بین‌المللی گنبدکاووس 300x200 - ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر در تالاب‌های بین‌المللی گنبدکاووسترکمن نیوز:  معاون اداره حفاظت محیط زیست گنبدکاووس گفت: امسال به دلیل مشاهده موارد مثبت از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در برخی تالاب‌های کشور و محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا، شکار پرندگان مهاجر آبزی در سه تالاب‌ بین المللی “آلماگل، آلاگل و آجی گل” واقع درمناطق شمالی این شهرستان ممنوع است.

احمد احمدی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: هرساله از اواخر آذر تا پایان بهمن پروانه شکار پرندگان مهاجر آبزی در سه تالاب بین المللی آلماگل، آلاگل و آجی گل گنبدکاووس و اطراف آن صادر می‌شد اما امسال باتوجه به شرایط بیماری، هیچ پروانه شکاری صادر نشده است.

وی با قدردانی از قانونمندی و همکاری بسیاری از شکارچیان منطقه، افزود: ماموران حفاظت محیط زیست شبانه‌روزی درحال پایش زیستگاه‌های پرندگان در تالاب‌ها و سایر مناطق آبی گنبدکاووس هستند و از ابتدای امسال تاکنون ۴۸ شکارچی متخلف پرندگان را نیز دستگیر کردند.

معاون اداره حفاظت محیط زیست گنبدکاووس با اشاره به اهمیت تحقق شعار ۸۰ میلیون ایرانی ۸۰ میلیون محیط‌بان، از مردم خواست هرگونه تخلف زیست محیطی را از طریق تماس با شماره ۱۵۴۰ به این اداره اطلاع دهند.

احمدی گفت: گونه‌های مختلف پرندگان مهاجر شامل انواع اردک‌ها (سرسبز، سرحنایی، ارده‌ای، تاج‌دار و فیلوش)، پلیکان، قو، غاز خاکستری، خوتکا، فلامینگو، چنگر و باکلان هرساله از اواسط فصل پاییز از مناطق سیبری برای زمستان گذرانی وارد سه تالاب بین‌المللی آلماگل، آلاگل و آجی گل و نیز سد دانشمند و آبگیرهای نوار مرزی گنبدکاووس می‌شوند.

وی افزود: به طور میانگین سالانه ۳۰ تا ۴۰ هزار قطعه انواع گونه‌های پرندگان مهاجر برای زمستان گذرانی به تالاب‌ها و آبگیرهای گنبدکاووس می‌آیند که در صورت شدت یافتن سرمای هوا در مناطق سیبری، جمعیت آنها در منطقه افزایش پیدا می‌کند که تاکنون بخش زیادی از این پرندگان وارد تالاب‌های شهرستان شدند.

احمدی خاطرنشان کرد: سال گذشته باتوجه به مساعد بودن شرایط، ۶۹۷ پروانه صید و شکار پرندگان در گنبدکاووس صادر شد و هر شکارچی براساس نوع پروانه دریافتی فقط در روزهای پنجشنبه و جمعه هر هفته مجاز به شکار چهار قطعه پرنده در روز بودند.

سه تالاب بین‌المللی واقع در ناحیه شمالی و مرزی گنبدکاووس با عمق تقریبی ۲ تا چهار متر، در مجموع حدود سه هزار هکتار مساحت دارند که در این بین تالاب آلاگل حدود ۲ هزارو ۵۰۰ هکتار، تالاب آلماگل حدود ۳۰۰ هکتار و تالاب آجی گل حدود ۲۵۰ هکتار وسعت دارند.

این سه تالاب گنبدکاووس در دوم فوریه ۱۹۷۱ میلادی برابر با ۱۳ بهمن ۱۳۴۹ باحضور نمایندگانی از ۱۸ کشور در شهر رامسر استان مازندران و انعقاد معاهده‌ای جهانی که سال‌ها بعد به کنوانسیون رامسر مشهور شد، اهمیتی بین‌المللی یافتند.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۷:۱۰

۰۱ دی ۱۳۹۹

کد خبر :

87344

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک