سواری مشهد 300x187 - ممنوعیت دوچرخه سواری در شهرهای مشهد و سبزوارترکمن نیوز:  در خبرها آمده است دوچرخه سواری در اماکن عمومی برای بانوان در شهرهای مشهد و سبزوار ممنوع شده است. این درحالی است که بقیه ی کشورها برای جلو گیری از گسترش ویروس کرونا مردم خود را به جای استفاده از وسایل عمومی مانند تاکسی و مینی بوس و اتوبوس و مترو و… به استفاده از وسایل خصوصی مانند دوچرخه وموتور سیکلت تشویق می کنند. به نظر می رسد مسئولین ما در عالم دیگری سیر می کنند و احتمال بوقوع پیوستن یک گناه را اگر گناه باشد مهمتر از به خطر افتادن جان انسانها می دانند. مگر محرومیت از حقوق اجتماعی نصف جمعیت کشور قانون مصوب نمی خواهد؟

این در حالی است که گفته می شود در این خصوص (عدم دوچرخه سواری بانوان) هیچ قانون مصوبی وجود ندارد. کسانیکه این تصمیمات را می گیرند به تشخیص خودشان عمل می کنند. گویا در ایران اهم مهم جایگاهی ندارد مذهب برتر از قانون می نشیند. دوچرخه سواری یک ورزش است آنهم بیشتر یک ورزش انفردای که برای سلامت انسانها بسیار مهم است. سلامت انسانها زن و مرد نمی شناسد برای همه ضروری است. چرا باید اینگونه تصمیمها در اتاقهای دربسته که به سرنوشت میلیونها انسان تاثیر می گزارد خارج از چارچوبهای قانونی با انگیزه های صرفاً مذهبی گرفته شود. حتی در مورد گناه بودن آن در میان صاحب نظران دینی اتفاق نظر وجود ندارد.

بی قانونی در کشور بی داد می کند. چرا کسی به این بی قانونیها اعتراض نمی کنند؟ نمایندگان مجلس کجا هستند؟ چرا باید زنان ما حق گرفتن گواهی نامه برای موتور سیکلت نداشته باشند؟ مگر دوچرخه و موتور سواری زنان چه مشکلی برای مملکت ایجاد می کند که بعضی از مقامات به آن حساس هستند؟ به این خودمختاری و ملوک الطوایفی که در کشور راه افتاده چه کسانی جوابگو هستند؟ اینگونه بی قانونیها و بی مبالاتیها که با افکار عمومی سازگاری ندارد چهره ی کشور را در سطح جهان لکه دار کرده است.

اگر یک زن برای حفظ محیط زیست، جلوگیری آلودگی شهر، فرار از کرایه های سرسام آور برای رفتن به سر کار، صرفه جویی در سوخت، حفظ منابع زیرزمینی برای نسلهای آینده و حفظ سلامت خود از دوچرخه استفاده نماید مقامات و مسئولان چه جوابی دارند؟

چند وقت پیش در رسانه ها اعلام شد یک دختر ۳۳ ساله ایرانی الاصل در راس وزارت علوم پیشرفته امارات متحده ی عربی قرار گرفته و هدایت فضا پیمای امید برای رسیدن به کره ی مریخ را برعهده دارد. آن موقع شرم آور و مبتذل نیست که زنان ما در داخل از ابتدایی ترین حقوق خود مانند دوچرخه سواری و گرفتن گواهی نامه برای راندن موتور سیکلت و تماشای فوتبال در ورزشگاهها محروم باشند.؟ اگر دنیا ما را با داعش و طالبان مقایسه کنند چه جوابی داریم؟

نوشته: امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۷:۰۰

۱۶ مرداد ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک