امروز : شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    81975

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    21:09 | ۱۲ شهریور ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

شادمهر 1 300x233 - معیار توسعه، نمودارها یا رضایت مردم؟ترکمن نیوز:  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است، معیار و شاخص میزان رضایت‌مندی عامه از نحوه عملکرد مدیران ، معیاری قابل اعتناء و پرمعناست.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از خانه‌ی ملت،  امان قلیچ شادمهر، نماینده گنبدکاووس و عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در یادداشتی رضایت‌مندی مردم از عملکرد مدیران را مهمترین شاخص و معیار دانسته است. متن این یادداشت به شرح زیر است:

برای سنجش و اندازه گیری هر گونه شاخص های توسعه و پیشرفت گام به گام در زمینه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و غیره در ابعاد متفاوت تعریف شده، به طور منطقی و علمی از مقایسه عوامل و فاکتورهای تشکیل دهنده آن شاخص ها در برهه ها و فاصله های زمانی متوالی استفاده می شود و بطور یقین الفبای تشکیل دهنده چنین قیاس هایی در محیط های علمی و دانشگاهی و یا در چارچوب ساختار کلان علم مدیریت ، متغیرهای ” ایکس و ایگرگ ” و دنیای وسیع و بی نهایت ” صفر و یک ” بوده و متعاقب آن بازی گردان اصلی تشخیص و شناخت عوامل توسعه ای رسیدن از نقطه آغازین «الف» به نقطه هدف آماری «ب» و نتیجه گیری نهایی میزان رشد سطح عملکرد مدیریتی ، همان محیط قابل تفسیرهای متعدد و متفاوت صفر و یکی می باشد.

زمانی که ما قصد داریم بعنوان استاد راهنما و یا داور پژوهش علمی در یک محیط دانش محور و آکادمیک دانشگاهی ، پایان نامه ارشد و یا رساله دکتری یک محقق و پژوهشگر عرصه علمی را مورد ارزیابی صحت و سقم چگونگی نحوه انجام آن پژوهش و در نهایت نتیجه گیری و تحلیل آماری موضوع عنوان آن رساله قرار دهیم همواره بنا به زبان رسمی آن محیط علم و دانش ،دنیای پرمعنای صفر و یک ، تفاسیر و مفاهیم متنوع و چالش وار خود را عرضه می کنند و در نهایت تایید صحت و درستی عنوان رساله علمی که خود می تواند بیان کننده و دربرگیرنده یکی از هزاران موضوعات توسعه و پیشرفت کمی و کیفی موجود در سطوح خرد و کلان جامعه باشد ، مورد ارزشیابی دقیق کارشناسان خبره و صاحب نظران دارای اهلیت علمی آن موضوع خاص قرار می گیرد.

اما در نگرش و قیاسی دیگر ، در نظارت میدانی بایستی قبول کرد در سطوح عامه افراد جامعه ، اعداد و ارقام آن دنیای صفر و یکی و جداول و نمودارهایی که مدیران رده های مختلف مدیریتی از ذیل تا صدر به ترتیب به مقامات مافوق خود و یا ناظران مستقل ارایه می کنند معنا و مفهومی خشک و خالی از لبخند رضایت داشتن مردم ندارد. برای چنین افراد جامعه البته با میزان سطح معقول و منطقی از انتظارات توسعه و پیشرفت صنوف و اقشار آسیب پذیر ، مقایسه توسعه سالانه با سنوات قبل ، معیارهای قابل درک و ملموس دیگری باید در ذهن جستجو کرد.

بعبارتی دیگر زبان آنان قابل فهم تر است چرا که قدرت خرید کالاها و مایحتاج روزانه و ماهانه معیشت زندگی و شغل و منبع درآمدی خود را همواره در فاصله های زمانی دور و نزدیک مقایسه می کنند.برای این قشر کثیر از دهک های جامعه ، میزان اقساط عقب افتاده وام های بانکی و فشار اقتصادی طاقت فرسا و کمرشکن شاخص میزان توسعه است. برای بسیاری از افراد جامعه در بازدیدهای سرزده و احوال پرسی های مدیران و ناظران از مشکلات کاری موجود ، دست های ناتوان و بسته ای که منجر به کم رنگ ترشدن و خالی تر شدن سفره های آنان شده است کیفیت توسعه را معنا می بخشد . پس دور از ذهن و منطق نخواهد بود اگر گفته شود نمودارهای آماری شاخص رشد توسعه و بعضا قریب به عددسازی سالانه برخی مدیران دستگاه های اجرایی ، اگر در نهایت با خروجی فصل‌الخطاب گونه افزایش رضایت مندی آحاد جامعه و مردم همراه و سهل الوصول نباشد مدیران آن بخش مربوطه دارای فقدان رضایت مردمی ، تنها مدیران هزینه صرف و امضاء بوده اند.

بنابراین می‌توان گفت معیار و شاخص میزان رضایت‌مندی عامه از نحوه عملکرد مدیران، معیاری قابل اعتناء و پرمعناست.

دکتر امان قلیچ شادمهر
نماینده گنبدکاووس و عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز