امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    71336

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    0:37 | ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

کرونا 300x185 - معنا درمانی کروناترکمن نیوز: دکتر رشید نافعی در یادداشت خود برای تورکمن نیوز نوشت:

اپیزود اول با کتاب اول:

ویکتور فرانکل مبدع لوگو تراپی یا معنا درمانی کتابی نوشته است با عنوان انسان در جستجوی معنا که در شرایط حاضر بسیار کتاب خواندنی است و اعتقاد دارم که آستانه تحمل خوانندگان را در این شرایط بالا خواهد برد چون می گوید در رنج های انسان نیز معنایی برای زندگی و زنده ماندن وجود دارد.

وقتی از یک نفر سوال می کند چرا خود کشی نمیکنید؟.پاسخ میدهد چون ارزش زنده ماندنم را برای کارها و مواردی بهتر در آینده غنیمت میدانم و صد البته با این نگاه می شود در زندگي هر کسی، چيزی با این مبنای فکری پیدا کرد بطور مثال در زندگی يک نفر عشق وجود دارد که او را به فرزندانش یا به خلقش، وطنش پيوند میدهد؛ در زندگي ديگری، استعدادی که بتواند آن را بکار گيرد؛ در زندگي سومی، شايد تنها خاطره های کشداری که ارزش حفظ کردن دارد.

به عبارتی دیگر آقای فرانکل در پی تجربه شخصی و مشاهده زندانیان دیگر در اردوگاه‌های کار اجباری آلمان در خلال جنگ دوم جهانی نتیجه می گیرد که انسان‌ها قادر هستند هر رنج و مشقتی را تحمل کنند، به شرطی که در آن رنج و مشقت «حکمت » خاصی را درک کنند. پس بنابراین از این کتاب میشود این چکیده را درآورد اگر به سختی‌ها و مصائب اجتناب‌ناپذیر زندگی نگاه معنایی برای امید به آینده ای بهتر داشته باشیم می توان ادعا کرد انسان ها در پسِ هر ضربه روحی و هر لطمه جسمی، تنومندتر، مقاوم‌تر و آگاه‌تر خواهند شد یا اینکه درست برعکس در بهترین حالت یک «قربانی منفعل» با حیاتی پر از غم داشته باشد . به مجمل اشاره به این است با این کتاب ما آدم ها برای تحمل و گذر از شرایط سخت همذات پنداری نمائیم و صیغه ” و این نیز بگذرد” را در دنیای فلسفه اخلاق زندگی صرف نمائیم.
و اپیزود دوم با کتاب دوم :
ازاتابک فتح الله زاده است با عنوان ” در ماگادان کسی پیر نمیشود” و استباط خواننده از کتاب این میتواند باشد که چون ماگادان به سختترین و سردترین جای سیبری گفته میشود که خلاصی هر زندانی و تبعیدی به آن محل شاید غیر ممکن باشد و عنوان کتاب که میگوید در ماگادان کسی پیر نمی شود دقیقا اشاره به آن عدم خلاصی است یعنی فرد تبعیدی قبل از اینکه پیر شود میمیرد ولی میبینیم چطور پزشک قهرمان کتاب زنده می ماند و دست به قلم میشود و اتو بیوگرافی خودش را به رشته تحریر در میاورد .
و سوم اینکه عزیز نسین :
انسان
فقط در قبال گفته‌هایش
مسئول نیست؛
بلکه در قبال سکوت کردن هایش
هم مسئول است!

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز