امروز : سه شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    50990

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:00 | ۲۰ فروردین ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

1164347 841 300x198 - مقصر اصلی وقوع سیل در خراسان شمالی کیست؟اخبار راز و جرگلانتورکمن نیوز قصه بر غصه سیل، ماجرایی است که تقریبا هر ساله در خراسان شمالی اتفاق می افتد و متاسفانه موضوعی است که تا به امسال درس عبرت برای مردم و مسئولان ذی ربط نشده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از ایسنا، سیل هر ساله خسارت های فراوانی را به بخش های مختلف این استان وارد می کند اما بارش های شدید باران از تاریخ 28 اسفند سال گذشته موجب شد تا این قصه در اندازه وسیع تری دوباره تکرار شود و این استان بیش از 600 میلیارد تومان خسارت ببیند.

پوشش ضعیف گیاهی عاملی در جاری شدن سیلاب های اخیر

محمد فرامرز، معاون آبخیزداری اداره کل منایع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با اشاره به اینکه در جاری شدن سیلاب دو عامل طبیعی و انسانی دخیل است، گفت: خشکسالی یکی از علل مهم طبیعی در بروز این حادثه طبیعی است.

وی با بیان اینکه پوشش گیاهی یکی از عوامل مهم در جلوگیری از بروز سیل و یا کم کردن سرعت آن است، افزود: اما خشکسالی های اتفاق افتاده سبب شده تا بخشی از پوشش های گیاهی از بین رود در نتیجه یکی از علل جاری شدن سیلاب در برخی از نقاط این استان در روزهای پایانی سال گذشته و روزهای ابتدایی سال جاری بوده است.

فرامرز به عوامل انسانی دخیل در جاری شدن سیلاب در این استان اشاره کرد و ادامه داد: در این استان سیل به بخش هایی همچون منازل مسکونی و یا دامداری ها آسیب وارد نکرد بلکه بارندگی های شدید موجب رساندن خسارت به این واحدها شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: عامل اصلی جاری شدن سیلاب در این استان تجاوز به حریم رودخانه ها بوده است که این امر سبب می شود تا رودخانه ها برای عبور جریان سیل، مسیر خود را عوض کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: متاسفانه در این استان به وفور مشاهده می شود که منازل مسکونی، واحدهای دامی و یا زمین های کشاورزی در حریم رودخانه ها ایجاد شده اند و سیل با تغییر مسیر خود به آن ها آسیب وارد می کند.

وی بیان کرد: از سوی دیگر بیشتر مسیر روستاها در شهرستان راز و جرگلان و برخی از مسیرهای روستایی در شهرستان مانه و مسلقان از بستر رودخانه انجام می شود و جاری شدن سیلاب در رودخانه های این دو شهرستان موجب قطع شدن ارتباط آن ها شد.

تصرفات غیرمجاز به بستر رودخانه مهمترین عامل ورود خسارت به بخش های مختلف

برات امیری مدیر رودخانه و سواحل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی تصریح کرد: بر هم زدن طبیعت توسط انسان ها به خصوص کشاورزان یکی از عوامل مهم در جاری شدن سیلاب در این استان است.

وی گفت: متاسفانه در برخی از نقاط این استان کشاورزان اراضی بالادستی را با شخم شیارهای غیرمجاز تخریب کرده و همین امر سبب می شود تا با کوچکترین بارندگی در برخی از مناطق به خصوص شهرستان راز و جرگلان سیل جاری شود.

امیری در پاسخ به این سوال که عدم لایروبی رودخانه ها چقدر در جاری شدن سیل موثر بوده است؟ خاطرنشان کرد: اگر قسمت های مختلف این استان بر اثر جاری شدن سیل اخیر دچار خسارت شده، مهمترین علت آن تصرفات غیر مجاز بوده است.

وی توضیح داد: وگرنه دبی آب رودخانه های این استان طی مدت مذکور به غیر رودخانه دربند سنخواست، کمتر از 25 سال گذشته خود بوده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه لایی روبی رودخانه و بازگشایی تصرفات غیرمجاز از بستر رودخانه های استان گفت: با جاری شدن سیل، رسوبات در رودخانه ها رسوب گذاری می کنند و اگر سیل دیگری جاری شود دیگر فضایی برای جریان آن وجود ندارد در نتیجه آب بالا می زند.

وی با بیان اینکه با لایی روبی رودخانه آب در مسیر اصلی خود حرکت می کند، افزود: 650 کیلومتر از رودخانه های این استان نیاز به بازگشایی و لایروبی دارد که با کمبود اعتبار مواجه هستیم.

مدیر رودخانه و سواحل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی توضیح داد: لایی روبی هر کیلومتر از بستر رودخانه به مبلغ 2.5 میلیارد تومان و ساخت سازه های مقاوم در آن در هر کیلومتر به سه تا 3.5 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

راز و جرگلان نیازمند ساخت 7 پل است

محمد زارعی فرماندار راز و جرگلان بیان کرد: با اشاره به وقوع سیل در این منطقه افزود: وقوع سیل موجب شد تا همین راه های خاکی نیز با مشکلات زیادی مواجه شوند و تردد در آنجا به سختی انجام شود.

وی در ادامه تصریح کرد: علاوه بر آن راه ارتباطی 18 روستا در این شهرستان از بستر رودخانه ها صورت می گیرد و برای رفع این مشکل باید پل ساخته شود.

به گفته زارعی باید در این روستاها حدود هفت پل احداث شود. یکی از زیرساخت های مهم این شهرستان راه و ابنیه راه است که باید توجه جدی به ساخت آن ها انجام شود.

فرماندار راز و جرگلان گفت: 130 کیلومتر از راه های این شهرستان مرزی به طور کامل خاکی است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز