امروز : یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    123421

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    8:52 | ۲۳ خرداد ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز – آیا می‌دانید موتور XU7 یکی از پراستهلاک‌ترین پیشرانه‌های تولید شده در ایران است؟ دلیل «واشر زدن» متوالی این قوای محرکه چیست؟ و اینکه چرا ایران خودرو حاضر شد با صرف هزینه بالا و اعمال تغییرات گسترده در آن، XU7 را در خط تولید نگه دارد؟ برای پاسخ به تمام این سوالات و بررسی کامل تفاوت موتور XU7 با XU7p این مقاله را در همراه مکانیک مطالعه کنید.

قدیم و جدید پارس 1 300x188 - مقایسه موتور پژو پارس قدیم و جدید XU7 با XU7p از نظر فنی، ظاهری و بازار فروش

تفاوت موتور XU7 با XU7p

موتورهای سری XU پژو و سیتروئن، در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی با حجم‌های ۶/۱ تا ۲ لیتری خود، انرژی‌بخش بسیاری از محصولات این خودروسازان فرانسوی شدند، اما از اواخر دهه ۹۰ میلادی جای خود را به پیشرانه‌های سری EW دادند و از خط تولید فرانسوی‌ها خداحافظی کردند.

در این بین، XU7 نام‌آشنا، نمونه ۸/۱ لیتری از سری XU محسوب می‌شود. بی‌راه نیست بگوییم که پیشرانه XU7 سابقه رفاقت طولانی مدتی با ایران خودرو دارد و در سرد و گرم روزگار همراه همیشگی این خودروساز بوده است. تا جایی که این پیشرانه بی‌ادعا، نقش پررنگی در تولد و شکل‌گیری اولین ماشین ملی ایران خودرو، یعنی سمند داشته است.

ایران خودرو در مشخصات نمونه‌های انژکتوری XU7، که در اوایل دهه ۸۰ شمسی روی محصولاتش قرار می‌داد، مدعی‌ بود که این پیشرانه ۱۰۰ اسب‌ بخار قدرت و ۱۵۳ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. اما برای تطبیق با استانداردهای آلایندگی، XU7 بارها مورد بازنگری قرار گرفت و هر دفعه مقداری از توان و گشتاور خود را از دست داد. به شکلی که در گراف جدیدی که از این پیشرانه منتشر شده، قدرت آن به ۸۷ اسب بخار و گشتاور آن به ۱۳۳ نیوتن‌ متر محدود شده است.

اما XU7 سال‌خورده، این‌بار حریف استاندارد آلایندگی یورو ۵ نشد و سازنده به ناچار، با انجام یک عمل قلب باز بزرگ، مدل بهینه‌سازی شده آن ‌را با نام XU7p یا «ایکس یو سون پلاس» از سال ۱۴۰۱ به بازار فرستاد. می‌توان گفت که این موتور با وجود این تغییرات گسترده، حتی در برابر استانداردهای سخت‌گیرانه هم سربلند از اتاق عمل بیرون آمده است!

سازنده ادعا می‌کند که XU7p در حال‌حاضر توانی برابر با ۹۷ اسب بخار و گشتاوری معادل ۱۴۶ نیوتن متر تولید می‌کند، که با افزایش ۱۰ درصدی توان این پیشرانه، می‌توان در مقایسه موتور XU7p با XU7، نتیجه گرفت که از هر جهت قدرت و کشش بالاتری دارد.

XU7 که سال گذشته از خط تولید ایران‌ خودرو کنار گذاشته شد، علاوه بر پژو ۴۰۵ در ماشین‌هایی که از پلتفرم پژو ۴۰۵ استفاده می‌کنند، یعنی پژو پارس و سمند هم قرار داشت. اما XU7p تازه‌نفس، در لحظه نگارش این مطلب، فقط در سینه پژو پارس دیده شده است. کارخانه این پیشرانه را در مدل‌های پژو پارس ساده، پژو پارس ELX و ELX سفارشی عرضه می‌کند.

قدیم و جدید پارس 2 300x188 - مقایسه موتور پژو پارس قدیم و جدید XU7 با XU7p از نظر فنی، ظاهری و بازار فروش

تفاوت موتور XU7 با XU7p از نظر فنی

از لحاظ مقایسه XU7 با XU7p باید گفت که پیشرانه به روزرسانی شده ایران خودرو، تغییرات گسترده‌ای را در قسمت‌های درب سوپاپ، منیفولد ورودی هوا، سیستم سیم‌کشی و برنامه ای سی یو، شمع‌ها و وایر‌ها، دریچه گاز، مجموعه هواکش موتور، واتر پمپ و رادیاتور آب، واشر سرسیلندر، میل بادامک، میل‌لنگ، یاتاقان‌، مجموعه شاتون و پیستون نسبت به مدل پایه تفاوت دارد.

یکی از پاشنه‌آشیل‌های موتور XU7، واشر سرسیلندر بود که در حرارت‌های بالا می‌سوخت. این مشکل باعث تداخل مایع سیستم خنک‌کننده در روغن موتور می‌شد و کارکرد پیشرانه خودرو را به مخاطره می‌انداخت. اما در مورد XU7p گفته می‌شود که علاوه‌بر بهینه‌سازی‌های صورت گرفته در رادیاتور آب، اضافه کردن منبع انبساط جداگانه و واتر پمپ، فن خنک‌کننده رادیاتور هم در دمای پایین‌تری فعال می‌شود. به این ترتیب دمای این پیشرانه مانند قبل، به این راحتی‌ها بالا نمی‌رود و مالک را از شر واشر سوزاندن خلاص می‌کند.

با تمام تغییرات صورت گرفته، اما هنوز هم در سرسیلندر تنها ۸ سوپاپ دیده می‌شود، موردی که سازنده می‌توانست، برای گرفتن قدرت‌های بالاتر و مصرف سوخت کمتر، با هزینه بیشتری مورد به‌روزرسانی قرار دهد. با این وجود، پیشرانه جدید در ۹۷ اسب بخار قدرت را در ۵۵۰۰ دور در دقیقه کامل می‌کند و گشتاور ۱۴۶ نیوتن متری در ۴۵۰۰ دور در دقیقه دارد. این ارقام برای موتور XU7 به ۸۷ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه و ۱۳۳ نیوتن متر گشتاور در ۳۰۰۰ دور در دقیقه می‌رسد.

در ادامه برای مقایسه موتور XU7p با XU7 از نظر فنی، آن‌ها را در این جدول شاخ‌به‌شاخ می‌کنیم.

مقایسه موتور پارس 300x165 - مقایسه موتور پژو پارس قدیم و جدید XU7 با XU7p از نظر فنی، ظاهری و بازار فروش

مقایسه موتور XU7 با XU7p از لحاظ ظاهری

یکی از موارد نامطلوب در پیشرانه‌ XU7، چهره ظاهری و بصری پیشرانه بود. به عنوان مثال شلنگ‌ها، سیم‌ها و لوله‌ها همگی به شکل ناهماهنگی در برابر دید قرار داشتند. البته در این بین نباید از مسیر عجیب‌و‌غریبی که مجموعه هواکش خودرو تا ورودی مانیفولد هوا داشت، صرف‌نظر کنیم!

اما در XU7p داستان کمی متفاوت است. زیرا خانه تکانی ایران خودرو نتیجه دل‌نشینی داشته و از لحاظ بصری، پیشرانه به‌روز شده، برنده این رقابت است. البته انتقادهایی هم به این موتور وارد است، مثلاً جا داشت که شرکت سازنده برای هرچه مرتب‌تر دیده شدن فضای زیر کاپوت، از درپوش یکپارچه موتور استفاده می‌کرد.

قدیم و جدید پارس 3 300x188 - مقایسه موتور پژو پارس قدیم و جدید XU7 با XU7p از نظر فنی، ظاهری و بازار فروش

تفاوت موتور XU7 با XU7p از نظر استهلاک

بدون اغراق XU7 یکی از پًراستهلاک‌ترین پیشرانه‌های تولید شده در مجموعه ایران خودرو است. در واقع این پیشرانه برای آب‌و‌هوای معتدل اروپا مهندسی و تولید شده بود و آن‌چنان که باید برای شرایط گرم ‌و‌ خشک کشورمان مناسب نبود.

XU7 مشکلات عدیده‌ای در زمینه خنک‌کاری داشت و در سال‌های اخیر، به دلیل وضع تحریم‌ها و و ایراد قطعات و آلیاژهای ضعیف، این ناامیدی پُررنگ‌تر شده بود. به شکلی که در کنار سایر مشکلات فنی، به دلیل افزایش دما‌ی پی‌در‌پی و سوختن واشر سرسیلندر، این پیشرانه در بین ماشین‌بازها با لفظ «واشر» شناخته می‌شد.

در نقطه مقابل، XU7p با تغییرات گسترده‌ای که تجربه کرده، مقاومت بیشتری در دمای بالا دارد. بنابراین مشکل سوختن واشر که یکی از بزرگترین ایرادات پیشرانه XU7 بود، در این موتور تا حد زیادی برطرف شده است. علاوه بر این، پیشرانه به‌روز شده، طبق اظهار کارخانه سازنده، در سیکل ترکیبی تنها ۷ لیتر بنزین در صد کیلومتر می‌سوزاند. این در حالی است که موتور قدیمی در حالت مشابه، ۹ لیتر بنزین می‌سوزاند.

در بحث تفاوت موتور XU7 با XU7p از نظر میزان سروصدای تولیدی، باید گفت که پیشرانه جدید، صدای کمتری تولید می‌کند، اما هنوز هم قابل‌مقایسه با خودروهای جدید دنیا نیست. از نظر بررسی میزان خرابی‌ها، بهتر است کمی دندان روی جگر بگذاریم، تا مدل تازه‌وارد اصطلاحاً خودش را بیشتر نشان دهد. اما هر چه که باشد، روی ورق از هر نظر بهتر از XU7 به نظر می‌رسد.

مورد بعدی که در این مقاله باید به آن اشاره کنیم، بحث هزینه روغن و نگهداری دوره‌ای این دو موتور است. در این زمینه باید بگوییم که پیشرانه XU7 یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین سرویس‌های دوره‌ای را در مقایسه با سایر خودروهای داخلی دارد، اما XU7p برعکس! چون استفاده از روغن با درجه گرانروی 0 W 20 برای مالک خودرو بیشتر آب می‌خورد و هزینه سرویس دوره‌ای این پیشرانه را در حد یک خودروی لوکس خارجی بالا می‌برد.

قدیم و جدید پارس 4 300x188 - مقایسه موتور پژو پارس قدیم و جدید XU7 با XU7p از نظر فنی، ظاهری و بازار فروش
تفاوت موتور XU7 با XU7p از حیث بازار فروش

با اینکه XU7p تغییرات گسترده‌ای را تجربه کرده و علاوه بر مصرف سوخت پایین، ۱۰ درصد توان بالاتر و عملکرد بهتری را از خودش نشان می‌دهد. اما به جهت تازه‌وارد بودن این موتور، هنوز در بازار فروش پژو پارس، به آن‌صورت که باید جانیفتاده است و در حال حاضر، XU7 بدون چون‌و‌چرا سلطان بلامنازع این رقابت است!

اما اگر ادعاهای سازنده در مورد پیشرانه جدید رنگ‌و‌بوی واقعی به خود بگیرد، بدون شک XU7p در آینده‌ای نزدیک پرتقاضا خواهد شد و XU7 را به حاشیه بازار می‌کشاند.

 

نتیجه‌گیری، XU7 یا XU7p

طبق توضیحاتی که در مورد مقایسه موتور XU7p با XU7 ارائه دادیم، به شکل خلاصه باید عنوان کنیم که پیشرانه XU7p از نظر فنی، موتور بهتری از یار قدیمی ایران خودرو است. این موتور آلایندگی، مصرف سوخت و استهلاک پایین‌تری دارد و قدرت بالاتری نسبت به XU7 تولید می‌کند.

اما با توجه به تازه‌وارد بودن این پیشرانه، فعلاً در بخش قیمت قطعات یدکی و هزینه‌های سرویس و نگهداری از XU7 گران‌تر است. این‌ها مواردی هستند که می‌توانند خریداران XU7p را مقداری دچار تردید کنند! در نهایت به نظر می‌رسد پیشرانه XU7p از هر نظر گزینه بهتری نسبت به XU7 از نفس افتاده باشد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز