امروز : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    62048

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    0:10 | ۰۲ مهر ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

برنج 300x199 - ممنوعیت کشت برنج در گلستان، هزاران نفر را بیکار کردتورکمن نیوز:  رئیس شورای اسلامی شهرستان گرگان، با اشاره به قدمت 250 ساله کشت برنج و وجود بیش از 100 کارخانه شالیکوبی در این استان، گفت: ممنوعیت کشت برنج موجب بیکاری هزاران نفر از شاغلین در این صنعت شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   محمدعلی سهرابی، در دیدار اعضای شورای شهرستان گرگان با مدیر اداره امور آب گرگان و آق قلا از ابراز نگرانی اعضای شوراها و دهیاران روستاهای شهرستان گرگان به دلیل ممنوعیت کشت برنج خبر داد.
وی به نامه ارسالی اعضای شوراها و دهیاران روستاهای شهرستان گرگان به مجمع نمایندگان استان هم اشاره کرد و گفت: نبود قیمت تضمینی خرید برای سایر محصولات کشاورزی، باعث می شود تا کشاورزان به کشت شالی روی بیاورند.
سهرابی با اشاره به خسارت سنگین کشاورزان گلستانی در جریان سیل اخیر، از جریمه های سنگین اداره امور آب برای کشاورزان گلایه کرد و گفت: سیل اخیربه تجهیزات، ماشین آلات، مواداولیه و محصول تولیدی کشاورزان گلستانی خسارت سنگینی وارد کرده است.
رئیس شورای اسلامی شهرستان گرگان، با بیان اینکه مهمترین مشکل مناطق سیل زده کشور، اشتغال است، افزود: یکی از عوامل اصلی پایین بودن درآمد سرانه گلستانی ها درمقایسه با میانگین کشوری، خام فروشی محصولات کشاورزی است که فراوری آن می تواند،فرصت های شغلی متعدد و پایدار ایجاد کند.
همچنین در ادامه نماینده استان گلستان در شورای عالی استان های کشور، گفت: کم آبی هنوز یکی ازمشکلات جدی و مهم گلستان است و وقوع سیل آب امسال هم کمکی به رفع این مشکل نکرد و هنوز هم گلستان با بحران منابع آبی مواجه است.
حمیدرضا آقاملایی، اظهار داشت: شهرهای سیل زده همچنان در گیرودار آسیب ها و مشکلاتی هستند که فقط صبر بی پایان آنها و چشم دوختن به کمک مردم و مسئولین تحمل دشواری را آسان تر می کند.
رئیس شورای اسلامی شهر گرگان به وضعیت بحرانی رودخانه زیارت گرگان اشاره کرد و گفت: رودخانه زیارت از مسیر شهرستان گرگان عبور می کند و نیازمند لایروبی و دیواره سازی است که در این خصوص با رئیس جمهور محترم مکاتبه شده است.
همچنین در ادامه عضو دیگر شورای اسلامی شهر گرگان، با بیان اینکه در سال های اخیر شورا و شهرداری گرگان در بسترسازی و آزاد کردن حریم رودخانه ها همواره پیشگام بوده اند، افزود: از طرفی دیگر صيانت از منابع آب،جزو برنامه‌هاي مستمر شورا و شهرداری در این چند سال بوده است.
حسین ربیعی، با بیان اینکه دیواره سازی رودخانه ها و تملک اراضی حاشیه رودخانه ها توسط شهرداری صورت می گیرد از مسئولان شرکت آب منطقه ای خواست تا نسبت به پرداخت بخشی از هزینه ها همکاری لازم را داشته باشند.
همچنین در این جلسه مدیر اداره امور آب گرگان و آق قلا نیز با بیان اینکه میزان بارندگی ها کاهش چشمگیری داشته است،گفت: استفاده بی رویه از آب در بخش کشاورزی خسارتهای زیادی به استان تحمیل می کند.
امین عموزاد،اظهار داشت: دیواره سازی برای رودخانه ها و انسداد چاه های غیرمجاز در کنترل حوادث غیرمترقبه مانند سیل نقش اساسی دارند.
وی افزود: اجرای هر یک از طرحهای فوق مستلزم تخصیص بودجه است،که متاسفانه از سال 84 تاکنون اعتباری برای اجرای این طرحها پرداخت نشده است.
عموزاد با اشاره به ممنوعیت کشت شالی در استان گلستان نیز اظهار کرد: بر اساس مصوبه هیات دولت و به منظور حفظ منابع آبی، کشت شالی در برخی از استانها ممنوع اعلام شده است.
وی به حفر چاه های غیرمجاز توسط برخی از کشاورزان هم اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون حفر چاه های غیرمجاز ممنوع بوده و قانونگذار جرایم سنگینی برای متخلفین در نظرگرفته است.
عموزاد با اشاره به شیوه های نوین آبیاری، اظهار داشت: استفاده از روش تزریق آب با فشار زیاد (تغذیه مصنوعی)، می تواند راهکاری برای برون رفت از بحران آب و پرشدن ظرفیت سدها باشد.
مدیر اداره امور آب گرگان و آق قلا با اشاره به اهمیت لایروبی رودخانه ها و ساخت پل در معابر آبگیر جاده ای،افزود: در جریان سیل اخیر عدم وجود پل در مسیر نوده شریف باعث از بین رفتن دهها هکتار از مزارع کشاورزان شد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز