سمت کاهش کشت برنج پیش رویم اما استاندار گلستان از وزارت نیرو درخواست کرده است که این شرایط را برای 5 سال مدیریت کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان، تجهیز و نوسازی اراضی شالی و انتقال آب با لوله را یکی از اقدامات مهم در خصوص کاهش مصرف آب در کشت شالی و افزایش راندمان آبیاری عنوان کرد و گفت: در روش انتقال آب با لوله شاهد صرفه‎جویی 20 تا 25 درصدی هستیم،سال گذشته 420 کیلومتر انتقال آب با لوله در استان انجام شد در برنامه امسال 700 کیلومتر انتقال آب در دستور کار است که تاکنون 460 کیلومتر عملیاتی شده است، در سه سال گذشته نیز یک هزار کیلومتر انتقال آب با لوله در استان انجام شده است.

مهاجر با اشاره به اقدامات لازم در خصوص تجهیز و نوسازی اراضی شالی گفت: 2 هزار هکتار در بخش تجهیز و نوسازی آب بندان و اراضی شالیزار استان کار انجام شده است که این امر موجب افزایش راندمان عملکرد آبی به میزان 60 تا 70 درصد و کاهش مصرف آب شده است.

وی گفت: امسال مصوب شد تا 571 آب‌بندان گلستان لایروبی و مرمت شود که این امر موجب افزایش ذخیره آبی برای کشاورزان خواهد شد.

*ایجاد زیرساخت‎های لازم برای تغییر الگوی کشت

به گفته دبیرخانه کشاورز گلستان در شرایطی که تمام کشور در شرایط اقلیمی سختی به سر می‎برند و از طرفی معیشت کشاورزان موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود باید به دنبال راهکار مناسبی برای ایجاد درآمد اقتصادی با حفظ منابع آبی برای کشاورزان باشیم.

علیقلی ایمانی با بیان اینکه سال‎هاست در گلستان برنج به صورت سنتی کشت می‎شود، افزود: برای کشت برنج بیشتر از منابع آبهای زیرزمینی استفاده می‎شود بنابراین برای خروج از این وضعیت باید محققین ارقامی که به خشکی و کم آبی مقاوم هستند و از سویی می‎تواند عملکرد قابل توجهی برای کشاورزان داشته باشد را معرفی کنند همچنین با اصلاح شیوه‎ها آبیاری و آموزش‎های لازم به کشاورزان می‎توان هم منابع آب را حفظ و هم به معیشت کشاورزان کمک کرد.

وی آب و خاک را دو عنصر مهم و با ارزش برای کشاورزان عنوان کرد و گفت: کشاورزان کاملأ به اهمیت این دو عنصر واقف هستند چرا که اگر منابع آبی دچار نقصان شود اولین قربانی کشاورزان خواهند بود و واقعیت این است دولت‎ها در شرایط بحران آبی بیشتر برای تأمین آب شرب تلاش می‎کنند تا تأمین آب در بخش کشاورزی.

دبیرخانه کشاورز گلستان خاطرنشان کرد: وقتی از ایجاد تغییر در روش کشت صحبت می‎کنیم باید امکانات لازم نیز برای این تغییر فراهم شود در واقع تیمی از محققین، کشاورزان و مسوولان روش‎های مقایسه‎ای در انواع کشت‎ها را انجام و سپس یک نتیجه را به عنوان یک بسته علمی ارائه دهند.

بر اساس این گزارش در شرایط اقتصادی کنونی به راحتی نمی‎توان دستور ممنوعیت برای کشتی که از لحاظ اقتصادی برای کشاورز حایز اهمیت است را صادر کرد از طرفی شرایط بحرانی آب نیز اجازه کشت شالی را به کشاورزان نخواهد داد بنابراین لازم است زیرساخت‎های لازم برای معرفی کشت‎های جایگزین،توسعه روش‎های آبیاری، اصلاح بذر، ترویج شیوه‎های درست کشت برنج که نیاز کمتری به آب دارد و کنترل بازار در دستور کار مسوولان امر قرار بگیرد.

 

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

منبع: farsnews.com

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز